reklama

Hledání dokonalosti po vzoru Michelangela. Ve Strašnicích vyrostla nová pasivní rezidence

Elegantní Rezidence Michelangelova, která nově vyrostla mezi prvorepublikovými vilami v pražských Strašnicích, se nachází ve stejnojmenné ulici – z toho její název ale překvapivě nevyplývá.

Nová pasivní rezidence
Ve Strašnicích vyrostla nová pasivní rezidence (Zdroj: JRD)

Odkazuje především k významnému renesančnímu umělci Michelangelu Buonarottimu, který ve své tvorbě využíval nejnovější technické poznatky a velkou část života strávil honbou za dokonalostí. Podobně ke svým projektům přistupuje i společnost JRD, jež ve svém energeticky pasivním projektu skloubila moderní vědecké a technické poznatky pro ekologické, úsporné a zdravé bydlení. Materiály na izolaci i vzduchotechnické potrubí dodala společnost ISOVER, Saint-Gobain.

„Michelangelo tvrdil, že umění má činit člověka šťastným. Právě štěstí jsme si vzali v rámci tohoto projektu za cíl – rezidence se nachází v klidné lokalitě se spoustou zeleně, nabízí 27 bytů od kategorie 1+kk do 5+kk a společnou relaxační část s malým hřištěm a altánem, kterému se říká Ateliér,“ uvádí Michal Březnický, projektový manažer společnosti JRD Development.

Zdravý vzduch, zdravé bydlení

Jednou ze zásad zdravého, a hlavně spokojeného bydlení je čerstvý vzduch. Žádná bolest hlavy z vydýchaných místností, přerušovaný spánek, žádný průvan nebo prach. Zajistit jej dokáže kvalitní vzduchotechnika. „Vzduch v interiéru může být paradoxně škodlivější v zatepleném, nadstandardně zaizolovaném bytě bez kvalitního vzduchotechnického systému, než ve staré zástavbě, kde kvůli netěsnostem profukuje,“ upozorňuje Michal Březnický.

Jednou ze zásad zdravého, a hlavně spokojeného bydlení je čerstvý vzduch
Jednou ze zásad zdravého, a hlavně spokojeného bydlení je čerstvý vzduch (Zdroj: JRD)

Pro Rezidenci Michelangelova byl po domluvě s developerskou společností JRD odzkoušen systém vzduchotechnického potrubí Climaver, který nabízí mnoho výhod a úspor při výrobě, instalaci i při samotném provozu. „Systém Climaver byl navržen tak, aby poskytoval vynikající tepelné i akustické vlastnosti a vysokou úroveň vzduchotěsnosti. Je tak energeticky úsporný a oproti standardnímu plechovému potrubí také výrazně tišší,“ uvádí Jakub Jiráský, technický poradce CLIMAVER® společnosti ISOVER.

Akustické vlastnosti potrubí byly pro účel projektu Rezidence Michelangelova i testovány. Porovnány přitom byly dvě bytové jednotky ve 3. a 4. patře, v nichž byly použity dva rozdílné typy VZT potrubí. Z naměřených hladin akustického tlaku vyplývá, že rozdíl je přesně 10 dB. „Standardní plechové potrubí s tlumičem hluku je v tomto návrhu dvakrát hlasitější než akustické potrubí Climaver,“ uvádí Jakub Jiráský a dodává, že Climaver nahradil plechové potrubí bez nutnosti použití tlumiče hluku.

Tento systém je vyroben z minerální vlny s oboustranným pláštěním. „Veškeré části vzduchovodů  lze navíc vytvořit přímo na stavbě z jednotlivých panelů, pouze za pomoci nářadí a příslušenství. To výrazně šetří čas i peníze ve všech fázích projektu, protože se tím zjednodušuje mnoho pracovních úkonů,“ doplňuje Jakub Jiráský.

Správně zvolený materiál podlahy dokáže zajistit optimální akustickou pohodu v interiéru
Správně zvolený materiál podlahy dokáže zajistit optimální akustickou pohodu v interiéru (Zdroj: JRD)

Na kabát se šlo hlavně chytře a prodyšně

Vysoké nároky byly kladeny i na vnější kabát celé rezidence. Důležitý byl nejen vzhled, který je vizitkou každého domu, ale také funkčnost. „Pro tuto stavbu byl záměrně doporučen a vybrán vysoce kvalitní prodyšný zateplovací systém, který k pasivním a nízkoenergetickým budovám patří,“ uvádí Miroslav Trojan, marketingový manažer společnosti Weber, Saint-Gobain.

Protože je rezidence Michelangelova pasivním bytovým domem, který využívá tepelné čerpadlo, rekuperační jednotky či zelenou střechu, byla prodyšnost jeho vnějšího kabátu pro konečný výsledek důležitá. Společně s prodyšným zateplovacím systémem ETICS byla tedy zvolena i provětrávaná fasáda.

„Smyslem provětrávané fasády je mít na vnější straně zateplení vysoce difuzně otevřenou vrstvu, která umožňuje intenzivní odvod vlhkosti z podkladní stěnové konstrukce,“ vysvětluje František Fajt ze společnosti ISOVER, Saint-Gobain, která dodala minerální izolaci určenou právě do provětrávaných fasád.

„V provětrávané fasádě se nachází větraná mezera, tedy mezera mezi tepelnou izolací a předsazeným vnějším pláštěm, která je napojena na nasávací a výdechové otvory. Tím je intenzivní větrání konstrukce spolehlivě zajištěno. Ve správně navržené větrané mezeře vzniká komínový efekt a umožňuje bezproblémový odchod případné vlhkosti,“ objasňuje František Fajt.

Klasické zateplovací systémy kontaktního zateplení ETICS jsou ukončeny základní vrstvou stěrkové hmoty a probarvenou omítkou. Ačkoliv jsou vrstvy relativně tenké, jsou z důvodu ochrany proti vnějším vlivům prostupné hůře než minerální izolace pod nimi. Weber má proto ve svém portfoliu i kontaktní tepelně izolační systémy, jejichž skladba včetně stěrkových hmot, lepidel a omítek je koncipována s ohledem na co nejlepší prodyšnost.

Vysoké nároky byly kladeny i na vnější kabát celé rezidence
Vysoké nároky byly kladeny i na vnější kabát celé rezidence (Zdroj: JRD)
Pro tuto stavbu byl záměrně doporučen a vybrán vysoce kvalitní prodyšný zateplovací systém
Pro tuto stavbu byl záměrně doporučen a vybrán vysoce kvalitní prodyšný zateplovací systém (Zdroj: JRD)

Jako povrchová úprava byla zvolena chytrá pastovitá omítka, která dokáže regulovat vlhkost na svém povrchu. Vlhkostní režim fasády se v jejím případě udržuje v přirozené rovnováze, takže řasy a plísně zde nenaleznou živnou půdu a fasáda si po dlouhou dobu zachovává hezký vzhled.

„Omítka musí chránit budovou před rozmary počasí a zajistit dlouhou životnost celého objektu. Aby měl stavebník radost ze svého díla, musí také dobře vypadat a přidělávat majiteli do budoucna co nejméně starostí. Proto se nyní vývoj pastovitých omítek z pohledu ochranné funkce nejvíce soustředí právě na odolnost vůči zašpinění a růstu řas na fasádě,“ uzavírá Miroslav Trojan, marketingový manažer společnosti Weber.

Akustickou pohodu bydlení není dobré podceňovat

Nadměrný hluk je nejen nekomfortní, ale může způsobit i řadu problémů – únavu z nevyspání, zhoršení paměti, ztrátu pozornosti, deprese nebo rozvoj nejrůznějších civilizačních chorob. Zvláštní pozornost proto byla v Rezidenci Michelangelova věnována akustice podlah.

„Zvoleny byly izolační podlahové desky ISOVER TDPT z minerálních vláken. Mají výborné tepelně-izolační i akustické vlastnosti a jsou velmi pevné, což je předurčuje i do prostor s vysokým užitným zatížením,“ představuje zvolené řešení František Fajt z ISOVERu. „Správně zvolený materiál podlahy dokáže zajistit optimální akustickou pohodu v interiéru, ale také pohodu na duši, což byl v tomto projektu jeden z hlavních cílů,“ dodává na závěr.

Zdroj informací: Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ, a.s.

Publikováno: 7.4.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce