reklama

Rekonstrukce chatky v zahradní kolonii na celoroční obývání

Máte celodřevěnou chatku, ve které se ale v zimě nedá přebývat, protože byste v ní zmrzli? Díky pořádné rekonstrukci můžete chatku zateplit a vylepšit, aby byla celoročně obyvatelná. A potom se můžete do takové chatky klidně přestěhovat a trávit zde svůj život bez ruchu velkoměst.

Rekonstrukce chatky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Love story od vody aneb rekonstrukce chatky ve Štěchovicích (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rekonstrukce chatky

Bydlet slušně, a navíc ještě přiměřeně levně je snem asi každého z nás. Máte střechu nad hlavou, ale rádi byste si byt či dům zrekonstruovali? V současné době je to dost obtížné. Materiál, pokud vůbec je, stojí téměř dvojnásobek toho, co v minulých letech. Řemeslníci nejsou a nebudou, a ti, kteří náhodou jsou, mají nasmlouvané zakázky na rok i více dopředu. O firmách ani nemluvit, mají samy práce až nad hlavu a čas letí. Co teď?

Jestli máte aspoň trochu šikovné ruce a chuť rekonstruovat, pusťte se do toho sami. A my vám pomůžeme, radou a šikovnýma rukama řemeslníka Vaška Adamce, který se nebojí žádné práce. Dnes se seznámíme s panem Rudou a jeho ženou Olgou. Mají nedaleko Štěchovic krásnou dřevěnou chatku v zahrádkářské kolonii. Trávili zde dosud čas pouze o víkendech nebo přes léto.

Chatka je jednoduchá, nezateplená, s obyčejnými dřevěnými okny. V zimě se tu tedy nedá bydlet, aniž by majitelé nespali v medvědím kožichu. Chatka je ale láká a rádi by se sem trvale přestěhovali. Nezbývá, než se pustit do rekonstrukce, chatku zateplit, vyměnit okna a přizpůsobit ji celoročnímu užívání. 

Manželé Ruda a Olga sní o tom, že budou moci chatku obývat celoročně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Manželé Ruda a Olga sní o tom, že budou moci chatku obývat celoročně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Návrh rekonstrukce

Vašek manželům přinesl hrubý návrh rekonstrukce, kde byl spočítán materiál na izolaci, obvodové vnitřní stěny, okna, příčky a vybavení v hodnotě cca 250 000 Kč. Předpokládá ale, že Ruda si bude pod jeho vedením chatku rekonstruovat sám, a tudíž bude úspora peněz za řemeslníky či firmu znatelná. Po přestavbě by v chatce, která je v současnosti z 80 % vybydlená, měla vzniknout centrální místnost, předsíň, ložnice a koupelna s WC. 

Vnitřní stěna a izolace

Obvodové stěny chatky jsou dřevěné. Vnitřní stěny se ale budou stavět ze sádrokartonu, a ten bude ukotven na kovovém rastru. Mezi oběma stěnami vznikne cca 12 cm prostoru, který je potřeba vyplnit vhodnou izolací. Z hlediska úspory financí je rozumné sáhnout po minerální vatě.

Protože chatka není zateplená, musel se vystavět rastr pro sádrokarton, za který se usadí izolace
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Protože chatka není zateplená, musel se vystavět rastr pro sádrokarton, za který se usadí izolace (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rastr se bude stavět u UD a CD profilů. Tyto kovové profily jsou opět poměrně levné a velmi snadno se s nimi pracuje. Při jejich opracování není potřeba žádná zvláštní technika, vystačíme si pohodlně s nůžkami na plech.

Vašek ukázal Rudovi, jak založit rastr do pravého úhlu. Na podlahu se připevnil UD profil, ten samý se přivrtal do stropu, oba ve stejné vzdálenosti od obkládané stěny. Kolmo na ně se pak v obou rozích vztyčily další dva profily. A do tohoto rámu pak Ruda začal vkládat připravené a na míru nastříhané CD profily, vždy asi 60 cm od sebe. 

Ruda se pod Vaškovým vedením naučil usadit kovový rastr pro sádrokarton
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ruda se pod Vaškovým vedením naučil usadit kovový rastr pro sádrokarton (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výměna oken

Než se kompletně dokončí izolace a vnitřní stěny, je potřeba vyměnit okna. Jednoduchá dřevěná okna může Ruda použít třeba na pařeniště, ale do chatky je potřeba nainstalovat pořádná okna. To znamená dvojsklo, nebo ještě lépe trojsklo v bytelném dřevěném rámu. Rudův sen bylo sice do čelní stěny vsadit velkoplošná okna typu francouzských oken, ale protože je tato varianta finančně velmi nákladná, vrátili se oba manželé opět k původní předloze. 

Stará, jednoduchá okna byla vysazena a nahrazena novými
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stará, jednoduchá okna byla vysazena a nahrazena novými (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Hotová okna i s rámem je potřeba usadit do dřevěné konstrukce. Protože okna s dithermem, nebo dokonce trithermem jsou velmi těžká, je lepší vysadit okna z rámů a ukotvit pouze rám. Okno se pak jednoduše opět nasadí. 

Rám oken se musí lícovat s rámem dřevěné konstrukce. Je potřeba se nesplést a neusadit okno podle vnějšího obložení. Rám se vyrovná pomocí dřevěných zarážek. Také je potřeba neustále hlídat rovinu vodováhou. Jakmile okenní rámy sedí v dokonalé rovině, montážní pěnou se vypění všechny mezery okolo okna a vše se nechá nejlépe do druhého dne zatvrdnout.

Vypěnění je důležité z hlediska izolace
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vypěnění je důležité z hlediska izolace (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po usazení a zafixování okenního rámu je možné pokračovat ve stavbě rastru. Protože okno je už pevně ukotveno, vyrobí se rastrový rámeček i okolo rámu okna. Zde je to trochu skládačka, u které se velmi dobře hodí ještě minimálně jedny ruce navíc, především pro "přines, podej a podrž".

Protože Ruda vyboural čelní stěnu tak, že zcela zmizela, bylo potřeba zde usazený rastr ještě zpevnit kotvicími trámky. Do této konstrukce pak už bylo možno nasadit velké trojkřídlé okno bez obav, že by ho samotný rastr neunesl a okno by vypadlo.

Čelní stěna se kompletně vybourala
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čelní stěna se kompletně vybourala (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Natažení elektrických rozvodů

Když rekonstruovat, tak se vším všudy. Proto je potřeba natáhnout i nové elektrické kabely. A zde opět platí velké upozornění: Nejste-li sami zkušení elektrikáři, vždy si sjednejte řemeslníka, který elektřině nejen rozumí, ale splňuje i vyhlášku 50 (souhrn předpisů o rozvodech elektroinstalace) a má oprávnění s elektrorozvody pracovat. Jistě mnozí zruční kutilové namítnou, že není nutné elektrikáře zvát, když si takovou práci zvládnou udělat sami.

Bohužel, na takový přístup se velmi kriticky dívají nejen revizní technici, ale také pojišťovny. Žádný revizní technik vám vaši snahu neschválí a pojišťovna v případě požáru (způsobeného technickou závadou v elektroinstalaci) neproplatí vzniklé škody. 

Rozvody elektroinstalace v dřevostavbě také odpovídají jiným normám než rozvody v cihlové nebo betonové výstavbě. A jen odborník vám dokáže přesně a bezpečně natáhnout kabely tak, abyste nevyhořeli a nedošlo k újmě na vašem zdraví, nebo dokonce na životě.

Elektrorozvody provedl zkušený elektrikář
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Elektrorozvody provedl zkušený elektrikář (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dokončení rastru, izolace a parotěs

V kuchyni, kde se budou na stěnu zavěšovat skříňky kuchyňské linky, je potřeba rastr dobře vyztužit, aby skříňky unesl. To vše je ale možno vykonat až poté, co bude za rastr napěchovaná izolace z minerální vaty, přetažená parotěsem. V případě kuchyně se ještě parotěs zakryje izolační termofólií. Tato fólie se správně označuje jako termoizolační bublinková fólie s reflexními a parotěsnícími účinky.

Používá se jako hlavní izolační a parotěsná ochrana střešních konstrukcí a stěn dřevostaveb, odráží díky reflexním účinkům až 95 % sálavé složky tepla zpět do prostoru a zároveň přerušuje tepelné mosty přes dřevěné krokve a sloupky. Utěsnění spár a spojů termoizolační fólií se provádí hliníkovými lepicími páskami. Takto připravený rastr splňuje bezpečnostní i izolační podmínky. V místě, kam se budou zavěšovat skříňky kuchyňské linky, se pak na rastr připevní OSB deska. 

Instalace sádrokartonu

Sádrokarton se upevní do rastru pomocí vrutů do sádrokartonu. Jak se usadí ale sádrokarton okolo okna? Mnozí by si řekli, že se jednoduše nařeže na pásy podél okna a upevní. Avšak v tomto případě by nám spoje okolo oken mohly začít praskat vlivem přirozeného pohybu dřeva chatky. Ideálnější tedy bude, když na rastr upevníme celou desku a okolo okna vyřízneme. 

Závěrem je potřeba sádrokarton přetáhnout lepidlem, do něj uložit perlinku, která zamezí praskání, a na zatvrdlé lepidlo se natáhne štuk. Protože lepidlo rychle schne, zvlášť na sádrokartonu, je potřeba pracovat svižně a nejlépe bez prostojů. 

Natažení lepidla se Ruda zhostil na výbornou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Natažení lepidla se Ruda zhostil na výbornou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ruda pak už na závěr celé anabáze rekonstrukce chatky nalepil krásné kamenné obklady, smontoval kuchyňskou linku a vybavil centrální místnost odpady a přívodem vody.

Kalkulace

Na začátku bylo stanoveno, že firma by vyčíslila náklady včetně bouracích prací, dovozu materiálu a odklízení na cca 250 000 Kč. Vašek na základě prací, které si Ruda provedl sám, a podle faktur za nákup materiálu a vybavení spočítal rekonstrukci takto:

  • kovové profily na rastr + sádrokartonové desky, spojovací materiál = 28 000 Kč
  • Lepidlo, štuk + perlinka = 5 000 Kč
  • Okna = 11 000 Kč
  • Izolace (parozábrana a termofólie) a vata = 8 000 Kč
  • Obklady = 2 000 Kč
  • Elektrorozvody + odměna pro elektrikáře = 17 000 Kč
  • Podlahová krytina = 8 000 Kč
  • Dveře a obložky = 8 000 Kč

Souhrnná částka: 83 000 Kč.

Celková úspora oproti firmě: 167 000 Kč.

Ruda se pochlubil, že docílil výrazné spory materiálu tím, že vyhledával na internetu zlevněný stavební materiál nebo nakupoval tzv. z druhé ruky od stavebníků, kterým materiál zbyl. Není to nic neobvyklého a opravdu je možné tímto způsobem docílit výrazných finančních úspor. 

Vašek musel uznat, že výsledný efekt předčil jeho očekávání. Centrální místnost, zahrnující kuchyň a  obývací pokoj, působí vzdušně, prostorně a přitom útulně. Je světlá, z části obložená kamenným obkladem. Ústředním bodem jsou velká krbová kamna, která zajistí pohodu a teplo po celou zimu.

Zdroj informací: pořad Do montérek, m-navy.cz

Podívejte se, jak si poradit s rekonstrukcí střechy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16.5.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová