reklama

Kvůli cenám energií investují Češi do alternativních zdrojů, hlavně do fotovoltaiky a tepelných čerpadel

Nepředvídatelný růst cen energií zvyšuje v tuzemsku zájem o alternativní zdroje energií. Nejvyšší zájem bude podle odborníků o tepelná čerpadla a fotovoltaické panely na střechy.

Tepelné čerpadlo
i (Zdroj: REGULUS spol. s.r.o.)
Tepelné čerpadlo jako alternativní zdroj (Zdroj: REGULUS spol. s.r.o.)

Růst cen energií u nich o třetinu zkrátil dobu návratnosti investice, která je nyní mezi 4 – 5 lety. Do budoucna navíc alternativní zdroje energií poslouží jako pojistka pro případ dalších změn. Největší vzestup cen energií z loňského podzimu mají Češi sice za sebou, návrat k předchozím cenám je ovšem v nedohlednu.

Ceny měly začít klesat už loni, ale nestalo se tak. Poté na začátku letošního roku, ale stále se tak neděje. Těžko proto předpokládat, jak se budou vyvíjet. „Situace je téměř nepředvídatelná. Trh je labilní a panuje na něm velká nejistota,“ říká odborník na energetiku Michal Macenauer z EGÚ Brno. Jeho slova potvrzuje také analýza vývoje ekonomiky ČR od Ministerstva průmyslu a obchodu, které jasně ukazují, že budoucí vývoj nejen české ekonomiky je nejistý.

Obavy z cen energií a zvýšení nákladů lze alespoň částečně řešit různými způsoby. Podle ředitelky Českého plynárenského svazu Lenky Kovačovské by lidé neměli spoléhat na pokles cen energií. „Měli by hledat nejrůznější možnosti úspor energie. Je totiž dobré připomenout, že se odběratelé na cenové úrovně z minulých let patrně nevrátí,“ předpokládá Kovačovská.

Pomohou alternativní zdroje energií

Variant se nabízí hned několik. Ať už se jedná o solární panely na střeše, domácí tepelná čerpadla, či například omezení topení přes noc. Na solární panely a tepelná čerpadla mohou Čechům, jak již dříve uvedl Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman, dotace pokrýt až polovinu vstupních nákladů. Reálně tak mohou získat až 350 tisíc korun. Nejvýhodnější je využití fotovoltaických panelů s tepelnými čerpadly dohromady.

Lidé se mohou díky panelům a čerpadlům pojistit i pro případ dalších nečekaných změn cen energií
i (Zdroj: REGULUS spol. s.r.o.)
Lidé se mohou díky panelům a čerpadlům pojistit i pro případ dalších nečekaných změn cen energií (Zdroj: REGULUS spol. s.r.o.)

Paradoxně, čím vyšší je tepelný komfort, tím kratší je doba návratnosti, neboť se více projeví úspornost tepelného čerpadla. Tepelná energie z přírodních zdrojů je totiž zcela zdarma. Díky tomu se návratnost při nahrazení elektrokotle tepelným čerpadlem s využitím dotací pohybuje už mezi 4-5 lety,“ vysvětluje technický specialista výrobce tepelných čerpadel Pavel Hrdlička. Jediným nákladem tak zůstává energie na pohon čerpadla, který je ovšem mnohonásobně nižší. „Za 100 % tepelné energie na vytápění člověk zaplatí přibližně jen 30 % nákladů na elektrickou energii,“ doplňuje Hrdlička.

Lidé se mohou díky panelům a čerpadlům pojistit i pro případ dalších nečekaných změn cen energií. Podle odborníka na energetiku Michala Šnobra se totiž k předchozím cenám nejspíš nevrátíme. „Teprve za rok či dva se znovu všichni sejdeme na podobných cenách. Nepochybné ale je, že ta budoucí běžná cenová hladina energií bude o dost vyšší než ta, na kterou jsme byli ještě z nedávných let zvyklí,“ varuje Šnobr.

Zdražují jak energie, tak materiál a služby

Nerostou jen ceny energií, ale také materiálů a stavebních prací. Přispěla k tomu situace z loňského podzimu. „Instalační firmy měly plné ruce práce hlavně v druhé polovině loňského roku, kdy strmě stoupající ceny elektřiny a události jako krach Bohemia Energy probudily obrovský zájem o domácí fotovoltaiku,” popisuje vývoj výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Zdroj informací: www.regulus.cz

Publikováno: 16.4.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce