reklama

Rekonstrukce staré stodoly v památkové zóně

Proces rekonstrukce staré stodoly se stal ani ne tak příběhem jako spíš celou ságou – v cestě totiž stálo mnoho překážek, od špatného stavu objektu až po památkáře.

Rekonstrukce staré stodoly
i (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)
Jak se rekonstruuje stará stodola, která se nachází v památkové zóně? (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)

Zchátralou stodolu ve starých Stodůlkách koupil Jiří Vrzáček, český youtuber vystupující pod
pseudonymem „Hustej Vercajk“, již před lety. Součástí náročného projektu byla i demolice původního objektu a následná výstavba repliky, v níž se klasická vesnická architektura a tradice památkově chráněné lokality snoubí s moderními materiály a komfortním bydlením.

Jedním z těchto materiálů je i sádrokarton od Rigipsu, divize ze skupiny Saint-Gobain, který byl hojně využit v interiéru. Původní stavba patřila mezi nejstarší v dané lokalitě. Když ji ovšem Jiří Vrzáček koupil, byla již ve velmi zchátralém stavu. Narušena byla i statika. Budova byla ze smíšeného zdiva, jehož velkou část tvořily opuky, a neměla žádné základy ani podlahy.

„Největší boj bylo najít společnou řeč mezi projektanty, památkáři a magistrátními úředníky. Moje cesta ke stavebnímu povolení tak trvala bezmála 6 let, v průběhu čehož se mi narodily tři děti. To výrazně změnilo můj pohled na to, jak má dům fungovat, takže se projekt několikrát měnil,“ vypráví Jiří Vrzáček.

Samotná stavba následně trvala zhruba tři roky, během kterých byla původní ruina stržena a na jejím místě vyrostla její replika. Hotová stavba je kompromisem mezi nároky památkové rezervace, v níž se nachází, a moderním komfortním bydlením.

Původní stavba patřila mezi nejstarší v dané lokalitě
Původní stavba patřila mezi nejstarší v dané lokalitě (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)
Když ji Jiří Vrzáček koupil, byla již ve velmi zchátralém stavu. Narušena byla i statika
Když ji Jiří Vrzáček koupil, byla již ve velmi zchátralém stavu. Narušena byla i statika (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)

Materiálům vládnou sádrokartonové desky Habito® H

Interiéru budovy dominuje sádrokarton. Jedním z důvodů, proč se Jiří Vrzáček rozhodl právě pro tento materiál, byly jeho výborné akustické vlastnosti i při nízké tloušťce stěn. „Existuje hned několik různých typů sádrokartonu, z nichž každý má své specifické vlastnosti. Některé desky jsou protipožární, některé impregnované proti vzdušné vlhkosti a jiné třeba vysokopevnostní,“ jmenuje Robert Hošek z Rigips, Saint-Gobain.

„Při správné instalaci dokážou výborně izolovat hluk, lze do nich kotvit i těžká břemena bez předvrtání a dokážou se vyrovnat i starším, tradičním materiálům, jako jsou třeba cihly nebo pórobeton,“ dodává Robert Hošek.

Součástí náročného projektu byla i demolice původního objektu
Součástí náročného projektu byla i demolice původního objektu (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)
Samotná stavba následně trvala zhruba tři roky, během kterých byla původní ruina stržena a na jejím místě vyrostla její replika
Samotná stavba následně trvala zhruba tři roky, během kterých byla původní ruina stržena a na jejím místě vyrostla její replika (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)

V bývalé stodole nalezla uplatnění zejména deska Habito® H, tedy právě deska vysokopevnostní. Je vhodná do všech prostor, ať už na podhledy, bytové a mezibytové příčky či rekonstrukce koupelen a kuchyní. Udrží totiž i zavěšení kuchyňské linky nebo zvýšenou vlhkost v koupelně. Navíc dosahuje výborných akustických i protipožárních vlastností.

Oproti zděné technologii je příčka z Habito® H až 7x lehčí, a díky tomu představuje menší zatížení nosné konstrukce budovy. Zároveň není třeba řešit žádné technologické přestávky a její montáž je tak až 8x rychlejší. „Habito jsem použil ve všech pokojích kvůli následnému snadnému kotvení a dobré akustice. Jsou použity také v koupelnách kvůli závěsným WC a obecně všude tam, kde jsem tušil, že budu chtít kotvit nějaké těžké předměty,“ uvádí Jiří Vrzáček.

Největší boj bylo najít společnou řeč mezi projektanty, památkáři a magistrátními úředníky
i (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)
Největší boj bylo najít společnou řeč mezi projektanty, památkáři a magistrátními úředníky (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)

Znalosti si rozšířil díky Škole suché výstavby

Se sádrokartonem Jiří Vrzáček příležitostně pracuje již téměř dvacet let. I přesto však pro něj byl projekt v tomto ohledu velkou výzvou. Také proto se rozhodl absolvovat jeden z kurzů Školy suché výstavby, kterou provozuje Rigips. „Je něco jiného udělat dělící příčku v kuchyni vedle lednice a postavit obytné podkroví. U podkroví je ohromné množství detailů, které je třeba znát a umět ohlídat,“ vysvětluje Jiří Vrzáček s tím, že investice do kurzu bylo to nejlepší, co mohl pro stavbu udělat.

V bývalé stodole nalezla uplatnění zejména deska Habito® H
V bývalé stodole nalezla uplatnění zejména deska Habito® H (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)
Vesnická architektura a tradice památkově chráněné lokality se snoubí s moderními materiály
Vesnická architektura a tradice památkově chráněné lokality se snoubí s moderními materiály (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)

Příběh Školy suché výstavby započal v roce 2015, kdy Rigips na stavebním veletrhu ForArch zkusil vedle klasického stánku otevřít i praktickou dílnu, v rámci které chtěl českému národu kutilů ukázat, jak se sádrokartonem pracovat. Chtěli taktéž vyvrátit různé mýty, jimiž je tento materiál opředený. „Mýty o tom, že sádrokarton nic neunese, že je přes něj všechno slyšet či že je jeho montáž složitá, jsou v lidech hluboko zakořeněné. Chtěli jsme, aby si lidé na vlastní kůži vyzkoušeli, kde je pravda,“ vypráví Bronislava Cveková, ředitelka Školy suché výstavby.

Dílny měly úspěch nejen u domácích kutilů, ale i u řemeslníků, kteří se chtěli něco nového naučit, či u sádrokartonářů, kteří si chtěli rozšířit své znalosti. Po nějaké době tak vznikla Škola suché výstavby, která se nachází v Horních Počaplech u Mělníka a kterou v současné době absolvuje na tisíc lidí ročně. Mezi nejčastěji navštěvované kurzy patří základní školení montáže sádrokartonu, montáže příček či opláštění podkroví. Právě ten absolvoval i Jiří Vrzáček.

Hotová stavba je kompromisem mezi nároky památkové rezervace a moderním komfortním bydlením
i (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)
Hotová stavba je kompromisem mezi nároky památkové rezervace a moderním komfortním bydlením (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)

„Vyplatilo se to na sto procent. Kurz mi pomohl ujasnit si, jakou kvalitu provedení konstrukce vyžaduji, a představil mi i několik nových technologií, které jsem neznal a nakonec využil – například právě desky Habito® H. Zejména jsem ale získal zkušenosti na takové úrovni, abych mohl stavbu nejen realizovat svépomocí, ale také odborně ohlídat její realizaci dodavatelskou firmou. Bonusem jsou i cenné kontakty na technické poradce, na které jsem se mohl obrátit, kdykoliv jsem potřeboval,“ jmenuje Jiří Vrzáček.

Publikováno: 11.2.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce