reklama

Když je pro vás tichá domácnost žádoucí, vsaďte na akustiku

Výskající děti, hlučné domácí spotřebiče, hlasitá hudba, psí štěkot… Bere vám každodenní domácí ruch dobré spaní nebo klid na práci? Dopřejte si zase chvilku klidu a zkroťte nadměrný hluk! Jak na to?

Tichá domácnost
Zajistěte si tichou domácnost díky dveřím (Zdroj: VEKRA)

Tichá domácnost

„Do klidových místností určených k práci nebo odpočinku, jako je ložnice, pracovna nebo dětský pokoj, bychom měli vybírat dveře v tzv. hlukovém standardu. Nejsou to přitom vyloženě zvukově izolační dveře, ale jedná se o dveřní komplet s kvalitními akustickými vlastnostmi, který dokáže tlumit hluk z ostatních místností dokonce ještě více, než jak to vyžaduje norma,“ popisuje Pavel Hajný, manažer divize interiérových dveří značky VEKRA.

Schopnost dveří tlumit hluk ovlivňuje i způsob jejich osazení
Schopnost dveří tlumit hluk ovlivňuje i způsob jejich osazení (Zdroj: VEKRA)

Jak toho dveře dosáhnou?

Stačí vybrat vhodné dveřní křídlo a pohlídat si také instalaci jeho zárubně! Dveře by proto v těchto částech domu měly být v plném provedení bez prosklení, které by jejich schopnost tlumit hluk zhoršilo.

Důležitá je také dveřní výplň. Oproti té voštinové, kterou tvoří v podstatě jen tvrzený papír, je z pohledu akustiky vhodnější dutinková nebo plná dřevotříska.

Dveřní komplet s kvalitními akustickými vlastnostmi, který dokáže tlumit hluk z ostatních místností
Dveřní komplet s kvalitními akustickými vlastnostmi, který dokáže tlumit hluk z ostatních místností (Zdroj: VEKRA)
Stačí vybrat vhodné dveřní křídlo a pohlídat si také instalaci jeho zárubně
Stačí vybrat vhodné dveřní křídlo a pohlídat si také instalaci jeho zárubně (Zdroj: VEKRA)

„Schopnost dveří tlumit hluk ovlivňuje i způsob jejich montáže. Při osazení zárubně vzniká mezi ní a stěnou mezera, která by měla být vyplněna montážní pěnou po celém obvodu, a nikoliv jen na pár bodech, jak se to běžně dělá. Díky kombinaci vhodných materiálů a správné montáže tak naše dveře dosahují už ve svém standardu útlumu 28 dB,“ říká Pavel Hajný z VEKRY.

Běžně dostupné dveře mají přitom ve svém základu zvukový útlum asi jen 21 až 24 dB. Nenechte si tedy kazit chvilku klidu a vsaďte na interiérové dveře se správně usazenou zárubní!

Publikováno: 9.4.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce