reklama

Jak můžeme omezit projevy alergie v interiéru?

Příroda se probouzí k životu, vše kvete a voní. To je známka, že přichází jaro. Mnozí se na něj těší, jiní tak úplně ne. Jaro totiž není jen krásným obdobím, kdy začíná být teplo, ale také dobou, kdy ve vzduchu začínají létat pylové částice a pro mnoho alergiků tak nastává období neustálého kýchání, otoků očí a sliznic, svědění a pálení v krku či nose i dalších obtíží.

Období jarních alergií
i (Zdroj: KORADO)
Je tu období jarních alergií. Jak jej přežít? (Zdroj: KORADO)

Pylové alergie, alergie na roztoče (známé jako alergie na prach) či tzv. senná rýma jsou civilizační potíže, se kterými se potýká více než pětina populace.

Jarní alergie opět útočí

Čím více se alergik „svým“ alergenům vystavuje, tím víc se obvykle obtíže komplikují a mohou přerůstat například do průduškového astmatu. Předrážděná sliznice také hůře vzdoruje náporu virů, proto jsou alergici náchylnější k onemocnění dýchacího systému. Pokud je pro vás kýchání známkou začínajícího jara, patříte ke zhruba 20 % populace, která se potýká s alergiemi.

Jarní alergie bývají vyvolány nejčastěji pylem z kvetoucích rostlin. A že je ho v jarních měsících skutečně hodně, dokazuje žlutý poprašek na okenních parapetech, autech či kalužích vody, na jejichž povrchu zůstává plavat žlutá pokrývka. Přinášíme vám pár tipů, jak se alergiemi nejlépe bojovat a alespoň částečně ulevit od nepříjemných reakcí.

Prvními sezónními alergeny bývají pyly jarních stromů
i (Zdroj: KORADO)
Prvními sezónními alergeny bývají pyly jarních stromů (Zdroj: KORADO)

Konzultujte svou alergii s lékařem

Alergii je vždy třeba konzultovat s odborníkem a nechat se alergologicky vyšetřit. Lékař pak nejlépe posoudí, zda a jak potíže léčit. Nebezpečím bývá i nadužívané nosních uvolňujících kapek, které mohou postupně poškodit nosní sliznici. Odborníci doporučují vyhnout se pobytu v přírodě, a to především v rizikovém období.

Prvními sezónními alergeny bývají pyly jarních stromů, hlavně olše a lísky. K hlavním alergenům patří také břízy, jejichž pylová sezóna začíná v únoru a končí v říjnu. Velké problémy může působit i řepka. Typická sezóna travních pylů začíná v květnu a končí až v pozdějším létě, překrývá se s ní sezóna alergenních bylin a plevelů. Časný podzim je pak obdobím vzdušných plísní.

Pokud zabráníte víření prachu u vás doma, bude se vám dýchat lehčeji
i (Zdroj: KORADO)
Pokud zabráníte víření prachu u vás doma, bude se vám dýchat lehčeji (Zdroj: KORADO)

Minimalizujte kontakt s alergenem

Pyl se usazuje společně s prachem, a pokud se chcete alergické reakci vyhnout, vaším společníkem by se měl stát navlhčený hadřík a kvalitní vysavač. Zbavíte-li se prachu, zbavíte se také pylu ve vaší domácnosti. Pokud zabráníte víření prachu u vás doma, bude se vám dýchat lehčeji.

Alergeny ulpívají také na vlasech a oblečení, proto je v pylové sezóně zásadní po příchodu domů nechat svršky například v chodbě, ideálně uložené ve skříni a rozhodně je nenosit do ložnice. Nejpozději před spaním je žádoucí se osprchovat a umýt si vlasy, aby nedocházelo k dráždění během nočního odpočinku.

Investujte do větrací jednotky, díky které budete mít přívod čerstvého vzduchu bez alergenů zvenčí
i (Zdroj: KORADO)
Investujte do větrací jednotky, díky které budete mít přívod čerstvého vzduchu bez alergenů zvenčí (Zdroj: KORADO)

Investujte do větrací jednotky, díky které budete mít přívod čerstvého vzduchu bez alergenů zvenčí

Drobné částečky pylu totiž proniknou do obydlí při jakémkoliv otevření oken. Vyměňovat vydýchaný vzduch a odvádět výpary vzniklé přípravou pokrmů je ale nutné a nelze se mu vyhnout, řešením může být větrací jednotka, která vydýchaný vzduch s oxidem uhličitým odvádí a přivádí vzduch čerstvý, ovšem zbavený všech částic, ať už jde o prach, zplodiny či zmiňovaný pyl.

„Pořízení lokální větrací jednotky je dobrou volbou nejen v domácnosti alergiků,“ uvádí specialista Martin Preclík a dodává: „Velkou výhodou jsou pylové a prachové filtry. Ty zvládnou eliminovat množství částic, které by se do domu dostalo běžným větráním. Jednotka navíc zajistí řízené větrání bez hluku z ulice a bude vyměňovat vzduch automaticky dle naprogramování.“ 

Nebezpečné pro alergiky jsou také plísně, které uvolňují spory do vzduchu
i (Zdroj: KORADO)
Nebezpečné pro alergiky jsou také plísně, které uvolňují spory do vzduchu (Zdroj: KORADO)

Dbejte na hydrataci a zvlhčujte sliznice

Dodržujte pitný režim a oplachujte sliznice, ideální je inhalace minerálních vod a používání nosní sprchy. Obtíže lze zmírnit pravidelnými inhalacemi, které napomáhají zmírňovat projevy alergie, ale i astmatu či zánětů dýchacích cest. Účinky nastupují okamžitě, zvlhčená sliznice totiž dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny. Inhalace je moderní a šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí. Urychluje léčbu běžných infekcí a snižuje tak riziko případných komplikací, na příklad přesunu infekce na jiné místo.

Zbavte se plísní

Nebezpečné pro alergiky jsou plísně, které uvolňují spory do vzduchu, ty se tak dostávají do obydlí při každém větrání. Nejhorší situace bývá během vlhkého, teplejšího období. Plísně se také mohou ujmout na zdech, za nábytkem, v tapetách a podobně. Z toho důvodu je žádoucí udržovat doma vlhkost v rozumných mezích. I zde může pomoci větrací jednotka, která přivádí čerstvý vzduch bez dalších příměsí.

„Při relativní vlhkosti pod 30 % hrozí lidem podráždění dýchacích cest, zvyšuje se prašnost a narůstá nebezpečí infekcí. Při vlhkosti nad 60 % se vlhkost zase sráží na studených místech a vznikají plísně. Aby se v tepelně izolovaných a utěsněných budovách dosáhlo optimálních podmínek, je třeba, aby se vzduch účinně vyměňoval,“ dodává Preclík.

Moderním způsobem větrání je výměna vzduchu pomocí lokálních větracích jednotek
i (Zdroj: KORADO)
Moderním způsobem větrání je výměna vzduchu pomocí lokálních větracích jednotek (Zdroj: KORADO)

Upravte životosprávu

Omezte průmyslově zpracované potraviny a rafinovaný cukr. Upřednostňujte rostlinnou stravu, která tělu dodá dostatek vlákniny, minerálů a dalších prospěšných látek. Pokud „váš“ alergen zrovna neřádí, podpořte přirozenou imunitu pohybem na čerstvém vzduchu. Zařadit také můžete bylinky jako je ostropestřec mariánský nebo měsíček, které povzbuzují přirozenou detoxikační schopnost organismu.

Větrací jednotka KORASMART s rekuperací tepla přivádí dostatečné množství čerstvého, čistého a filtrovaného vzduchu
i (Zdroj: KORADO)
Větrací jednotka KORASMART s rekuperací tepla přivádí dostatečné množství čerstvého, čistého a filtrovaného vzduchu (Zdroj: KORADO)

Tip nejen pro alergiky:

Lokální větrací jednotka přivádí vzduch přes filtr

Moderním způsobem větrání je výměna vzduchu pomocí lokálních větracích jednotek. V čem takové řešení spočívá? „Větrací jednotka s rekuperací tepla přivádí dostatečné množství čerstvého a, nejen pro alergiky, čistého a filtrovaného vzduchu do místnosti a odvádí ten vydýchaný z domácnosti ven. Filtrace eliminuje nejen pyly, ale také prachové částice poletující ve venkovním prostředí, rekuperace navíc zajistí zpětné získávání tepla z místnosti a pomůže tím snížit náklady na vytápění,“ vysvětluje specialista Martin Preclík. 

Zdroj informací: KORADO

Publikováno: 8.4.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce