reklama

Nemáte v pokoji dost zásuvek? Ukážeme, jak je rozmnožit

Starší domy a zejména panelové byty jsou často vybaveny nedostatečným množstvím zásuvek. V praxi to znamená, že nastávají i situace, kdy máte pouze jednu zásuvku na celý pokoj.

Jak si doma zvýšit počet elektrických zásuvek? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

To však vůbec neodpovídá dnešním potřebám, kdy potřebujete neustále nabíjet mobil, napájet počítač, stolní lampu a lampičku na čtení u postele. Navíc každý ze spotřebičů potřebujete provozovat na jiném místě. Počítač a stolní lampa patří jasně ke stolu, zatímco mobil si raději dobíjíte u postele, stejně tak tam zapojíte i lampičku na čtení. V dnešním článku vám ukážeme, jak problém s jedinou zásuvkou na pokoj jednou pro vždy vyřešit. Podívejte se, jak zapojit dodatečnou zásuvku v bytě.

Kontrola stavu a bezpečnosti

Hned na začátek je nutné upozornit, že je nutné brát ohled na bezpečnost. V případě, že by při montáži došlo k nějakému neštěstí, můžou být následky fatální. Pokud si nejste jisti, tento úkon raději svěřte elektrikáři, který se postará, že bude vše bezpečné. Ideální je také před začátkem prací objednat odborníka, který zjistí současný stav rozvodů v bytě.

Jestliže bydlíte ve starším bytě a máte stále hliníkové rozvody, je možné, že vám bude doporučena jejich kompletní výměna. Staré hliníkové rozvody mají životnost pouze pár desítek let. Když hliníkovými rozvody teče proud, drát se zahřívá, což následně vede k možnosti „vyhoření“ zásuvky nebo vypínače. Zjednodušeně to znamená, že se drát v daném místě přepálí a do zásuvky nebo vypínače pak nevede proud.

Dalším možným rizikem je izolace hliníkových rozvodů. Tyto rozvody se obalovaly pryží a textilií, což jsou materiály, které mají také menší životnost než současně používané PVC. Může se stát, že v některých místech budou dráty holé, tím pádem nebudou nijak izolované. Pokud vám odborník při revizi stávajících rozvodů sdělí, že už nejsou bezpečné, bohužel vám nezbývá nic jiného než jejich kompletní výměna.

Přestože se jedná o nemalou investici, budete mít příležitost ke kompletní změně a rozšíření současných rozvodů. To znamená, že si můžete zvolit nové rozmístění a počet světel i zásuvek. Zároveň se nové rozvody dělají z mědi a izolace z odolného PVC, takže budete mít na desítky let dopředu vystaráno.

Když hliníkovými rozvody teče proud, drát se zahřívá, což následně vede k možnosti „vyhoření“ zásuvky nebo vypínače
Když hliníkovými rozvody teče proud, drát se zahřívá, což následně vede k možnosti „vyhoření“ zásuvky nebo vypínače (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přidání a zapojení nové zásuvky

Pokud jsou vaše rozvody v pořádku a je umožněno přidat další zásuvku, pak si nejprve zaměřte místo, kde bude nová zásuvka umístěna. Jakmile budete mít tento krok hotový, přichází na řadu výběr řešení. Kabely musejí být do zásuvky přivedeny z vedlejší zásuvky. To může být provedeno dvěma způsoby. První je vysekání díry do zdi a umístění rozvodů do ní. Druhý způsob není tak elegantní, ale je mnohem snadnější. Jedná se o umístění elektrického kabelu do lišty, která povede do zásuvky.

Předimenzované prodlužovačky mohou být zdrojem úrazu nebo mohou poškodit spotřebič
Předimenzované prodlužovačky mohou být zdrojem úrazu nebo mohou poškodit spotřebič (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rozmnožení zásuvky

Než se pustíte do práce, tak se ujistěte, že jsou vypnuté pojistky a do zásuvky skutečně neteče proud. V zásuvce, ze které povedou rozvody do vedlejší zásuvky, nalezete po rozebrání 3 vodiče, které budou barevně označeny. Žlutozelený vodič je ochranný vodič, hnědá/černá je fáze a nulový vodič je označován modrou barvou. Tyto vodiče musíte vyvést kabely umístěnými v liště/zdi do připraveného místa. Záleží pouze na vás, kterou variantu zvolíte.

Kabely musí být do zásuvky přivedeny z vedlejší zásuvky
Kabely musí být do zásuvky přivedeny z vedlejší zásuvky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zapojení zásuvky

Nyní, když máte vyvedeny rozvody, přichází na řadu zapojení nové zásuvky. Nejprve si uvedeme, který vodič kam zapojit. Černý/hnědý vodič (fáze) je nutné napojit na levou dutinu, modrý vodič (nulový) napojte na pravou dutinu a žlutozelený vodič (ochranný) napojte na ochranný kolík zásuvky. Strany jsou brány z pohledu osoby při montáži.

Protože už víme, kam zapojit který vodič, je možné se pustit do práce. Nejprve zkontrolujte, že nebyla u žádného z kabelů poškozena izolace. Pokud je vše v pořádku, můžete začít zapojovat vodiče. Jako první zapojte fázi (černá/hnědá). Potom zapojte nulový vodič (modrý) a nakonec zapojte ochranný vodič (žlutozelený).

Po zapojení a umístění zásuvky do plastového krytu máte téměř hotovo. Zbývá jen obezřetné zapnutí jističe a otestování funkčnosti obou zásuvek. To můžete provést buď pomocí zkoušečky nebo pomocí staršího spotřebiče, který zkusíte do zásuvky zapojit.

Jakýkoliv zásah do elektrických rozvodů je nebezpečný a je nutné u něj dbát zvýšené pozornosti
Jakýkoliv zásah do elektrických rozvodů je nebezpečný a je nutné u něj dbát zvýšené pozornosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rada na závěr

Jakýkoliv zásah do elektrických rozvodů je nebezpečný, je nutné u něj dbát zvýšené pozornosti a zaměřit se hlavně na bezpečnost. Pokud nemáte dostatečné zkušenosti nebo elektrotechnické vzdělání, nebojte se zainvestovat do elektrikáře. Jakákoliv investice je nepatrná v porovnání s možnými následky při úrazu způsobeném elektrickým proudem.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 5.5.2022, Autor: Nicholas Nazarčuk , Profil autora: Nicholas Nazarčuk