reklama

Nové vchodové dveře a nové zárubně potřebují ochranu a péči

Pokud si pořizujete nové dveře, většinou se zaměříte také na nové zárubně, protože obojí jako celek vypadá prostě dobře. V každém případě se ale o nové dveře i nové zárubně musíme dobře starat, aby nám jako nové dlouho vydržely.

Péče o nové dveře a zárubně
i (Zdroj: VP trend)
Péče o nové dveře a zárubně se vám stonásobně vrátí (Zdroj: VP trend)

Stanislav Obyt, obchodní ředitel tradičního českého výrobce dveřních výplní odpovídá na otázky čtenářů.

Máme nové vchodové dveře, můžete mi poradit, jak o ně pečovat?

Jarmila T., 45 let, Ivančice

Základem je dveře neumývat agresivními čistidly, ale pouze jarovou či mýdlovou vodou a měkký hadr. Ani na odolnější nečistoty nepoužívejte hrubé kartáče nebo dokonce drátěnku. Jednou za čas je také potřeba promazat mechanické části, tedy panty, kliku a zámek. Pravidelně také kontrolujte, jestli dveře dobře těsní a případně objednejte odborné seřízení.

Pozor si dejte na průvan. Když v létě necháte otevřené dveře a hrozí jejich zavření průvanem, pečlivě je zajistěte vhodnou zarážkou. Určitě jen tak někam do dveří nedávejte nějaký předmět, o který se dveře případně zarazí. Prudký pohyb dveří a náhlé zastavení o nějakou zábranu někde na zemi může totiž způsobit torzi ve dveřním křídle a následné prasknutí prosklených částí, v extrémním případě i poškození celého dveřního křídla.

Základem je dveře neumývat agresivními čistidly, ale pouze jarovou či mýdlovou vodou a měkký hadr
i (Zdroj: VP trend)
Základem je dveře neumývat agresivními čistidly, ale pouze jarovou či mýdlovou vodou a měkký hadr (Zdroj: VP trend)

Je nutné při výměně starých domovních dveří za nové pořizovat i nové zárubně?

Jindřich Š. (63 let), Starý Plzenec

Pokud vám už staré dveře neslouží tak, jak by měly a chcete je vyměnit, doporučuji vždy vyměnit kompletně všechno, tedy dveře včetně zárubně. Nejen, že novým dveřím nejsou uzpůsobeny staré panty, ale vchodové dveře by měly vždy dokonale sedět a přilnout k zárubni. Jedině tak mohou plnit všechny své funkce – bezpečnostní, ale i izolační (jak hlukovou, tak i tepelnou).

Vchodové dveře většinou nejsou záležitostí na pár sezon, ale předpokládá se, že vám budou sloužit několik desetiletí, a tak je určitě dobré hledat především kvalitu. U prověřeného výrobce otvorových výplní se vždy setkáte s osobním přístupem a dveře vám vyrobí na míru přesně podle vašich přání a požadavků, včetně dveří bezpečnostních.

Mohou vchodové dveře do domu vypadat z každé strany jinak? Představuji si, že by zvenku ladily s fasádou a zevnitř s interiérem.

Kateřina T. (35 let), Prachatice

To určitě možné je. Tedy za předpokladu, že se rozhodnete vchodové dveře koupit u specializované firmy, kde nejsou barevné kombinace skladem a pouze v určitých variantách, ale vyrobí Vám vše na míru. Fantazii se, dle možností výrobce, meze nekladou. Na trhu jsou dostupné různé povrchy, různé barevné kombinace, dveře tedy dozajista mohou z každé strany vypadat jinak. V obytné části je můžete sladit s interiérem, z vnější strany zase sjednotit s exteriérem a barvou fasády.

Další doplňky vstupních dveří, které mohou ovlivnit jejich vzhled, jsou kliky, madla, klepadla, poštovní vhozy a ornamentní skla, případně vitráže nebo pískovaná skla. Pokud se tedy chcete od sousedů odlišit, můžete zvolit nápaditější motivy a doplňky. Ideální je, když je na dveře připevňuje přímo výrobce. Praktické je rovněž to, když je vchod opatřen skleněným prvkem, který do chodby za dveřmi vnese denní světlo.

Vchodové dveře by měly vždy dokonale sedět a přilnout k zárubni
Vchodové dveře by měly vždy dokonale sedět a přilnout k zárubni (Zdroj: VP trend)
Pokud se tedy chcete od sousedů odlišit, můžete zvolit nápaditější motivy a doplňky
Pokud se tedy chcete od sousedů odlišit, můžete zvolit nápaditější motivy a doplňky (Zdroj: VP trend)

Jaký je rozdíl mezi vchodovými dveřmi s vloženou výplní a s výplní překryvnou? Pro „obyčejné“ používání je vhodnější jaká varianta?

Z pohledu užitných vlastností je rozdíl prakticky jen v designu. U překryvných výplní tvoří vnější stranu VŽDY 2mm silný hliníkový plech, buď potažený (dřevo)dekorovou folií, nebo lakovaný RAL barvou – záleží, co si zákazník přeje. Vnitřní stranu tvoří buď plast (ABS), pokud je překryvná výplň určená pro plastové dveře, nebo hliníková deska, pokud je výplň určená pro dveře hliníkové.

Překryvné dveřní výplně od firmy VP trend také významně zvyšují celkovou stabilitu dveřního křídla, protože se do něho nevsazují, ale pomocí šroubů po obvodu přivrtávají k dveřnímu křídlu – což je naše oficiálně patentovaná montáž.

Zdroj informací: VP trend

Podívejte se, jak vybírat nové dveře:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19.2.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce