V posledních době je zateplování drobných staveb nejen trendem, ale často i nutností. Mnozí lidé se totiž kvůli vysokým cenám energií stěhují na chaty a chalupy. Nedostatečná tepelná izolace starých staveb ale většinou neumožňuje jejich celoroční obývání. To je důvod, proč investovat do zateplení, které umožní obývat chatu či chalupu trvale.

Výběrem kvalitní tepelné izolace s dobrými akustickými a bezpečnostními vlastnostmi si vytvoříte krásné a pohodlné bydlení. A díky programu Nová zelená úsporám můžete na zateplení objektu získat i dotaci.
Zateplení chat a dřevostaveb
Je několik způsobů, jak dřevostavbu či jinou drobnou stavbu zateplit. Jednoduché konstrukce je možné zateplit poměrně snadno i svépomocí. Místo klasického polystyrenu, který byl v minulosti pro většinu chatařů a chalupářů nejdostupnějším izolačním materiálem, lze dnes použít nové, moderní, kvalitní izolační materiály, čímž můžete ušetřit 30-60 % nákladů na vytápění. Pamatujte ale na to, že zateplování má svá pravidla a neodborně provedená práce by mohla v budoucnu přinést komplikace. Pokud se tedy rozhodnete zateplit objekt sami, poraďte se nejprve s odborníkem.
Co zohlednit při výběru izolace
V současné době jsou na trhu moderní materiály umožňující kvalitní zateplení dřevěných i zděných staveb. Je ale důležité vědět, jaký způsob zateplení v daném případě zvolit. V úvahu bychom měli vzít kvalitu a sílu stávající tepelné izolace, pokud v objektu je. A rozhodneme-li se pro kompletní výměnu, je dobré zvolit izolaci, která splňuje požadavky tepelné, akustické i bezpečnostní.

Způsoby zateplení
Prvním krokem při zateplování stavby je izolace střechy, která chrání celý objekt v zimě před chladem a v létě dokáže odolávat horku. Dalším krokem je zateplení fasády, což se provádí nejčastěji zvenčí (v krajním případě zevnitř). Pro vnější zateplení stěn se používají materiály, ze kterých je možné vytvářet takzvané sendvičové stěny. Nejčastěji se používá bílý nebo šedý pěnový polystyren, který je cenově přijatelný a dobře se s ním pracuje. Polystyrenové desky o síle 12 - 20 cm se lepí na vnější stěny domu.

Minerální vata nebo izolační pěna
Minerální vata je sice dražší, zato má výborné tepelné i zvukově izolační vlastnosti a zajišťuje lepší propustnost vodních par. Minerální vata je ideální volbou i z bezpečnostního hlediska, neboť je nehořlavá. Mezi nejlepší tepelně izolační materiály se řadí také izolační pěna, neboť zaručuje minimální ztráty tepla. Její cena je ale podstatně vyšší. Ceny izolačních materiálů se pohybují od 1000 korun za metr čtvereční (a výše).

Zateplení dřevostavby zevnitř
Nové dřevostavby se ponejvíce zateplují izolací vkládanou do kovových konstrukcí, které jsou upevněné podél obvodových stěn v interiéru. Konstrukce se pak vyplní například minerální vatou, která dobře propouští vlhkost - na rozdíl od polystyrenu. Ten je v tomto případě nevhodný. Konstrukce se následně zaklopí, a to většinou OSB deskami. Dodatečné zateplení stavby zevnitř se ale provádí jen v případě, kdy není možné ji zateplit zvenčí. Zevnitř totiž nelze zateplit všechny stěny a odstranit tepelné mosty, což se někdy řeší zateplením stropů a podlah.

Rizika a nevýhody zateplování zevnitř
Při dodatečném zateplování objektu zevnitř hrozí riziko vzniku plísní, neboť se snižuje schopnost stěn akumulovat teplo. To samé se může dít při použití nevhodného materiálu. Další nevýhodou zateplování zevnitř je nutnost vystěhovat veškeré vybavení, odstranit radiátory, zbavit omítky starých nátěrů, vyrovnat jejich povrch a poté nově osadit zásuvky a vypínače.
Výhody stříkané pěny
Pokud chcete zateplit velmi starou chatu či chalupu nebo jinou dřevostavbu, kterou budete využívat pro celoroční bydlení, je ideální volbou foukaná pěna. Ta je v současnosti považována za jeden z nejdokonalejších izolačních materiálů. Lze s ní v podstatě zateplit celý dům. Její životnost je neomezená. Zachovává svůj tvar, navíc dokonale utěsní jakoukoli škvíru, je voděodolná a nepřitahuje hlodavce. Náklady na aplikaci jsou sice o něco vyšší než u jiných technologií, ale je zárukou trvanlivosti.

Zateplení střechy
Střecha se na úniku tepla podílí nejvíce, zejména u starých objektů. Pro zateplení půdních prostor a podkroví se používají různé materiály i technologické postupy. Zásadní je ale zvolit kvalitní tepelnou izolaci, která zabrání úniku tepla.
Pro tyto účely se nejčastěji používají desky z minerálních vláken nebo foukaná pěna. Oba materiály mají vynikající tepelně izolační vlastnosti. Zásadní je zvolit optimální tloušťku a druh izolačního materiálu.
Zdroj informací: chatar-chalupar.cz; ceskestavby.cz; ezatepleni.cz
Publikováno: 23.2.2022, Autor: Běla Nedorostová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Běla Nedorostová