reklama

Ulehčete si život díky technologickým vychytávkám

Moderní technologie i promyšlené materiály doslova mění podobu běžných součástí našich domovů a povyšují komfort našeho bydlení na zcela novou úroveň. Ukážeme vám nejrůznější vychytávky, jimiž si můžete zjednodušit každodenní domácí život.

Technologické vychytávky nám usnadní život (Zdroj: Vekra)

TIP 1: Vzdálená správa tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla patří k těm nejkomfortnějším a nejúspornějším variantám vytápění domácností. O jejich spolehlivý chod se starají moderní technologie v podobě unikátní funkce vzdálené správy. Všechna naše čerpadla při instalaci připojujeme také na internet, díky čemuž můžeme na dálku monitorovat jejich provoz. Náš dispečink pravidelně vyhodnocuje efektivitu a funkčnost čerpadla. Díky tomu jsme schopni případné regulace nebo drobné opravy řešit na dálku, třeba jednoduchou změnou nastavení nebo přehráním software. Tuto službu navíc poskytujeme zdarma,“ říká Jakub Tykal, obchodní a marketingový ředitel společnosti ACOND, předního českého výrobce tepelných čerpadel. O případné komplikaci tak výrobce ví často dříve než majitel, který tak nemusí čekat na výjezd technika. Tepelné čerpadlo je navíc možné připojit i do systému chytré domácnosti.

Online správa tepelného čerpadla umožňuje výrobci řešit drobné opravy velmi rychle a na dálku
Online správa tepelného čerpadla umožňuje výrobci řešit drobné opravy velmi rychle a na dálku (Zdroj: ACOND a.s.)

TIP 2: Stínění, co se umí přizpůsobit

Běžnou součástí moderních domů je dnes venkovní stínění, které chrání před sluncem, horkem i zimou. Díky chytrým technologiím se o jeho ovládání navíc ani nemusíte starat. „Venkovní stínění je možné doplnit o sluneční nebo teplotní čidlo, díky kterému se žaluzie či rolety dokážou samy přizpůsobit aktuálnímu počasí. Takto automatizované ovládání stínění navíc může pomoci s úsporou za energie. Pokud bude například v létě ráno pod mrakem a žaluzie, které nemají automatizované ovládání, zůstanou vytažené, začne se po vyjasnění interiér přehřívat a bude proto muset zapnout klimatizace,“ popisuje David Šejvl, manažer divize stínění VEKRA, největšího českého výrobce oken.

V zimě zase může nastat opačná situace, kdy kvůli staženým žaluziím či roletám do místnosti nemohou proniknout sluneční paprsky, které by prostor prohřály a my tak ušetřili za vytápění. Právě těmto situacím dokáže stínění s automatizovaným ovládáním předejít.

Stínění, které se dokáže samo zatáhnout podle aktuálního počasí, zvyšuje náš komfort bydlení a může pomoci i s úsporou výdaje za energie
Stínění, které se dokáže samo zatáhnout podle aktuálního počasí, zvyšuje náš komfort bydlení a může pomoci i s úsporou výdaje za energie (Zdroj: Vekra)

TIP 3: Inteligentní elektroinstalace

V sortimentu domovní elektroinstalace již dávno nenajdete pouze obyčejné zásuvky a vypínače! Své místo dnes mohou ve vašem domově nalézt například tzv. inteligentní komunikační zásuvky a systémy, které dokážou vašemu interiéru nabídnout řešení elektroinstalace přesně podle vašich potřeb.

„Využít můžete například zásuvky s USB nabíječkou pro připojení mobilního telefonu, s čtečkami karet, nebo HDMI konektorem, pomocí kterého můžete připojit osobní počítač k projektoru, nebo anténní zásuvky pro televizor. Většina komunikačních zásuvek je přitom dostupná v elegantním designovém provedení jednotlivých produktových řad,“ říká Lenka Vodicová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, výrobce domovní elektroinstalace v osobitém designu.

Inteligentní komunikační zásuvky se mohou pochlubit i stylovým vzhledem, třeba z nápadité kolekce RETRO
Inteligentní komunikační zásuvky se mohou pochlubit i stylovým vzhledem, třeba z nápadité kolekce RETRO (Zdroj: OBZOR Zlín)

Samostatnou kapitolou jsou pak speciální nástěnné krátkocestné ovladače designové řady DECENTE, které jsou určeny pro ovládání inteligentních domácích systémů. „Krátkocestné ovladače jsou kompatibilní se všemi inteligentními systémy na trhu a po individuálním odborném naprogramování mohou sloužit například pro aktivaci bezpečnostního systému, zatažení žaluzií či odpojení rizikových spotřebičů,“ říká dále Lenka Vodicová. Díky použití ušlechtilých materiálů jako sklo, dřevo či kov navíc vynikají moderním designem pohledových krytů a rámečků.

Krátkocestný vypínač DECENTE, skleněný rámeček se zrcadlovým efektem
Krátkocestný vypínač DECENTE, skleněný rámeček se zrcadlovým efektem (Zdroj: OBZOR Zlín)

TIP 4: Budiž světlo… i na klice

Dveřní kování dnes již nemusí plnit pouze svůj ryze funkční účel. Svým atraktivním vzhledem se stává pomyslnou třešničkou na dveřích a díky promyšleným materiálům nabývá dalších nečekaných funkcí. Přesně taková je i klika, která umí svítit zcela bez elektřiny.

„Do čelní plochy kliky MINIMAL z kolekce kování MINIMAL BLACK MATT 20 YEAR LIGHT jsme umístili nenápadnou mikrotrubičku, která vydává jemné světlo. To ve dne není téměř patrné, v noci se ale rozjasní naplno. Ke svému provozu přitom nepotřebuje žádné baterie ani napájecí kabely, a nejedná se ani o luminiscenční světlo, které se dobíjí přes den a večer vydrží svítit jen chvíli,“ popisuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, českého výrobce designového dveřního kování. Svítící kliku navíc uvidíte ze vzdálenosti až 20 m a svým světlem vám bude pomáhat nepřetržitě minimálně 20 let.

Svítící klika svým nenápadným světlem v noci usnadní orientaci po místnosti
Svítící klika svým nenápadným světlem v noci usnadní orientaci po místnost (Zdroj: M&T)

TIP 5: Vytápěná zrcadla

S dobou kráčí také koupelnová zrcadla, která jsou vybavena mechanismem, který zajistí, že bude obraz stále čirý. „Zrcadla v sobě mají zabudovanou topnou fólii, která zabraňuje jakémukoliv jinak zcela běžnému mlžení. Ve sprše tak můžeme být, jak dlouho chceme, a pára se jej ani nedotkne,“ uvádí Ing. Petr Blažek, ředitel společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.

S dobou kráčí také koupelnová zrcadla
S dobou kráčí také koupelnová zrcadla (Zdroj: Dřevojas)
Zrcadlo ALIVA má v sobě zabudovanou topnou fólii
Zrcadlo ALIVA má v sobě zabudovanou topnou fólii (Zdroj: Dřevojas)

Některá zrcadla mají kromě integrovaného LED podsvícení s regulátorem stmívání také podsvícené zvětšovací zrcátko.

Zdroj informací: ACOND a.s.; Dřevojas, M&T, OBZOR Zlín; Vekra

Publikováno: 20.5.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce