reklama

Poradíme, jak mít dům podle představ - vzdušný a prosvětlený

Šest let trvalo, než našla mladá rodina pozemek podle svých představ. Spolupráce s architektkou a volba cihelného systému HELUZ zajistily, že si na něm postavili domov, který by neměnili.

Vzdušný a prosvětlený dům
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Postavte si krásný, vzdušný a prosvětlený dům (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

„Myšlenka postavit si vlastní dům nás napadla v době, kdy jsme se rozhodli založit rodinu. Po narození dcery jsme se pustili do intenzivního hledání vhodného pozemku ve městě, kde žijeme, avšak netušili jsme, že k němu bude cesta tak zdlouhavá a strastiplná,” vzpomíná investorka. „V našem městě je stavebních pozemků velmi málo, mnohé nejsou určeny k prodeji nebo nesplňovaly naše požadavky. A do okolních vesnic jsme se stěhovat nechtěli. Nakonec se nám podařilo získat náš pozemek po dlouhých šesti letech. Leží v okrajové, velmi klidné části města a rozlohou je pro nás naprosto ideální – 1 000 m2, a veškerá občanská vybavenost je na dosah.”

V zadání pro architektku investoři kladli důraz na světlo a vzdušnost
V zadání pro architektku investoři kladli důraz na světlo a vzdušnost (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Cihly HELUZ FAMILY jsou určeny ke stavbě nízkoenergetických domů
Cihly HELUZ FAMILY jsou určeny ke stavbě nízkoenergetických domů (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

S architektonickým řešením a realizací projektu se rodina na základě doporučení obrátila na architektku Blanku Zlamalovou ze Studia Zlamal, která po několika společných schůzkách začala domu dávat konkrétnější podobu.

„Spolupráce s paní architektkou si velmi ceníme, protože její mnohaleté zkušenosti, rady a doporučení nám pomohly v mnoha zásadních věcech, ale i v maličkostech, které bychom sami nedomysleli a které v celkovém konceptu domu hrají důležitou roli (ať už se jedná o orientaci světových stran, hru světla uvnitř interiéru, důraz na soukromí a nebo funkční a praktickou stránku domu) ,” pokračuje investorka.

Rodina měla požadavek na velkou zastřešenou terasu
Rodina měla požadavek na velkou zastřešenou terasu (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
V domě využívají také bezdrátově ovládanou venkovní stínicí techniku
V domě využívají také bezdrátově ovládanou venkovní stínicí techniku (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Důraz na světlo a vzdušnost

V zadání pro architektku investoři kladli důraz na světlo a vzdušnost. Prioritní pro ně byl hlavní společný prostor, kde tráví jako rodina nejvíce společného času. Přáli si, aby byl vzdušný a po celý rok dostatečně prosvětlený (i během tmavých podzimních a zimních měsíců a naopak chráněný od ostrého poledního slunce v letním období). S tím souvisel i požadavek na velkou zastřešenou terasu, která na společný obývací prostor plynule navazuje.

Chtěli jsme adekvátní velikost všech místností, aby nebyly moc malé, ale ani zbytečně velké a aby se nám do projektu podařilo zakomponovat vše ostatní, co jsme požadovali (šatna, spíž, venkovní technická místnost s koupelnou, dvojgaráž s pracovním koutem a s výklenkem na kola a sportovní vybavení). Pro paní architektku to nebyl zcela lehký úkol, ale poradila si s ním naprosto skvěle.

Při volbě stavebního materiálu majitel zjišťoval všechny dostupné možnosti a varianty
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Při volbě stavebního materiálu majitel zjišťoval všechny dostupné možnosti a varianty (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Nízkoenergetický dům postavili z cihel HELUZ FAMILY

„Při volbě stavebního materiálu manžel zjišťoval všechny dostupné možnosti a varianty a na základě referencí a odborných rad jsme se rozhodli pro cihly HELUZ FAMILY 44,říká investorka. Důležitou roli při rozhodování sehrál fakt, že tyto cihly mají výborné tepelněizolační parametry bez potřeby dodatečného venkovního zateplení (stačí pouze tepelněizolační omítka).

„A hlavně jsou určeny ke stavbě nízkoenergetických domů, kam se řadí i ten náš. V domě využíváme také bezdrátově ovládanou venkovní stínicí techniku, takže dalším faktorem, který nám pomohl při výběru stavebního materiálu, je ten, že firma HELUZ řeší kompletní hrubou stavbu - od různých typů cihel až po žaluziové překlady. Tím pádem jsme docílili kompletní, jednoduché a rychlé hrubé výstavby.“

Na nový dům si všichni rychle zvykli a hned se v něm zabydleli
Na nový dům si všichni rychle zvykli a hned se v něm zabydleli (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Velká zastřešená terasa na společný obývací prostor plynule navazuje
Velká zastřešená terasa na společný obývací prostor plynule navazuje (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

I když nakonec se kvůli zpožděným dodávkám interiérového vybavení nestihli nastěhovat na Vánoce, ale až na jaře, na  nový dům si rychle zvykli a hned se v něm všichni zabydleli. „Jsme velmi spokojeni a nic bychom rozhodně neměnili. Postavili jsme si dům přesně podle našich požadavků a potřeb a hlavně v době covidu jsme se přesvědčili o tom, že naše rozhodnutí bylo správné. Během on-line výuky a home office jsme si všichni v domě našli to svoje místečko a soukromí a během volna jsme naplno využívali zahradu, bazén a okolí domu, takže covidové období nás nijak nepoznamenalo :-),“ dodává investorka.

Rodina naplno využívá zahradu, bazén a okolí domu
Rodina naplno využívá zahradu, bazén a okolí domu (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Cihly mají výborné tepelněizolační parametry bez potřeby dodatečného venkovního zateplení
Cihly mají výborné tepelněizolační parametry bez potřeby dodatečného venkovního zateplení (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Publikováno: 17.2.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce