Také se potýkáte s věčnou otázkou, jestli upřednostnit předokenní žaluzie či venkovní rolety? Obě možnosti mají celou řadu výhod – interiér se díky nim nepřehřívá a vaše náklady na energie se významně sníží. Při výběru je však nutné myslet i na další specifika. Která to jsou?
Venkovní žaluzie a rolety poslouží jako praktický i designový prvek
Je dobře známo, že venkovní stínění je efektivnější než vnitřní. V létě do domu nepropustí sluneční paprsky, které by interiér mohly přehřát, a během zimních měsíců zase zlepšují tepelnou izolaci oken. V čem se ale venkovní žaluzie a rolety liší? Venkovní rolety osloví zájemce, kteří požadují perfektní zatemnění a spolehlivou ochranu oken vůči násilnému vniknutí. Tvoří celistvou plochu, takže skutečně zajistí absolutní tmu. Pokud tedy chodíte na noční směny nebo si jen zkrátka chcete déle přispat, předokenní rolety představují nejlepší možnost.
Předokenní žaluzie budou zase mnohem spíše vyhovovat těm, kteří preferují volitelnou regulaci světla. Určitou nevýhodou může být to, že neumí stoprocentně zatemnit. Typy venkovních žaluzií Z a S ale k vlastnostem venkovních rolet nemají daleko.
Kdy upřednostnit venkovní rolety?
Bydlíte ve starším bytě či domě poblíž rušné silnice? Potom budou venkovní rolety vhodnější alternativou. Kromě naprostého zatemnění fungují jako zvuková izolace. Uvádí se, že míra hluku se díky nim sníží o 8 až 16 decibelů. Ruchy zvenčí vás tak už nebudou trápit. Navíc se zvýší tepelná pohoda u vás doma. Vyplatí se i v případě, že chcete vaši nemovitost pouze zhodnotit. Ovládání rolet může být manuální i elektrické. Samozřejmě je ale nutno vždy počítat s omezeným výhledem ven – lamely nelze otáčet, takže předokenní rolety budete muset pokaždé vytáhnout.
Chcete neomezený výhled do ulice? Zkuste screenové rolety
Není problém pořídit screenové rolety, které vám výhled ven umožní – na vás přitom zvenku nikdo neuvidí. Jinak se jim také říká svislé fasádní clony nebo venkovní látkové rolety. Vyrábí se v různých provedeních a velikostech. Vynikají odolností vůči větru, snadnou údržbou, minimalistickým vzhledem a opět vám dopomohou k nezanedbatelné úspoře. Podobně jako žaluzie je můžete využívat celou zimu, pouze z nich stačí omést sníh. Bude ale lepší je v zimním období nevystavovat dešti. Obzvlášť jakmile teploty klesnou pod nulu.
Pro žaluzie i rolety obecně platí, abyste s nimi nemanipulovali, pokud na nich vznikne námraza a raději počkali, až roztaje. Jinak by mohlo dojít k jejich poškození. Nejjistější je opatřit si rolety či žaluzie s chytrým motorem – bezpečně rozpozná, kdy je rolety možné vytáhnout a kdy ne.
Největší klady předokenních žaluzií? Interiér zastíní a nebrání větrání
Kromě míry světla můžete s pomocí předokenních žaluzií regulovat i proudící vzduch v obývacích místnostech. Stačí lamely nastavit tak, jak vám to nejlépe vyhovuje. Jako protihluková ochrana nejsou tak efektivní jako rolety, ale u běžných rodinných domů jsou velmi vyhledávané. A stejně jako rolety mohou být vysoce odolné vůči větru. Záleží na tom, jaký si vyberete typ lamel. Většinou se můžete setkat s lamelami typu S, Z, C, nebo E a F. V nabídce české firmy Climax najdete také hranatou lamelu do písmene T. Žaluzie T-80 nabízí lepší dovírání a jsou vysoce odolné vůči větru.
Nezapomeňte ani na vnitřní stínění
Rolety či žaluzie se uplatní i ve vašem interiéru. Žaluzie jsou cenově dostupné a nepůsobí nijak rušivě. K dostání jsou rovněž elegantní látkové žaluzie plisé, které nádherně zapadnou do každého moderního interiéru a lze jimi zastínit i atypicky provedená okna.
Dále se můžete poohlédnout po textilních roletách. Ty oproti žaluziím nenabízí plynulou regulaci světla. Naštěstí existuje schůdné řešení – pořiďte si textilní rolety den a noc. Jsou praktické, estetické a interiér velmi dobře zastíní. Zároveň si můžete nastavovat množství světla. Tvoří je totiž dvě vrstvy průhledných a neprůhledných pruhů. Mějte ale na paměti, že nikdy nedosáhnou takových výsledků jako venkovní rolety nebo žaluzie.
Zdroj informací: climax.cz
Publikováno: 7.3.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce