reklama

Na terase buďte v suchu i stínu

Chcete si v létě užít posezení na terase či zahradě, ale přemýšlíte, jak ochránit sebe i nábytek před případnými rozmary počasí? Vsaďte na pergolu.

Pergola na terase
i (Zdroj: Vekra)
Bioklimatická pergola na terase (Zdroj: Vekra)

Pergola na terase

Klasická dřevěná či hliníková pergola ovšem nemusí být pro zastínění terasy jediným řešením. Aktuálním hitem je tak zvaná bioklimatická pergola, která ochrání proti ostrému slunci i prudkému dešti.

„Hlavní výhodou bioklimatické pergoly je její střecha, která je tvořená nastavitelnými lamelami, které se dají naklápět podle potřeby, a to až 130 °. Své uplatnění tedy bioklimatická pergola najde všude tam, kde byste zvolili klasickou pergolu nebo markýzu pro ochranu před sluncem,“ vysvětluje první přednost této novinky David Šejvl, manažer divize stínicí techniky značky VEKRA, největšího českého výrobce oken.

Při výběru ideálního prostoru se meze téměř nekladou
i (Zdroj: Vekra)
Při výběru ideálního prostoru se meze téměř nekladou (Zdroj: Vekra)

Díky využití hliníku navíc bioklimatická pergola odolá i prudkému dešti nebo větru. „Součástí je i systém odvodňovacích kanálků, které odvádí případnou vodu pryč, takže pod bioklimatickou pergolou budete zcela v suchu i při dešti. Navíc lze připojit i sluneční a dešťové čidlo, takže pergola dokáže přizpůsobit aktuálnímu počasí a lamely se samy uzavřou, pokud například začne pršet nebo naplno svítit slunce,“ říká David Šejvl z VEKRY.

Je ale třeba počítat s určitou stavební připraveností. Pod nosnými hliníkovými nohami je třeba vybudovat základové patky a pro ovládání je nutné mít připravený přívod elektřiny.

Součástí je i systém odvodňovacích kanálků
Součástí je i systém odvodňovacích kanálků (Zdroj: Vekra)
Díky využití hliníku bioklimatická pergola odolá i prudkému dešti nebo větru
Díky využití hliníku bioklimatická pergola odolá i prudkému dešti nebo větru (Zdroj: Vekra)

Kam pergolu na pozemku umístit? Při výběru ideálního prostoru se meze téměř nekladou. Pergola může přiléhat těsně k domu, ale stát může i samostatně na volném prostranství zahrady. Pro osvětlení stačí pergolu doplnit o LED podsvícení. Praktická je i kombinace pergoly a dalšího stínění, které lze instalovat mezi její sloupky. Ideální jsou například screenové clony, které ochrání před větrem a zapadajícím sluncem. S bioklimatickou pergolou si tak můžete na terase užít příjemné posezení s přáteli, ať už venku prší nebo svítí slunce. Více zde.

Zdroj informací: Vekra

Publikováno: 23.4.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce