reklama

S jarním počasím přichází chuť stavět a rekonstruovat. Více se dozvíte v Listárně Josefa Beneše

Listárna Josefa Beneše se dnes zaměří na dotazy diváků a čtenářů ohledně staveb a rekonstrukcí domů a bytů. Josef Beneš působí jako stavební dozor a dlouhá léta vlastní stavební firmu, takže na dotazy bude odpovídat jako skutečný odborník s mnoha a mnoha zkušenostmi v oboru.

Listárna Josefa Beneše
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Listárna Josefa Beneše na téma stavby a rekonstrukce (Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Listárna Josefa Beneše

Jarní období je plné plánování, a to nejen na našich zahradách. Ke slovu se opět dostávají otázky ohledně vlastního domu, který už delší dobu je jen na papíře, nebo rekonstrukce domů stávajících, ale samozřejmě i rekonstrukce bytů. Na otázky diváků odpovídá Josef Beneš.

První dotaz je od pana Jana Berkovce ze Včelné, který by si rád u domu přistavil pergolu. Potřebuje na stavbu, která bude čítat cca 24 m², stavební povolení?

Stavební zákon na tuto problematiku říká, že pokud venkovní stavba nepřesahuje 25 m² a zároveň není vyšší než 5 metrů, není potřeba mít stavební povolení ani stavební ohlášení. 

Pokud nebude pergola jako hangár, stavební povolení na ni nepotřebujete
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud nebude pergola jako hangár, stavební povolení na ni nepotřebujete (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhý dotaz paní Marie Tomšové z Mělníka se týká jejich vlhkého a plesnivého sklepa, který mají pod rodinným domem a rádi by jej využívali. Jak sklep řešit?

Pokud je sklep ve stavu, že jsou v něm dlouhodobě plísně a díky stálé vlhkosti se tvoří další, jsou dvě možnosti. Buď sklep nákladně, bohužel však často s nejistým výsledkem asanovat, nebo jej hermeticky uzavřít a zasypat např. pískem, který vlhkost pohltí.

Plísně totiž vytvářejí zdraví nebezpečné spóry, které jsou roznášeny do ovzduší, a obyvatelé takto postiženého domku je s největší pravděpodobností dýchají. Tyto spóry mají vliv na vznik rakovinotvorných buněk, jsou zodpovědny za celou řadu alergií od astmatu až po nepříjemné kožní projevy.

Spolu s plísněmi je pak ve hře také vlhkost. Pokud prostupuje celým sklepem, má tendenci též vzlínat, a když není vytvořena dostatečná izolace stropu sklepa nebo podlahy přízemí domku, dochází k nasákávání vlhkosti i ve vyšších patrech. Jestliže již vlhkost do domku pronikla, je na místě provést asanaci a odizolovat nebezpečný sklep od domku.

V některých případech je lepší vlhký a plesnivý sklep zasypat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V některých případech je lepší vlhký a plesnivý sklep zasypat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Také by bylo vhodné nechat provést odborná měření na výskyt nejen spór plísní, případně hnilobných hub, ale také na výskyt radonu a dalších nebezpečných látek. Je ale nutné si uvědomit, že rekonstrukce takového sklepa by byla opravdu v řádech mnoha tisíců a bylo by nutné jí věnovat velké množství času.

Třetí dotaz přišel od Jana Drobílka z Ostravy, který řeší velmi častý problém panelákového bydlení, a sice hluk od sousedů, kteří mají malé děti. Otázka zní, zda by šlo stěny dodatečně izolovat.

Velmi vhodným řešením v tomto případě je vytvoření sádrokartonové předstěny s vhodnou izolací. Izolaci v podobě minerální vaty, molitanu či dalších materiálů vám doporučí specializovaná prodejna, která vyhodnotí optimální materiál a cenu. Izolace se potom usadí do připraveného rastru, který se ukotví na odhlučňovanou stěnu, a čelní strana se zaklopí sádrokartonovými deskami. Pro lepší akustickou izolaci je pak vhodné použít i přímo sádrokarton s akustickými vlastnostmi.

Ruší vás hluční sousedé? Postavte si doma sádrokartonovou předstěnu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ruší vás hluční sousedé? Postavte si doma sádrokartonovou předstěnu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Akustické sádrokartonové desky (modré) jsou vhodné pro interiéry s vyšší relativní vlhkostí 75 % během 24 hodin při 20 °C. Desky mají vysokou tvrdost povrchu a zvýšenou pevnost jádra. Pro snadnou identifikaci je potisk hrany desek proveden červeně. Deska obsahuje unikátní technologii Activ‘Air®pro rozklad emisí formaldehydu, který je obsažen nejčastěji v nátěrech, nábytku, kobercích, lepidlech, osvěžovačích vzduchu, cigaretovém kouři a podobně. Tyto akustické desky jsou také zároveň protipožární.

Skladba akustické sádrokartonové stěny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skladba akustické sádrokartonové stěny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čtvrtý dotaz Jaroslava Najbrta z Karviné se týká instalace nové střechy na domě. Tazatel si není jist, zda je nutné tuto rekonstrukci hlásit na příslušném úřadě či nikoliv.

Jestliže se zásadně nezmění ráz střechy, není potřeba stavební povolení. Zjednodušeně řečeno - pokud máte na domě pálené tašky určité barvy a budete je měnit opět za pálené tašky, není potřeba žádat o povolení. Musíte však dodržet skladbu střechy, zvolený materiál, který musí být shodný s tím původním, a nesmíte ohrozit protipožární předpisy.

Pokud máte střešní krytinu z nevyhovujícího materiálu vzhledem k životnímu prostředí, tím máme na mysli např. krytinu z azbestu, kterou chcete vyměnit za ekologičtější, musíte si nejen zažádat o povolení, ale také doložit, jakým způsobem byla původní krytina zlikvidována. Likvidaci musí provést odborná firma a na vás je doložit, že bylo tak učiněno - formou zaplacené faktury nebo smlouvy o likvidaci nebezpečných látek.

Pokládku střechy nemusíte vždy konzultovat se stavebním úřadem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokládku střechy nemusíte vždy konzultovat se stavebním úřadem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud tedy v rámci udržovacích prací rekonstruujete střechu stylem staré za nové, jste od ohlašovací povinnosti osvobozeni. Ostatní případy můžete projednat případně s projektantem nebo příslušným stavebním odborem, kde vám navrhnou nejlepší a oficiální řešení.

Pátý dotaz je od Patrika Nového z Kytína, který by si chtěl nechat na zahradě vyvrtat studnu. 

Než začnete konat přípravné práce před samotným vrtáním, zjistěte si, zda se v blízkosti vašeho pozemku nenachází vodovod, na který byste se mohli připojit. Ušetříte si tím spoustu času i financí. Za zmínku také stojí využití vody dešťové, kterou lze bezplatně zachytávat a sbírat.

K tomu je potřeba mít retenční nádrž nebo nádrže, které se nejčastěji zakopávají pod povrch země. Voda z nich se používá jako užitková k zalévání, ale také na splachování WC, praní a podobně. Ačkoliv je potřebná prvotní investice, náklady s tím spojené se po čase vrchovatou měrou vrátí v podobě mnoha ušetřených litrů vody pitné a financí s tím spojených.

Než si objednáte vrtnou soupravu, informujte se na úřadech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Než si objednáte vrtnou soupravu, informujte se na úřadech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud ale přesto trváte na vlastní studni, je nutné nejprve realizovat návštěvu hydrologa na vašem pozemku. Ten posoudí, zda se vyplatí studnu vůbec vrtat, případně zda ji nechat vykopat. Také vypočítá, na kolik vás taková studna přijde.

Ideální je si na tuto práci pozvat firmu. Firma se postará o "papírování", provede hydrogeologický průzkum, připraví projekt a zajistí všechna potřebná povolení. Na vás ovšem bude podat si žádost na stavební a vodoprávní úřad. Důležitý je také souhlas dotčených stran, zejména nejbližších sousedů. 

Vlastní studna na zahradě je hotový poklad
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vlastní studna na zahradě je hotový poklad (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud si nejste sami jisti a máte nějaké dotazy, obraťte se na odborníky. Ať už v Receptáři nebo na úřadech. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak položit podlahu suchou cestou:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6.4.2022, Autor: Martina Pilzová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová