reklama

Fasáda je tváří domu. I se zateplením si ji můžete vyšperkovat

Zateplovací systémy, které se začaly objevovat ve 2. polovině 20. století, se nejprve kombinovaly pouze s jednoduchou tenkovrstvou omítkou. Nedostatek možností tehdy vyvažovala mnohdy až nevkusná práce s širokým spektrem barev. Později však přišly mnohé inovativní postupy, díky nimž lze dnes zateplenou fasádu doplnit například imitací cihel, dřeva či betonu, sklem nebo kousky slídy.

Fasáda domu by měla zaujmout, vyjadřuje totiž tvář domu (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Vývoj trendů v oblasti fasád komentují odborníci Miroslav Trojan a Tomáš Pošta z Weberu, Saint-Gobain, a architekt Aleš Brotánek.

Je samozřejmě důležité, aby byla fasáda estetická a majiteli domu se líbila. Barva ale není to jediné, co je třeba brát v potaz. Fasáda musí také vzdorovat nepřízni povětrnostních vlivů či biotickému napadení a ideálně být nenáročná na údržbu,” vysvětluje Tomáš Pošta, produktový manažer divize Weber společnosti Saint-Gobain. Fasáda kupříkladu musí být těsná, aby dovnitř nevpustila vodu, ne však natolik, aby se v ní voda držela. Důležité také je, aby nevytvářela prostředí podněcující růst řas a plísní.

Fasáda kupříkladu musí být těsná, aby dovnitř nevpustila vodu, ne však natolik, aby se v ní voda držela
Fasáda kupříkladu musí být těsná, aby dovnitř nevpustila vodu, ne však natolik, aby se v ní voda držela (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

V 90. letech se konal barevný mejdan

Podoby fasád i technologie jejich aplikace se historicky proměňují. Významný milník představoval příchod zateplovacích systémů, které se v Československu začaly objevovat v 70. letech. Na rozdíl od běžné fasády, tedy jádrové omítky opatřené štukovou omítkou a nátěrem, nenabízela zateplená fasáda zpočátku mnoho prostoru pro kreativitu – používala se na ni pouze tenkovrstvá omítka, jejíž jednolitost byla především v případě panelových domů často vyvažována divokými barevnými kombinacemi. „Rozhodnutí o barevném řešení často vycházela od někoho, kdo si osvojil grafický program, ale naprosto nerespektoval architektonické ztvárnění domu,“ vysvětluje architekt Aleš Brotánek.

Vzhled a barva fasády jsou v architektuře dlouhodobě jedním z nejdůležitějších témat
Vzhled a barva fasády jsou v architektuře dlouhodobě jedním z nejdůležitějších témat (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Vzhled a barva fasády jsou v architektuře dlouhodobě jedním z nejdůležitějších témat. „Na některé barvy by měl být vystavován zbrojní pas. V Česku je například z nějakého důvodu již dlouho populární oranžová, což je barva, která je podprahově vnímána jako jedovatá,” míní Brothánek. “Barevný mejdan” se podle něj konal především v porevolučním šílenství 90. let, kdy lidé reagovali na všudypřítomnou šeď totality.

V současné době probíhá příklon k tlumenějším barvám, kupříkladu šedé, která umí navodit atmosféru klidu a pohody. Výraznější barvy nicméně stále nacházejí kreativní využití například u rozsáhlejších bytových jednotek, kde napomáhají orientaci. Barva vchodu pak může být v některých případech tím jediným, co nám pomůže trefit domů.

BD Kaskády Barrandov. Podoby fasád i technologie jejich aplikace se historicky proměňují
BD Kaskády Barrandov. Podoby fasád i technologie jejich aplikace se historicky proměňují (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Barva fasády má však i praktické dopady. V době klimatických změn se pravidelně zvyšují teploty
a budova s tmavou fasádou se nejen že může stát prakticky neobyvatelnou, ale také systematicky zahřívá své okolí. „Napříč současnému trendu tmavých barev se v praxi snažíme používat spíše světlejší odstíny, aby nedocházelo k lokálnímu ohřevu, ani k ohřevu samotné fasády. Ta jím totiž také trpí,” vysvětluje Miroslav Trojan, marketingový manažer divize Weber, Saint-Gobain.

Havířov, dům Lučina. Rozhodnutí o barevném řešení často vycházela od někoho, kdo si osvojil grafický program, ale naprosto nerespektoval architektonické ztvárnění domu
Havířov, dům Lučina. Rozhodnutí o barevném řešení často vycházela od někoho, kdo si osvojil grafický program, ale naprosto nerespektoval architektonické ztvárnění domu (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Je libo dřevo, beton, sklo nebo flitry?

Jelikož se jednotvárnost běžných tenkovrstvých omítek brzy okoukala, na trh se začaly rychle dostávat inovativní a designová řešení zateplených fasád. Společnost Weber například nabízí kombinaci obkladu a omítky, díky níž můžete věrohodně a ekonomicky výhodně imitovat třeba cihly nebo dřevo. „Vhodnou kombinací odstínů lze na domě vytvořit strukturu nerozeznatelnou od cihlové či dřevěné budovy,“ uvádí Miroslav Trojan. „Ve Weberu vyrábíme například také imitaci betonu, jíž nechybí pro beton typické kaverny čili prohlubně. Ty jsou u skutečného betonu mnohdy vnímány jako nedokonalost, v tomto případě jsou však vytvořeny záměrně, aby podtrhly autenticitu materiálu“.

PD Most Blok 525. Na trh se začaly rychle dostávat inovativní a designová řešení zateplených fasád
PD Most Blok 525. Na trh se začaly rychle dostávat inovativní a designová řešení zateplených fasád (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Mezi nové, lehce extravagantní vychytávky patří také obklad s tvrzeným sklem, v jehož odraze můžete pozorovat okolí domu, či omítka s kousky slídy třpytícími se na slunci. Efektu třpytivých plošek se dá dosáhnout foukáním flitru do čerstvé fasády.

Na své si ale přijdou i milovníci klasické staré architektury. Existuje totiž také fasáda historizující, která dokáže staromódní design věrně napodobit a spojit jej s moderním zateplením. „V 19. století měli jiné nároky na pohodlí a v bytech panovala větší zima, než na jakou jsme zvyklí my. Z dnešního pohledu tak mohou být obyvatelé starších domů ohroženi takzvanou energetickou chudobou. Moderní historizující fasáda je pro ně ideálním řešením, jak zachovat krásu svého domu a zároveň učinit život v něm příjemnější,“ vysvětluje Brotánek.

Existuje také fasáda historizující, která dokáže staromódní design věrně napodobit a spojit jej s moderním zateplením
Existuje také fasáda historizující, která dokáže staromódní design věrně napodobit a spojit jej s moderním zateplením (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Sokolovna Rumburk. Na své si přijdou i milovníci klasické staré architektury
Sokolovna Rumburk. Na své si přijdou i milovníci klasické staré architektury (Zdroj: Weber, divize společnosti Saint-Gobain)

Zahrajte si na architekta

Díky aplikaci Webercolor Architect si můžete sami zahrát na architekta a vyzkoušet si, jaká tvář by nejvíc slušela právě vašemu domu. Do aplikace stačí nahrát fotografii či výkres budovy, na němž následně vyznačíte plochy a provedete barevné řešení. Po vytvoření projektu si můžete prohlédnout závěrečnou vizualizaci a tabulku se všemi použitými barvami. V aplikaci se navíc dozvíte vše o barvách a jejich kombinacích.

AB Černá perla, Ostrava. Fasáda musí vzdorovat nepřízni povětrnostních vlivů či biotickému napadení a ideálně být nenáročná na údržbu
AB Černá perla, Ostrava. Fasáda musí vzdorovat nepřízni povětrnostních vlivů či biotickému napadení a ideálně být nenáročná na údržbu (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Stama Prima, Roudná Plzeň. Napříč současnému trendu tmavých barev se v praxi snažíme používat spíše světlejší odstíny
Stama Prima, Roudná Plzeň. Napříč současnému trendu tmavých barev se v praxi snažíme používat spíše světlejší odstíny (Zdroj: Weber, divize společnosti Saint-Gobain)

Více o fasádách se můžete dozvědět na Youtube. Další témata z oblasti stavebnictví a architektury najdete odborně (a přitom zábavně) pokrytá v sérii webinářů od firmy WeberDozvíte se zde například něco o tom, jak na vlhkost na stavbě, či o tom, jak připravit podklady před kladením podlahových krytin.

Zdroj informací: Divize Weber, Saint-Gobain ČR

Publikováno: 27.1.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce