reklama

Jak správně umístit tepelné čerpadlo?

Plánujete rekonstrukci, anebo stavbu domu a přemýšlíte, jak jej co nejpohodlněji, nejšetrněji a s ohledem na životní prostředí vytápět? Pak možná přemýšlíte nad tepelným čerpadlem. Pokud si nevíte rady, kam jej na pozemku umístit, čtěte dál!

Moderním způsobem vytápění je tepelné čerpadlo (Zdroj: ACOND a.s.)

Tepelné čerpadlo

Oblíbenou alternativou k tradičnímu vytápění uhlím, dřevem, elektřinou nebo plynem jsou moderní tepelná čerpadla. Postupné omezování vytápění neekologickými kotly na tuhá paliva jejich pořízení ještě více nahrává do karet. „Kromě toho, že oproti kotlům na tuhá paliva odpadá potřeba nakupovat a skladovat topivo a obstarávat přikládání, tak v porovnání s vytápěním plynem či elektřinou může tepelné čerpadlo přinést také úsporu nákladů na vytápění. Na jeho pořízení lze navíc čerpat příspěvek od státu,“ uvádí Jakub Tykal, marketingový ředitel společnosti ACOND, předního českého výrobce tepelných čerpadel.

V porovnání s vytápěním plynem či elektřinou může tepelné čerpadlo přinést také úsporu nákladů na vytápění
V porovnání s vytápěním plynem či elektřinou může tepelné čerpadlo přinést také úsporu nákladů na vytápění (Zdroj: ACOND a.s.)

Kromě kýženého tepla očekáváme také určitou kvalitu a co nejtišší provoz. Na ten má vliv kromě provedení samotného čerpadla i to, kde ho na pozemku umístíme. Právě nevhodná poloha může být jedním ze zdrojů jeho nadměrné hlučnosti.

„Tichost tepelného čerpadla je jedním z jeho nejdůležitějších parametrů. Nadměrně hlučné čerpadlo totiž zhorší komfort našeho bydlení a může se stát i příčinou konfliktů se sousedy nebo úřady. Abychom podobným problémům předešli, je u čerpadla kromě patřičných akustických parametrů důležité právě i vhodné umístění na pozemku,“ upozorňuje Jakub Tykal z ACONDu. Pořídíme-li si hlučné čerpadlo a ještě ho umístíme sousedovi pod okno ložnice či obýváku, zřejmě nám příliš nepoděkuje… A kam tedy s ním?

Hlučnost tepelného čerpadla v souvislosti s jeho umístěním

Tepelné čerpadlo umístěné u zdi
Tepelné čerpadlo umístěné u zdi (Zdroj: ACOND a.s.)
Tepelné čerpadlo umístěné v rohu u zdi
Tepelné čerpadlo umístěné v rohu u zdi (Zdroj: ACOND a.s.)
Tepelné čerpadlo umístěné volně v prostoru
Tepelné čerpadlo umístěné volně v prostoru (Zdroj: ACOND a.s.)

„Hlučnost tepelného čerpadla zhorší jakákoliv blízká odrazová plocha, třeba nedaleký plot, zídka nebo keře. Jestliže bude čerpadlo umístěno někde v rohu domu, kde je hodně odrazových ploch, zvuk se bude rovněž více šířit. Čerpadlo tak bude hlučnější, než kdyby stálo někde na volném prostranství,“ varuje dále Jakub Tykal z ACONDu. Pokud tedy pořízení tepelného čerpadla plánujete, vsaďte na takového výrobce, který dbá jak na kvalitu provedení, tak na správné umístění.

Zdroj informací: ACOND, a.s.

Publikováno: 13.4.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce