reklama

Čeká vás instalace domovních vypínačů či zásuvek? A víte, jak na to?

Obrazy, nástěnné dekorace, poličky a věšáky… jak vysoko je pověsit záleží čistě na uživateli. Jak vysoko ale instalovat domovní vypínače a zásuvky?

Jak vysoko instalovat přístroje domovní elektroinstalace? (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)

Jak vysoko instalovat zásuvky a vypínače?

„Za uživatelsky komfortní se považuje výška usazení vypínače 120 cm – měřeno od podlahy ke středu vypínače, a to z důvodu praktičnosti v těsné blízkosti dveří,“ říká Marek Beneda, obchodně technický zástupce společnosti OBZOR Zlín, výrobce domovní elektroinstalace v osobitém designu, a pokračuje: „Zásuvky se pak standardně osazují do výšky 20 až 30 cm od podlahy. Pokud je však potřebujeme umístit nad pracovní plochu kuchyňské linky nebo desky stolu, většinou se z estetického hlediska osazují do stejné úrovně jako vypínače.“

Trochu jiná pravidla však platí v blízkosti vodních zdrojů
Trochu jiná pravidla však platí v blízkosti vodních zdrojů (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)
Za uživatelsky komfortní se považuje výška usazení vypínače 120 cm
Za uživatelsky komfortní se považuje výška usazení vypínače 120 cm (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)

Trochu jiná pravidla však platí v blízkosti vodních zdrojů, kde bychom si měli dát pozor zejména na dostatečnou vzdálenost umístění přístrojů elektroinstalace, která je dána technickou normou.

„Například umístění zásuvek v blízkosti umyvadla či dřezu určuje tzv. umývací prostor, tedy pomyslný pruh stěny stoupající v šířce umyvadla od podlahy až do výše 250 cm. Zásuvky mohou být umístěny u hranice tohoto prostoru, ale pouze v minimální výšce 120 cm od podlahy. Pokud potřebujete zásuvku instalovat níže, je třeba dodržet od této hranice 20cm vzdálenost,“ doplňuje Marek Beneda z OBZORu.

Zdroj informací: OBZOR, výrobní družstvo Zlín

 

 

Publikováno: 25.4.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce