S neustálým zdražováním energií může být proto zima dost náročná pro naše peněženky. Jak u novostaveb, tak u zrekonstruovaných domů lze ale náklady na vytápění jednoduše snížit prostřednictvím vhodné tepelné izolace.

Mezi lidmi je dlouhodobě populárním izolačním materiálem pěnový polystyren. Známější je klasický bílý, své výhody ale má i šedý. Ideální volbou je pak nedávno vyvinutý šedo-bílý polystyren, který v sobě snoubí to nejlepší z obojího. O zateplení fasády za pomoci polystyrenu řekne víc Pavel Rydlo, odborník ze společnosti ISOVER, Saint-Gobain.
U běžného rodinného domu tvoří únik tepla skrz fasádu 30 % celkových tepelných ztrát. S pomocí vhodného zateplení je však možné ho výrazně snížit, v případě novostaveb třeba až na desetinu. Platí přitom samozřejmě, že nižší tepelné náklady jsou ekonomicky výhodnější a také ekologičtější. Oficiálně jsou teď kontrolovány například prostřednictvím průkazů energetické náročnosti, které jsou od roku 2009 povinné pro novostavby, od roku 2013 pro renovace a prodeje starších domů a od roku 2015 i pro bytové domy.
„Novostavby by se v průkazu měly pohybovat v rozmezí A až C, čili měly by být energeticky úsporné. U starších budov se běžně dostáváme až do kategorií E, F a někdy i G,“ říká Pavel Rydlo z ISOVERu. Právě u starších budov s vyšší energetickou náročností je pak vhodné investovat do zateplení. Na něj můžete dostat i státní dotaci z programu Nová zelená úsporám – a nově k tomu již ani nebudete potřebovat kód ze Seznamu výrobků a technologií vedeného Státním fondem zdravotního prostředí.

Šedý polystyren izoluje lépe, ale přitahuje sluneční paprsky
Nejprodávanějším materiálem pro zateplení rodinných domů je pěnový polystyren, jehož kvality jsou všeobecně známy. Má dobré tepelně izolační i mechanické vlastnosti a minimální hmotnost, jednoduše se zpracovává a je velmi cenově dostupný. Není také příliš citlivý na vlhkost, takže pokud na stavbě například zmokne, nic se mu nestane, a na jeho výrobu stačí jen malé množství energie, což se projevuje v kladném environmentálním hodnocení EPD.
Mladším bratrem klasického bílého polystyrenu je polystyren šedý, který se v České republice vyrábí teprve od roku 2005. „Šedý polystyren má oproti bílému jednu velikou výhodu. Při shodné tloušťce dosáhneme cca o 20 % lepšího zateplení,“ vysvětluje Pavel Rydlo. Problém však nastává, když se setká se slunečními paprsky. Šedá barva na rozdíl od bílé přitahuje světlo, když se tedy desky šedého polystyrenu aplikují na dům na přímém slunci, zahřejí se a následně se roztahují a prohýbají. Není-li lepidlo, které je spojuje, dostatečně ztvrdlé, mezi deskami se mohou utvořit přes noc mezírky anebo mohou od stěny zcela odskočit. Při aplikaci šedého polystyrenu je tak nutné používat ochranné sítě odstiňující sluneční svit.

Z jedné strany šedý, z druhé bílý
Výhody bílého i šedého polystyrenu se pojí v nedávno vyvinutém šedo-bílém polystyrenu. „Šedý polystyren byl z vnější strany opatřen tenkou bílou vrstvou. Při jeho aplikaci tak již není potřeba ochranné sítě a můžeme jej aplikovat třeba i z lávek, což pro šedý polystyren nebylo možné. Je vyráběn do tloušťky až 300 mm, aby bylo možno zateplovat i energeticky úsporné stavby,“ vysvětluje odborník z ISOVERu.
Na rozdíl od běžné praxe u klasických druhů polystyrenu, které se řežou z bloku, se desky šedo-bílého polystyrenu vyrábí zvlášť. Jednotlivé kuličky jsou tak k sobě ještě lépe svařeny. Šedo-bílý polystyren se může pyšnit také zvýšenou pevností v tlaku a tahu, díky níž lépe odolá například průrazu, vysokou pevností v pohybu a smyku, díky níž jej lze využít i pro výrazně namáhané fasády, či vyšší odolností vůči vlhkosti a mrazu. Jeho strukturovaný povrch navíc způsobuje lepší přídržnost lepidel a stěrek, která se hodí například při aplikaci velkých, těžkých obkladů či při zateplování novostaveb bez kotvení hmoždinkami.

I čtyřicetiletý polystyren funguje skvěle
Říká se, že polystyren na domě vydrží i desítky let. „Měli jsme možnost odkrýt až 40 let staré zateplené fasády či jiné konstrukce s polystyrenem. Ve všech případech, pokud byl polystyren správně aplikován, jeho vlastnosti zůstaly i po desítkách let prakticky nezměněny. Proto je také důvodné konstatovat, že funkčnost EPS bude při správné aplikaci zajištěna po celou dobu životnosti stavby,“ potvrzuje Pavel Rydlo z ISOVERu.
Najdou se však i lidé, kteří před polystyrenem dají přednost izolaci minerální vlnou, která je také oblíbená. Podle Rydla má každý z těchto materiálů své přednosti i nevýhody. „Je to podobné jako ptát se, které auto je nejlepší – pro každého jiné. V případě polystyrenu a minerální vlny je velmi dobré, že tyto materiály se velmi dobře doplňují, tj. v celé řadě konstrukcí je smysluplně kombinujeme a u některých výrobků je přímo spojujeme v jeden logický a výkonný celek,“ uzavírá technický poradce ze Saint-Gobainu.
Zdroj informací: Saint-Gobain ČR
Publikováno: 26.2.2022, Autor: Redakce
, Profil autora: Redakce