reklama

Jak se vyznat v tepelných čerpadlech? Zkroťte přitom ceny energií!

Utečte vysokým cenám za energie i závislosti na plynu. Jednou z šikovných řešení je tepelné čerpadlo. Rostoucí ceny energií, obavy z dostupnosti plynu i plánovaný zákaz neekologických kotlů, to jsou aktuálně nejčastější důvody, proč mnoho lidí volí pro vytápění svého domova tepelné čerpadlo. Představíme vám, jak se v současné nabídce čerpadel vyznat.

Tepelné čerpadlo
i (Zdroj: Acond a.s.)
Jak tepelné čerpadlo dokáže být účinné, přímo souvisí s jeho kvalitou (Zdroj: Acond a.s.)

Tepelné čerpadlo je poměrně významná investice, která zasáhne do rodinného rozpočtu a ovlivní naši domácí pohodu na mnoho let dopředu. Měli bychom proto vědět, na co se při výběru zaměřit a na co si dát naopak pozor.

Typ stavby a její tepelné ztráty

Základní faktor při volbě tepelného čerpadla je typ stavby. Na moderní novostavby jsou kladeny striktní požadavky na co nejnižší energetické ztráty a k jejich vytopení tedy stačí méně výkonné tepelné čerpadlo. U starších staveb lze únik tepla částečně snížit výměnou oken, zateplením fasády a dalšími stavebními úpravami, takže pro vytopení domu postačí voda o nižší teplotě, ale i tak je nutné zvolit výkonnější čerpadlo v porovnání s novým domem.

Každý typ topného systému má samozřejmě jinou spotřebu paliva, která se ve většině případů stanovuje v kilowattech. Ať už byl však dům původně vytápěný čímkoliv, zkušený obchodník dokáže podle spotřeby stávajícího paliva doporučit vhodné čerpadlo a případně tepelnou ztrátu kvalifikovaně odhadnout. 

U tepelných čerpadel se stanovuje topný faktor COP, jehož hodnota se liší podle venkovní teploty vzduchu a teploty vody
i (Zdroj: Acond a.s.)
U tepelných čerpadel se stanovuje topný faktor COP, jehož hodnota se liší podle venkovní teploty vzduchu a teploty vody (Zdroj: Acond a.s.)

Tepelná účinnost

Účinnost tepelného čerpadla stanovuje, jak úsporně dokáže vytápět. Jeho číselným ukazatelem je tak zvaný topný faktor, který je udáván při různých venkovních teplotách. Čím je tento poměr větší, tím lépe. Méně kvalitní čerpadla se při nízkých venkovních teplotách blíží poměru 1:1, takže v zimě, kdy potřebujeme topit nejvíce, se z nich stává spíše drahý přímotop. V praxi navíc často dochází k zaměňování těchto parametrů. Laik, který neví, na co si dát u čerpadel pozor, to přitom často neodhalí, čehož někteří nepoctiví obchodníci zneužívají. Je proto vždy nutné porovnávat topný faktor uváděný za stejných podmínek.

Energetická náročnost provozu čerpadla

Nejjednodušším ukazatelem úspornosti čerpadla je třída jeho energetické účinnosti. Tu lze nalézt na energetickém štítku, který je povinnou součástí každého čerpadla. Jeho podoba je navíc vždy stejná.

Kvůli vyšší úspoře ovšem doporučujeme do největší místnosti koupit nový radiátor a ty stávající přesunout do dalších místností
i (Zdroj: Acond a.s.)
Kvůli vyšší úspoře ovšem doporučujeme do největší místnosti koupit nový radiátor a ty stávající přesunout do dalších místností (Zdroj: Acond a.s.)

Hlučnost

Základním parametrem pro stanovení hlučnosti čerpadla je normou stanovený akustický výkon, který se měří v laboratoři. Lze se setkat ještě s tak zvaným akustickým tlakem, který vypočítává hlučnost čerpadla v určité vzdálenosti. 

Maximální výstupní teplota vody

Dalším důležitým parametrem je teplota vody, kterou dokáže čerpadlo připravit pouze kompresorem, bez použití dalšího zdroje. Oproti starým topným soustavám, které bývají navržené na vysokou teplotu topné vody, využívají tepelná čerpadla vodu o nižší teplotě, takže ve většině případů dokážou i starší dům s původními radiátory pohodlně vytopit.

Montáž a servis

Před podpisem smlouvy s dodavatelem je důležité si ověřit také to, zda zajistí jak odbornou instalaci čerpadla, tak i jeho případný servis. Odborníci proto doporučují pořizovat čerpadlo jako komplexní službu od takového výrobce, který dokáže zaručit jak profesionální zapojení a servis, ale navíc posoudí i vhodnost vybraného zařízení.

Konkrétní výkon tepelného čerpadla se odvíjí podle velikosti a typu stavby
i (Zdroj: Acond a.s.)
Konkrétní výkon tepelného čerpadla se odvíjí podle velikosti a typu stavby (Zdroj: Acond a.s.)

Záruka a náhradní díly

Při výběru čerpadla bychom si měli ověřit nejen jeho parametry, ale i délku a podmínky záruky. Někteří výrobci nabízí její prodloužení na 5 let, ovšem až po splnění dalších podmínek, které klientovi leckdy neřeknou.

RADA ODBORNÍKA: Jak poznat převlečenou klimatizaci?

„Někteří výrobci používají jako základ venkovní jednotky tepelného čerpadla klimatizaci, která jim umožní snížit náklady a tedy i prodejní cenu. To s sebou ale nese mnohá úskalí, takové čerpadlo zpravidla nedosahuje patřičné kvality a bývá také podstatně hlučnější. Během nízkých teplot takový přístroj rapidně ztrácí účinnost, což pro majitele znamená vyšší účet za elektřinu. Lze ho poznat již podle vzhledu – pokud venkovní jednotka vypadá a hlučí jako klimatizace, pak to také nejspíše klimatizace byla. Indikátorem mohou být také použité komponenty, především chladivo. U čerpadel se za nejvyspělejší typ považuje propan R290. Klimatizace využívají nejčastěji chladivo R32. Pokud tedy narazíte na čerpadlo s tímto typem chladiva, je možné, že se jedná o přestavěnou klimatizaci,“ říká Jakub Tykal z ACONDu.

Prodloužení záruky u jiných prodejců je často vázáno pravidelnými placenými servisními prohlídkami
i (Zdroj: Acond a.s.)
Prodloužení záruky u jiných prodejců je často vázáno pravidelnými placenými servisními prohlídkami (Zdroj: Acond a.s.)

Topí TO, točí se TO, ale neslyšíš TO! Co je to?

 • Kompresor – hlavní pracovní část tepelného čerpadla. Lze se setkat s rotačním kompresorem a tak zvaným scrollovým, který je méně namáhaný a dosahuje proto zpravidla dvojnásobné životnosti.
 • Chlazení v základu – součástí základního vybavení tepelného čerpadla je také funkce chlazení.
 • Nerezová venkovní jednotka – běžně používaný lakovaný plech rychle stárne. Ideální je proto nerezový povrch čerpadla, který zůstane vzhledově stejný mnoho let.
 • Monitoring chodu – profesionální výrobci, kteří kladou důraz na dlouhou životnost svých čerpadel, zajišťují svým klientům nepřetržitý monitoring chodu zařízení včetně možnosti vzdáleného servisu, a to již v ceně přístroje.
 • Tepelný výkon – uvádí, kolik tepla dokáže čerpadlo vyrobit a zda tedy dokáže pokrýt tepelnou ztrátu domu. Čerpadlo s příliš nízkým výkonem pravděpodobně nebude schopno dům vytopit.
 • Prated W55, průměrné klima – jmenovitý tepelný výkon pro ohřev topné vody 55 °C, pro který platí hodnoty na energetickém štítku.
 • SCOP W35, průměrné klima – průměrný topný faktor, který udává, kolik tepla dokáže čerpadlo vyrobit za 1 kW elektřiny odebraný ze sítě.
 • COP A7/W35 – topný faktor při venkovní teplotě vzduchu 7 °C a teplotě vody 35 °C.
 • COP A2/W35 – topný faktor při venkovní teplotě vzduchu 2 °C a teplotě vody 35 °C.
 • COP A7/W55 – topný faktor při venkovní teplotě vzduchu 7 °C a teplotě vody 55 °C.
 • Sezónní energetická účinnost W35, průměrné klima (%) – ukazuje, jak dokáže být čerpadlo efektivní ve využití energie potřebné k ohřevu topné vody.
 • Topný faktor – udává, kolik tepla dokáže čerpadlo vyrobit za 1 kW elektřiny odebraný ze sítě. Ideální je porovnávat jak topný faktor COP při nízkých teplotách, tak i průměrný sezónní topný faktor SCOP.
 • Akustický výkon – normou definovaná a laboratorně stanovovaná veličina, která číselně definuje absolutní hlučnost čerpadla.
 • Akustický tlak – přepočítaná hodnota, která stanovuje hlučnost čerpadla vždy v určité vzdálenosti. Čím je větší, tím se zdá být čerpadlo tišší.
 • Maximální výstupní teplota vody – definuje, jak teplou vodu dokáže čerpadlo připravit za určité venkovní teploty, aniž by muselo použít záložní zdroj energie.
 • Chladivo – cirkuluje v systému a přenáší získané teplo do topné vody. Významně ovlivňuje efektivitu čerpadla hlavně při nízkých venkovních teplotách.
 • Ekvivalent CO2 – přepočet dopadu čerpadla na životní prostředí, podle něhož lze zjistit, zda zařízení bude podléhat povinným pravidelným revizím.
Čerpadlo, které dokáže topit co nejdéle a co nejšetrněji, pro klienta v konečném důsledku znamená větší finanční úsporu a návratnost investice
i (Zdroj: Acond a.s.)
Čerpadlo, které dokáže topit co nejdéle a co nejšetrněji, pro klienta v konečném důsledku znamená větší finanční úsporu a návratnost investice (Zdroj: Acond a.s.)

V dnešní době, kdy se všichni musíme potýkat s nejistotou na trhu s energiemi a s nekontrolovaným růstem cen, je volba dlouhodobě spolehlivého a úsporného vytápění pro mnoho domácností prakticky již nezbytností. A právě tyto požadavky dokáže špičkové tepelné čerpadlo splnit.

Kolik se ale dá s tepelným čerpadlem reálně ušetřit? Ukážeme vám to na modelovém příkladu skutečného domu a jeho spotřeby.

Parametry domu: dvoupatrová podsklepená stavba s půdou, bez zateplení

Typ provozu: pětičlenná rodina

Vytápěná plocha: 200 m²

 

Spotřeba

Náklady

Úspora

Běžný plynový kotel

26 MWh

114 687 Kč

 

Tepelné čerpadlo s účinností 5,05

3,9 MWh

50 493 Kč

64 194 Kč

Pro výpočet modelového příkladu bylo použito porovnání nákladů na webu tzb-info.cz.

Zdroj infomací: Acond a.s.

Publikováno: 22.5.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce