V Listárně s Josefem Benešem, odborníkem a stavbyvedoucím pořadu Fachmani, se budeme věnovat dotazům čtenářů, kteří se s přicházejícím jarem pouštějí do rekonstrukcí a oprav nemovitostí. Mnozí z nich totiž stojí před rozhodnutím, zda rekonstruovat, nebo si postavit nový dům, ale také jak postupovat při úpravách.

S příchodem teplého počasí se mnozí majitelé nemovitostí pouštějí do oprav a rekonstrukcí. Podle Josefa Beneše je ale nutné se na samém začátku správně rozhodnout, zda se vyplatí investovat do rekonstrukce, nebo dům zbourat a postavit nový. V případě rekonstrukce se totiž může stát, že spousta otázek vyvstane teprve až během prací.
Zásadní je poradit se s odborníky
Pokud se rozhodujete rekonstruovat nemovitost, poraďte se raději s odborníky a odpovědnými institucemi, které mají dlouholeté zkušenosti. Ne vždy totiž na dané otázky dokáže odpovědět stavební zákon a také mu nejsme vždy schopni porozumět. Než se rozhodnete, jakou firmu nebo řemeslníka zvolit, najděte si co nejvíce informací, například na internetu. Dobré je hledat reference, které jsou více než dva roky staré, protože za tu dobu se už mohou na stavbě projevit skryté vady.
Dodrá rada nad zlato
Nebojte se obrátit s dotazy na firmu a nezapomeňte se na ni informovat i z jiných zdrojů, abyste nenaletěli podvodníkům. Za rozumné považuji zvolit firmu, která používá moderní nástroje, jako je například on-line deník a podobné novinky, což skýtá jistotu, že firma se snaží, vzdělává své zaměstnance a nechce se za nic schovávat. To jsou signály, které vám napoví, že firma dobře funguje.

Paní Evy Kyzlinková z Velké Hleďsebe, která po tatínkovi zdědila rodinný dům, by se do něho chtěla na důchod přestěhovat. Protože si paní Eva uvědomuje, že dům není v dobrém stavu a budou nutné velké opravy, ptá se, zda je lépe dům zrekonstruovat, nebo zbourat a postavit nový?
To je velmi těžká otázka. Ve většině případů doporučuji stavbu zbourat, ale ne vždy. Jsou signály, které napoví, že stavba je ještě v dobrém stavu a stačí opravdu rekonstrukce. Základní je zjistit, zda v domě nejsou vlhké zdi. Vlhkost ve zdech a podlahách se řeší velmi špatně a draze, většinou je nutné bourat a používat speciální materiály, což bývá náročné. Pokud je v domě vlhkost, znamená to navíc většinou porušenou hydroizolaci, a s tím spojenou i radonovou izolaci.
Dříve nebyl radon tak nebezpečný jako dnes, neboť lidé měli dřevěná okna, která radon odvětrala. V současné době se často používají plastová okna, zateplují se fasády, aby se ušetřilo na energiích, ale tím se celá stavba uzavře a nedýchá. Lidé také často řeší vlhké stěny různými sádrokartonovými předstěnami, ale neuvědomí si, že tam plísně zůstávají a mohou způsobovat alergie a astmata. Takže předstěna není řešením.

Rekonstrukce střechy
Nejnákladnější opravu na starém domě představuje střecha. Důležité je zjistit, jak stará je krytina a zda vydrží, nebo se vyplatí ji naopak vyměnit. Pokud do střechy dlouhodobě zatéká, mohou být některé střešní trámy i trámy v podlaze uhnilé. V takovém případě bude nutné udělat střechu novou.
Okapy a oplechování
Dalším důležitým prvkem jsou okapy a venkovní oplechování. Pokud je na některém místě rozbitý nebo děravý okap a dům smáčí při deštích voda stékající po zdech, není nový okap vhodným řešením. Zeď může být natolik promočená, že to nový okap nevyřeší. Promočené klasické zdivo z cihel vysychá velmi dlouho, zhruba 1 cm za rok. To znamená, že u 30 cm silné zdi se bude vlhkost odpařovat přibližně 30 let.
Další dotaz je od pana Zdeňka Albrechta z Jihlavy, který řeší stavbu plotu na hranici se sousedem. Na jeho pozemku plot není, a protože on si pořídil slepice, ptá se, zda potřebuje ke stavbě plotu souhlas souseda.
V současné době, tedy už od 1. ledna 2018, není potřeba ke stavbě plotu povolení. Pokud se jedná pouze o plot mezi sousedy, ne o plot sousedící s veřejným prostranstvím, lze ho postavit bez stavebního povolení a bez ohlášky. To ale jen v případě, že nebude vyšší než 2 m.

Poslední dotaz je od pana Kamila Loukotského z Mladé Vožice, který po svém dědečkovi získal chatu. Dědeček ji postavil před 50 lety na obecním pozemku, ale dnes má tento pozemek nového vlastníka. V případě, že bude chtít pan Kamil chatu prodat, chce vědět, jak má postupovat.
To je těžká otázka, v podstatě má ale jednoduché řešení. Jak vlastník pozemku, tak vlastník nemovitosti - oba mají vzájemné předkupní právo. To znamená, že pokud budeme prodávat nemovitost, ať už na internetu či jiným způsobem, a máme stanovenou cenu, musíme ji nejprve nabídnout vlastníkovi pozemku. Stejně tak to funguje i naopak.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 19.4.2022, Autor: Běla Nedorostová
, Profil autora: Běla Nedorostová