reklama

Návrat k ověřené tradici aneb když je potřeba něco trochu jiného

Na současnosti je dobré to, že máme mnoho možností, z nichž můžeme vybírat. Výjimkou není ani stavebnictví. Tato oblast se posouvá kupředu mílovými kroky a neustále nám otevírá nové dveře.

Zateplování fasád
i (Zdroj: Divize WEBER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Omítkové, léty ověřené tradiční řešení fasády (Zdroj: Divize WEBER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Ovšem ne vždy je třeba následovat cestu té největší inovace – ne každému prokáže službu třeba dokonale vyladěný zateplovací systém. V takový moment přichází na řadu jednoduchá, dlouhými léty ověřená tradiční řešení fasády. Její problematikou vás provede Petr Müller, produktový manažer technické malty Weber, Saint-Gobain.

Pokud vlastníte historický objekt, možná jste na podobný problém už narazili. Někdy totiž moderní řešení úplně nesedí povaze projektu a je potřeba sáhnout po něčem klasičtějším. To samé platí, vlastníte-li stavbu z tepelně-izolačního zdiva a pořizovat si celý zateplovací systém se vám jeví jako zbytečnost. Pokud pro vás zateplovací systém zkrátka z jakéhokoliv důvodu není řešením, stále můžete zvolit cestu klasické minerální omítky tak, jak ji známe již po staletí.

Hlavním účelem fasády je ochrana obvodové konstrukce
i (Zdroj: Divize WEBER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Hlavním účelem fasády je ochrana obvodové konstrukce (Zdroj: Divize WEBER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Tradice prověřená staletími

Minerální omítky používali již Egypťané, Aztékové či starověcí Číňané. Od té doby si sice prošly určitým vývojem, ovšem mnoho z tohoto tradičního způsobu realizace tzv. omítkovým souvrstvím zůstalo. „Toto provedení nemá žádnou specifickou funkci, jde zejména o estetické řešení, které přijde vhod tam, kde estetika hraje velkou roli – například právě u historických budov,“ uvádí Petr Müller, produktový manažer technické malty společnosti Weber.

„Přesto však oplývá řadou dobrých vlastností. Takto realizované fasády jsou prodyšné a pevné, jsou nehořlavé a dlouho vydrží,“ jmenuje Petr Müller. Podobně jako v minulosti, hlavním účelem fasády je ochrana obvodové konstrukce proti agresivním účinkům povětrnosti a mechanickému poškození. Díky její pevnosti na ni můžete s klidem připevnit těžké předměty jako třeba osvětlení, kamery, markýzy nebo antény.

Fasádu realizujeme buďto strojní, nebo ruční aplikací omítkového souvrství
i (Zdroj: Divize WEBER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Fasádu realizujeme buďto strojní, nebo ruční aplikací omítkového souvrství (Zdroj: Divize WEBER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Proces realizace – na co nezapomenout

Takovou fasádu realizujeme buďto strojní, nebo ruční aplikací omítkového souvrství. To sestává z podkladní omítky, která vyrovnává nerovnosti obvodové konstrukce, dále z jemné štukové omítky, která vyhlazuje povrch omítky podkladní, a na závěr z penetrace. Ta homogenizuje povrch podkladu, čímž zvyšuje jeho savost a zlepšuje tak přilnavost následné vrstvy.

Poslední vrstvou může být buď fasádní nátěr, většinou určený pro historické stavby, anebo probarvená ušlechtilá pastovitá omítka, kde je k dispozici velká škála barev a struktur. V neposlední řadě je zde i nabídka silnovrstvé omítky břízolitového typu. Všechna tato řešení odpovídají vkusu stavebníka či záměru architekta. „Tato řešení volí i stavebníci, kteří hledají alternativu k postmodernímu stylu současnosti,“ uvádí Petr Müller z Weberu.

K použitým produktům pak ještě dodává: „Omítky podkladní a vyhlazovací, jinak zvané štuky, jsou suché směsi, které se před aplikací musí smísit s vodou. Fasádní barvy a ušlechtilé omítky jsou naopak už hotové směsi buď v konzistenci kapalné, jako u fasádních barev, nebo pastózní, jako u ušlechtilé omítky.“

Zásadní je správně zvolit podkladní omítku podle druhu použitého zdícího materiálu
Zásadní je správně zvolit podkladní omítku podle druhu použitého zdícího materiálu (Zdroj: Divize WEBER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Důležité je to zejména u moderního tepelně-izolačního zdiva, kde se musí používat pouze lehčené omítky
Důležité je to zejména u moderního tepelně-izolačního zdiva, kde se musí používat pouze lehčené omítky (Zdroj: Divize WEBER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

A na co při realizaci nezapomenout? „Zásadní je správně zvolit podkladní omítku podle druhu použitého zdícího materiálu. Důležité je to zejména u moderního tepelně-izolačního zdiva, kde se musí používat pouze lehčené omítky,“ upozorňuje Petr Müller. Neméně důležité je pak do míst s vyšším dynamickým namáháním, jako jsou překlady nebo věnce, instalovat ztužující, alkáliím odolnou tkaninu s velikostí ok 8x8 mm a gramáží větší než 170 g/m2. „Nerespektování obou uvedených případů vede ke vzniku nedokonalostí ve fasádě, nejčastěji trhlin,“ varuje na závěr Petr Müller z Weberu.

Zdroj informací: Divize WEBER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Publikováno: 22.2.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce