reklama

Všudypřítomný elektrosmog

Na večerní čtení u lampičky a nastavení budíku v telefonu, který máme hned při ruce na nočním stolku, jsme si všichni snadno zvykli. Zamysleli jste se někdy nad tím, že to nemusí být tak docela zdravé? Povíme proč!

Elektrosmog je kumulace vzájemného působení mezi elektrickými a magnetickými poli a námi (Zdroj: Institut zdravého bydlení)

Zdroje elektrosmogu

Elektromagnetické zatížení, jinými slovy elektrosmog, je kumulace vzájemného působení mezi elektrickými a magnetickými poli a námi. Jeho množství sice většinou nepřekračuje hygienické limity, z dlouhodobého hlediska na nás však působí víc než dost – a to právě díky tomu, že jsme jeho zdroji obklopeni ze všech stran.

„Elektrosmog v domácnostech produkují jak elektrické spotřebiče, jako například televize, počítače, tiskárny, wi-fi routery, mobily, budíky, světla, dětské chůvičky apod., tak ale i elektrické obvody, tedy zásuvky, podlahové vytápění a elektrická topidla,“ uvádí Tomáš Sysel, představitel nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB).

Elektrosmog v domácnostech produkují elektrické spotřebiče
Elektrosmog v domácnostech produkují elektrické spotřebiče (Zdroj: Institut zdravého bydlení)

Vliv elektromagnetické záření na zdraví

Ověřit si, zda jsou zdravotní potíže, se kterými se potýkáme, způsobeny expozicí elektrosmogu, není jen tak. „Představují-li elektromagnetická pole vyzařující z elektrospotřebičů zdravotní riziko, je stále předmětem diskusí. Profesní sdružení německých stavebních biologů nicméně považuje elektrosmog za stresový faktor, který může vyvolat poruchy spánku a soustředění, stejně jako bolesti hlavy a těla,“ vysvětluje Tomáš Sysel z IZB.

„Příznaky, které jsou nejčastěji zmiňovány v souvislosti s vystavením vysokofrekvenčnímu elektromagnetickému záření, jsou také deprese, pocit vyhoření, bolest kloubu, svalové křeče, nervozita či cukání očních víček. Jde o poměrně širokou škálu symptomů,“ pokračuje Tomáš Sysel. Tímto výčtem to však nekončí, potýkat se totiž můžeme i s chronickým vyčerpáním, anebo třeba srdeční arytmií.

I elektrické obvody jsou zdrojem elektrosmogu
I elektrické obvody jsou zdrojem elektrosmogu (Zdroj: Institut zdravého bydlení)

Držte si odstup!

A co s všudypřítomným elektrosmogem v našich domácnostech dělat? Jednoznačně držet se od jeho zdrojů dál. „Mít telefon neustále po ruce je sice praktické, ale raději se tomu vyvarujte. S dvojnásobnou vzdáleností od zdroje intenzita elektromagnetického pole klesá na čtvrtinu. To znamená, že mobil, který řada z nás používá jako budík, nemá místo na nočním stolku,“ radí Tomáš Sysel z IZB.

„Stejně tak není vhodné mít v ložnici televizi v režimu „stand by“, tedy v pohotovosti, protože i tak stále produkuje elektromagnetické znečištění. Problémem je také nepřetržitá dostupnost internetu. Doporučuji wi-fi router vypínat alespoň přes noc. Stačí k tomu spínací hodiny a časovací zásuvka za několik desítek korun,“ říká Tomáš Sysel. Udělejte si prostředí, ve kterém žijete, o trochu zdravější – není to zas tak složité!

S dvojnásobnou vzdáleností od zdroje intenzita elektromagnetického pole klesá na čtvrtinu
S dvojnásobnou vzdáleností od zdroje intenzita elektromagnetického pole klesá na čtvrtinu (Zdroj: Institut zdravého bydlení)

Rada odborníka: Pozor na falešné „lapače“ elektrosmogu

Na trhu se objevuje neomezené množství kuriozit, se kterými lze údajně elektrosmog chytit, aniž by bylo nutné cokoliv měnit na jeho skutečném zdroji. Prodávají se tedy různé zástrčky naplněné vzduchem do zásuvek, krabice s pískem do elektroskříně, zahnuté spirálky ze svařovacího drátu pod matraci, či dokonce samolepky na mobil nebo speciální šperky.

Na trhu se objevuje neomezené množství kuriozit, se kterými lze údajně elektrosmog chytit, ale jejich účinnost není prokázaná
Na trhu se objevuje neomezené množství kuriozit, se kterými lze údajně elektrosmog chytit, ale jejich účinnost není prokázaná (Zdroj: Institut zdravého bydlení)

Ačkoliv se může jednat o na první pohled snadné a třeba i estetické možnosti, z technického hlediska jsou všechny neúčinné. V nejlepším případě lze jakýkoliv pozitivní účinek připsat placebo efektu. Ten však sám o sobě neposkytuje žádnou skutečnou ochranu.

Zdroj informací: Institut zdravého bydlení

Publikováno: 15.5.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce