reklama

Rekonstrukce chodby v domě, který je uprostřed průmyslové zóny

Uprostřed průmyslové zóny na Kladně žije pár, který si svépomocí postupně rekonstruoval již většinu svého domečku. A je to rekonstrukce opravdu povedená. Zejména paní domu má opravdu podnikavého ducha a její návrhy jsou originální, ale velmi vkusné a praktické.

Rekonstrukce chodby
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrhněte se bez obav do rekonstrukce chodby a naučte se pokládat dlažbu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rekonstrukce chodby a WC

I když je okolí vašeho domu šedivé a nepříliš útulné, neznamená to, že tak musí působit i váš dům a váš interiér. Přesně tohoto hesla se chopil pan Mirek se svou přítelkyní Lenkou a pustili se do rozsáhlé rekonstrukce jejich domečku na Kladně. Než jim došly nápady a síly, stihli zrekonstruovat většinu místností.

Návrhářem byla paní Lenka, kterou tato práce velmi baví a uspokojuje, protože vidí, že svýma vlastníma rukama něco vytvořila. Pan Mirek je velmi šikovný řemeslník a kutil, ale ani on nestačí na všechnu práci, která jim v domečku ještě zbývá. A protože tento sympatický pár nemůže v nejbližší době sehnat odborníka, který by jim zrekonstruoval WC a položil dlažbu na chodbě, museli další práci odložit.

Pořad Do montérek pomůže i tentokrát. Náš odborník na slovo vzatý Mirkovi a Lence navrhl úsporný a zajímavě řešený návrh na přestavbu WC a chodby. Práce bude spočívat především ve vybourání stávajících dveřních obložek, vyzdění chybějící části a usazení obložek nových. Dále se bude usazovat podomítkové WC a pokládat podlaha na WC i na chodbě.

Jakmile došlo ke kalkulaci, bylo jasné, že firma by si napočítala okolo 160000 Kč. Protože ale Mirek i Lenka jsou schopni přiložit ruku k dílu a pod vedením odborníka práci odvést, bude výsledná částka podstatně menší. A to už stojí za to vstát z gauče, natáhnout montérky a pustit se do díla.

Vybourané původní obložky a trámy pod nimi nahradila nová vyzdívka z ytongu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vybourané původní obložky a trámy pod nimi nahradila nová vyzdívka z ytongu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vybourání zárubní

Tam, kde nepomůže hrubá síla, pomůžeme si hrubší silou - zní jedno pořekadlo. A u vybourávání dveřních zárubní to platí také. Do této destrukční činnosti se pustil Mirek, zatímco Lenka "vyfasovala" pneumatické kladivo a vrhla se na staré obklady stěn.

Mirek musel vzít zavděk páčidlem a kladivem, ale stačilo několikrát chlapsky zabrat a dřevěné obložky se poroučely k zemi. Pod nimi na oba pracanty vykoukl ukotvený trám, který bude potřeba opět vysekat a nahradit cihlovou vyzdívkou. Velkým pomocníkem se ukázala elektrická pila s tenkým listem, pomocí níž Mirek přeřízl trámy pod obložkami. Potom už nebyl problém torza trámů vytrhat.

Dozdívání

Oba partneři se rozhodli, že nové dveře na WC budou mít šířku 70 cm. Při započítání nových zárubní bude potřeba pracovat s šířkou cca 80 cm. Ale protože zde se po vybourání trámků stavební otvor zvětšil až na 96 cm, bude potřeba z každé strany dozdít 6 cm. 

Základem je nejprve odstranit veškerou suť, která zde z bourání zbyla. Odhalené cihly je třeba navlhčit. Navlhčení provedeme jednoduše malířskou štětkou, kterou namočíme do vody, tou cihly zkropíme. Tím máme jistotu, že bude nová malta na cihlách držet. 

Horní díl stavebního otvoru se podpoří kusem kovového jeklu, který bude držet nadezdívku nade dveřmi. Kovový díl se zaseká do příčky a vytvoří improvizovaný překlad.

Dozdívání se bude dělat ytongem. Je lehký, dobře se opracovává a dá se seříznout prakticky na jakýkoliv rozměr. Lenka byla zaškolena pro práci se zednickou lžící a pilou. Bylo potřeba z ytongu nařezat obdélníky, které se na maltu usadí do místa bývalých zárubní. Výsledkem je kompletní obložení stavebního otvoru ytongem.

Tip odborníků: Pokud se budete pouštět do podobné rekonstrukce, vždy se přesvědčte, že bouraná zeď není nosná. Ubourávání nosných zdí má zcela jinou technologii a musí jí provádět zkušení odborníci, kteří tuto problematiku bezpečně ovládají. Mohlo by se vám totiž lehce stát, že nekvalifikovaným ubouráním části nosné zdi dojde ke zřícení celé zdi, nebo dokonce části domu.

Vyštukované stěny chodby bylo potřeba obložit kamennými pásy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyštukované stěny chodby bylo potřeba obložit kamennými pásy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nové rozvody elektřiny a zavěšení nové WC mísy

Velkou výhodou je, že pán domu je elektrikář a může si nové rozvody udělat sám. Tím se samozřejmě opět výrazně sníží náklady na rekonstrukci. 

Než se sešel den se dnem, měli Mirek s Lenkou nejen obezděný celý prostor, ale i natažený lepidlem a připravený na vyštukování. Následovalo vyzdění zadní stěny WC, kde bylo potřeba do ytongu vyřezat otvory pro odpad a přívod vody. Ytong byl i zde použit, protože se místo staré WC mísy bude instalovat nové závěsné podomítkové WC, ale také proto, že tudy bude procházet nový rozvod topení.

Podomítkový modul slouží k upevnění závěsné toalety do zdi. Pro uchycení do klasické zdi postačí podomítkový modul bez rámové konstrukce a pro zdi ze sádrokartonu se vybírají moduly se samonosnou rámovou konstrukcí. Keramické závěsné klozety pak vynikají výbornými splachovacími vlastnostmi a jsou vhodné na veškeré běžné podomítkové moduly. Velkou výhodou u závěsných WC je pak snadná údržba okolí, pod WC mísu je možno pohodlně zajet smetákem i mopem.

Pokládka dlažby

Vyštukovaná stěna směrem do chodby mezitím vyschla a Lenka se naučila řezat bruskou obklady, které si vybrali místo původních palubek. Nová chodba bude obložená kamennými pásy. Lenka se ukázala jako velmi pilná žačka, a tak jí byla svěřena pokládka dlažby v chodbě. Oba partneři si vybrali krásné velkoformátové dlaždice imitující borovicová prkna. 

Při kontrole po dvou dnech se ukázal velký a zásadní problém. Lepidlo pod dlažbou neuschnulo a dlaždice nepřilnuly. Kde se stala chyba? Ukázalo se, že při nákupu materiálu se pytle s lepidlem ponechaly venku i přes zimu v dobré víře, že lepidlo je mrazuvzdorné. Při pokládce dlažby se však ukázalo, že tomu tak není.

Tip odborníků: Vždy se snažte stavební materiál - míníme tím sypký materiál jako lepidlo, suché maltové směsi nebo štuk  - ukládat (zejména přes zimu) do suchých a přiměřeně chladných (nevytápěných) prostor, kde nemůže dojít k přemrznutí. Nevhodné prostory na skladování stavebního materiálu jsou především venkovní prostory nebo vlhké sklepy. 

Zde nezbylo nic jiného než dlažbu zase odstranit, vrstvu lepidla seškrábat a začít pokládat znovu. Odstranit se musela nejen dlažba na podlaze, ale i obklady, které měly ten samý problém. 

Při pokládce dlažby na podlahu a obložené dlaždicemi i místnosti pro WC došlo k zásadnímu problému
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při pokládce dlažby na podlahu a obložené dlaždicemi i místnosti pro WC došlo k zásadnímu problému (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Konečná fáze rekonstrukce

Položená a pevná dlažba se vyspárovala společně s novým obkladem toalety. Na připravenou stěnu se mohly nakonec nalepit na míru vyrobené dřevěné obložky, což se provedlo pomocí montážní pěny. Úplnou třešničkou na dortu této rekonstrukce bylo nasazení nových dveří do zárubní a koncový úklid.

Kalkulace

  • Práce instalatéra, kterého nebylo možno obejít, se vyčíslila na 7500 Kč.
  • Práce topenáře, který rozvedl nové topení + instalace nové stoupačky = 5500 Kč.
  • Nákup stavebního materiálu + podomítkové WC + dlažba, obložky a dveře = 66000 Kč.

Celková úspora po sečtení všech položek a srovnání s cenou, kterou by vykalkulovala firma, je rovna 94000 Kč. Opět se ukázalo, jak důležité je nebát se rekonstrukce vlastníma rukama. Ačkoliv odborné firmy i po skončení práce ručí za výsledek a případné reklamace, práce svépomocí pod odborným dohledem přináší skutečně markantní úspory financí.

A pokud při rekonstrukci ušetříme, můžeme takové peníze opět vynaložit na další rekonstrukci nebo si pořídit do bytu či domu nějaký hezký kousek nábytku, bytový doplněk apod.

Zdroj informací: pořad Do montérek

Podívejte se, jak si poradit s rekonstrukcí staršího bytu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9.5.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová