Dřevostavby jsou zosobněním návratu k přírodním materiálům, dokáží držet krok i se současnými trendy a novými technologiemi. Ty mohou třeba usnadnit provoz domácnosti nebo ušetřit náklady za energie. Jaké vychytávky si tedy v dřevostavbách dopřát, aby bydlení v nich nabylo ještě komfortnějších rozměrů?
Konstrukce pod kontrolou
Pokud máte obavy, že se do konstrukce domu dostane vlhkost a tím se naruší jeho statika, pomoc je snadná. Do nosného skeletu z KVH hranolů lze zabudovat unikátní systém monitoringu vlhkosti, který umožňuje skrze zabudovaná chytrá čidla sledovat jakékoliv vlhkostní výkyvy. Díky centrální jednotce s připojením na internet je tak možné zavčas odhalit poškození dřeva a prodloužit tím životnost stavby.
„Dřevostavby umožňují zabudovat monitorovací systém, který slouží pro měření vlhkosti i teploty v interiéru a exteriéru. Jeho senzory dokáží sledovat vlhkost jak masivního dřeva, vzduchové dutiny uvnitř konstrukce domu, sendvičové podlahy, tak vlhkost laminovaného dřeva,“ uvádí Tomáš Veselý, ředitel české značky dřevostaveb.

Ušetřete náklady za vytápění!
Ušetřit si přejeme všichni, zvlášť pokud jde o bydlení. Konstrukční materiál dřevostaveb je tomu naštěstí nakloněn. Dřevo má totiž obecně schopnost držet teplo, a tak je vytápění domu nákladově nenáročnou záležitostí, která se však dá ještě více podpořit. Jednou z možností je pořízení například tepelného čerpadla, které kromě peněz ušetří také energie.
„Z vody, vzduchu či země čerpadlo odnímá tepelnou energii s nízkou teplotou a převádí ji na teplotu vyšší, čímž podporuje vytápění dřevostaveb. Stejně tak je možné tepelné čerpadlo využít k ochlazení vzduchu. Na výběr je jak z čerpadel pro vnitřní instalaci, tak ze systému skládajícího se z vnitřní a vnější jednotky,“ vysvětluje Tomáš Veselý.
Pro účinné získávání zpětného tepla a snížení nákladů za vytápění je ale možné využít i rekuperační jednotku. „Tato jednotka řízeně vyměňuje teplý a studený vzduch a podílí se na vytváření příjemného mikroklimatu bez škodlivých látek, jako jsou formaldehydy či oxid uhličitý. Během výměny vzduchu navíc filtruje venkovní prach a pachy,“ doplňuje Tomáš Veselý. Rekuperační jednotku lze ale kromě vytápění využít také na větrání či ohřev vody.
Další možností, jak podpořit teplo domova, a to takřka doslova, představují krbová kamna integrovaná do komínu. Díky přitápění dřevem jsou šetrná k přírodě a svým skandinávským vzhledem tvoří designový prvek interiéru, který se postará o útulnou atmosféru domova.

TIP: Jak blízko je k soběstačnému bydlení
Dům, který by nebyl závislý na dodávkách energií, je bezesporu velkým lákadlem. Pokud ovšem sáhnete po fotovoltaice, která pokryje velkou část spotřeby elektřiny domácnosti, bude zbývat ke zcela nezávislému bydlení už pouhý krůček. Při pořizování fotovoltaických panelů totiž získáte plnohodnotný zdroj energie, jehož řešení je vždy na klíč, a to včetně potřebné administrace.
Velkou výhodou je možnost jejich provázání například s tepelným čerpadlem nebo dobíjením pro elektromobily. Pořizovací náklady se navíc standardně vrací během 11 let, přičemž lze využít podpory na dotaci.

Prosvětlené prostory i tam, kde byste je nečekali
Sluncem zalité interiéry. To je jedna z největší předností dřevostaveb, které těží z přísunu světla skrze velké okenní plochy. Aby však nikoho nemusela trápit tmavá místa obytného interiéru, kam přirozené světlo jinak nedolehne, představují světlíky a světlovody netradiční řešení, které se postará o maximální přísun světla i čerstvého vzduchu. Své žádoucí využití naleznou jak v hlavních obytných místnostech, tak v šatnách, koupelnách i například schodištích.
„Světlíky jsou v podstatě střešní kopule s trojím zasklením, které se hodí do plochých střech. Oproti tomu světlovody, jakožto hluboké tubusy, se hodí i do šikmých střech a přivádí světlo přímo na místo určení,“ vysvětluje Tomáš Veselý a pokračuje: „Díky vysoké odrazivosti tubusy významně šetří energie i přírodu. Během zatažených dní je možné místnost prosvětlit stejně intenzivně jako prostřednictvím 60W žárovky.“ Ušetřit se tak dá až 400 hodin svícení žárovkami ročně!

Když máte chytrou dřevostavbu…
Pro zajištění co největšího pohodlí pak dřevostavby nabízí plné využití i chytrých zařízení. Příkladem může být využití komplexního řešení chytré domácnosti, díky němuž je postaráno o bezpečnost domu, jež zahrnuje alarmy a čidla, úspory energií či ovládání exteriérového i interiérového stínění a osvětlení.
Chytré ovládání tak zahrnují například i střešní okna, která lze mít automatická s dálkovým ovládáním. Tím se dá snadno ovlivnit jejich větrání, aniž by bylo potřeba opustit přízemí domu. Navíc ručí za to, že do domu nenaprší, když je někdo zapomene otevřená. Jejich součástí je totiž i dešťový senzor, který okna při prvních kapkách zavře.
O další úroveň výš je pak inteligentní systém pro monitoring vnitřní teploty, vlhkosti a čistoty vzduchu. Tento systém si sám také sleduje předpověď počasí, na jejíž základě vyhodnotí, kdy větrat nebo stínit, čímž optimalizuje podmínky vnitřního prostředí dřevostavby.

TIP na závěr: Pomoc najdete i při úklidu
Tahat těžký vysavač po celém domě a vířit prach je činnost, kterou nemá v oblibě snad nikdo z nás. Dřevostavby však umožňují využít pomoc i v této záležitosti – centrální vysavač.

Ten má centrální jednotku s prachovým zásobníkem zabudovanou mimo obytnou část domu, nejčastěji v garáži, kam se při vysávání svádí potrubím nečistoty a veškerý proudící vzduch odchází po přefiltrování mimo dům. Díky tomu se v místnostech zbytečně nevíří prach. Velkým bonusem je fakt, že díky tlumiči hluku je enormně tichý.
Zdroj informací: VEXTA DOMY
Publikováno: 12.2.2022, Autor: Redakce
, Profil autora: Redakce