reklama

Bojíte se cen za plyn a vytápění? Na čase je změna topného systému na úspornější variantu

Máte už také obavy zapnout televizi nebo si přitopit, protože ceny energií se šplhají kamsi k nebesům? Dělá vám starosti aktuální vývoj na trhu s energiemi a obavy o zajištění dodávek plynu? Možným řešením je změna topného systému na úspornější variantu.

Změna topného systému na úspornější variantu vám uspoří peníze za energie (Zdroj: ACOND®, a. s.)

Jak lze ušetřit na energiích?

„Předností kvalitního čerpadla je tichý, hospodárný, téměř bezpracný a také ekologický chod. Ke svému provozu sice využívá elektřinu, ale s kvalitním zařízení to téměř nepocítíte. Navíc oproti plynu je výhodou tepelných čerpadel i to, že u elektřiny je jistá její stálá dostupnost. Ohledně plynu v současné situaci nikdo neví s určitostí, jak budou jeho dodávky zajištěny příští rok,“ říká Jakub Tykal, obchodní a marketingový ředitel společnosti ACOND, předního českého výrobce tepelných čerpadel. Závislost na externích dodávkách energií pak lze ještě více snížit kombinací tepelného čerpadla a fotovoltaiky s bateriemi. Návratnost investice se pak vzhledem ke stoupajícím cenám energií vlastně zkracuje.

Výhody tepelného čerpadla vychází z podstaty jeho funkčnosti
Výhody tepelného čerpadla vychází z podstaty jeho funkčnosti (Zdroj: ACOND®, a. s.)

Výhody tepelného čerpadla vychází z podstaty jeho funkčnosti. K vytápění totiž používá všudypřítomný vzduch, z nějž dokáže absorbovat teplo, a to i v mrazech. „To, jak v tom dokáže být účinné, přímo souvisí s kvalitou čerpadla. Jeho účinnost číselně stanovuje průměrný sezónní topný faktor SCOP. U našeho čerpadla ACOND PRO R dosahuje hodnoty 5,05, což znamená, že za 1 kW ze sítě vyrobí v průměru 5 kW tepla,“ popisuje Jakub Tykal z ACONDU.

Se snižující se kvalitou tepelného čerpadla pak zpravidla bohužel tento poměr klesá. Stává se, že při chladných venkovních teplotách se u nekvalitního zařízení topný faktor blíží 1:1, takže takové čerpadlo pak funguje spíše jako drahý přímotop. To se samozřejmě nepěkně projeví na účtu za elektřinu…

Předností kvalitního čerpadla je tichý, hospodárný, téměř bezpracný a také ekologický chod
Předností kvalitního čerpadla je tichý, hospodárný, téměř bezpracný a také ekologický chod (Zdroj: ACOND®, a. s.)

Kolik se ale dá s tepelným čerpadlem reálně ušetřit? Ukážeme vám to na modelovém příkladu skutečného domu a jeho spotřeby.

Parametry domu: dvoupatrová podsklepená stavba s půdou, bez zateplení

Typ provozu: pětičlenná rodina

Vytápěná plocha: 200 m2

 

Spotřeba

Náklady

Úspora

Běžný plynový kotel

26 MWh

114 687 Kč

 

Tepelné čerpadlo s účinností 5,05

3,9 MWh

50 493 Kč

64 194 Kč

Pro výpočet modelového příkladu bylo použito porovnání nákladů na webu tzb-info.cz.

I v dnešní nejisté době se zkrátka dá vyhnout horentním částkám za energie i závislosti na plynu ze zahraničí, třeba se špičkovým tepelným čerpadlem.

Více informací zde.

Zdroj informací: ACOND®, a. s.

Publikováno: před týdnem, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce