reklama

Ušetřete za elektřinu. Nová zelená úsporám končí v prosinci

Zvyšující cena za elektřinu nevyhnutelně dostihne každého z nás. Jediným způsobem, jak se jí bránit, je snížení spotřeby elektřiny od dodavatele. To však není reálně proveditelné, když je dnes každý spotřebič na elektřinu. Nabízí se však ještě jedno řešení.

Uspořte s dotačním programem Nová zelená úsporám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tento článek byl zařazen do rubriky

Energetická poradna

V dnešní době je elektřina a plyn tématem číslo 1. Proto jsme se rozhodli vytvořit energetickou poradnu, kde najdete články ohledně energií v domácnostech a malých dílnách. Více o poradně

Díky dotacím si můžete výhodně pořídit vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Tím se stanete částečně energeticky soběstačnými a navíc podpoříte zelenou energii.

Co je to fotovoltaická elektrárna

Než se podíváme na podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám, tak si krátce představíme, co se skrývá za pojmem fotovoltaická elektrárna. Za tímto pojmem se neskrývá žádné stavení, ale soustava solárních panelů, které jsou schopny vyrábět elektrickou energii ze slunečního záření. Ta následně putuje do řídící jednotky a poté do baterie, případně se rovnou využije.

Podle statistiky od ČEZ se dá pomocí takto získané energie dosáhnout energetické soběstačnosti až na 140 dní v roce. To už je opravdu slušný výsledek, který při dnešních cenách energie významně sníží účet za elektřinu. Navíc je energie získávána bez emisí CO2, takže můžete spát s příjemným pocitem, že nezatěžujete přírodu.

Dotace Nová zelená úsporám

Samotné fotovoltaické elektrárny jsou poměrně velkou investicí, která se však postupně splatí, díky snížení spotřeby elektřiny z veřejné sítě. Pro zvýšení atraktivity těchto obnovitelných zdrojů energie nabízí Státní fond životního prostředí dotační program Nová zelená úsporám. V rámci dotačního programu můžete v případě rodinného domu získat až 200 000 Kč dotaci na pořízení fotovoltaické elektrárny. Tím se vstupní investice významně snižují a jsou tak dostupné pro širokou veřejnost.

Minimálně 70 % vyrobené energie musí být určeno ke spotřebě. Zbytek může být odprodáván
Minimálně 70 % vyrobené energie musí být určeno ke spotřebě. Zbytek může být odprodáván (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zajímavost: S nabídkou dotací na obnovitelné zdroje energie se pojí častý omyl, že peníze pocházejí z kapes daňových poplatníků. Není tomu tak a tyto peníze pocházejí z prodeje emisních povolenek jiným zemím. Následně jsou tyto finance využity přímo ke snižování emisí v rámci dotačních programů, jako je například Nová zelená úsporám.

Kdo má na dotaci nárok?

Pro získání dotace musíte splnit 3 základní podmínky:

  1. Musíte být majitelem, nabyvatelem nebo stavebníkem nemovitosti na kterou chcete umístit fotovoltaickou elektrárnu.
  2. Daná nemovitost musí být určena k bydlení nebo se musí jednat o rekreační objekt, který je užíván k trvalému bydlení.
  3. Minimálně 70 % vyrobené energie musí být určeno ke spotřebě. Zbytek může být odprodáván.

Jak je vidět výše, tak nově je díky úpravě podmínek možné získat dotaci i při instalaci na chatu nebo chalupu. Podmínky dále nehovoří o tom, zda může o dotaci žádat fyzická nebo právnická osoba. To znamená, že žádost může podat jak vlastník, tak i stavební firma.

Velká počáteční investice má poměrně rychlou návratnost
Velká počáteční investice má poměrně rychlou návratnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dokdy lze podat žádost

Finance z dotačního programu Nová zelená úsporám je možné čerpat dokud nebude stanovený objem vyčerpán, případně do 30. 6. 2025.

Zájemci o dotaci se často obávají nepříjemné byrokracie. Situace se ale oproti původnímu programu Zelená úsporám změnila k lepšímu. Veškeré podklady je nyní možné dokonce podat elektronicky. Po podání žádosti se v řádu týdnů dozvíte, zda je vše v pořádku a následně máte čas na realizaci. Následně po 6 týdnech od doložení realizace dostanete dotaci vyplacenou na účet. Při využití služeb od ČEZ však žádné dokládání nemusíte řešit a postarají se o to jejich zaměstnanci.

Pro zajištění, že celý proces stihnete a splníte všechny podmínky, můžete využít garanci dotace od ČEZ. V tomto případě je celý proces velmi snadný. ČEZ za vás vyřeší žádost o dotaci a garantuje, že pokud splňujete podmínky, tak v případě nějaké komplikace vám doplatí dotaci z vlastních prostředků. Podle oficiálních stránek tuto službu už úspěšně využilo více než 1000 zákazníků.

Od koho vybrat řešení?

Při výběru dodavatele fotovoltaické elektrárny máte dvě možnosti. Pokud jste dostatečně technicky znalí, tak si jednotlivé komponenty můžete objednat a nainstalovat sami. S tím se však pojí mnoho rizik. Od nebezpečí nekompatibility, přes možné problémy při instalaci až po riziko zakoupení zmetků a následných problémů při reklamaci jednotlivým dodavatelům.

Druhým, konzervativnějším, způsobem je objednání řešení na klíč od některé z renomovaných firem. U této varianty máte jistotu, že celý systém bude od začátku fungovat, jak má, bude mít kvalitní projektovou dokumentaci a že zařízení nainstalují odborníci. Navíc například v případě realizace od ČEZ získáte další benefity: zajištění pomoci s vyplněním žádosti, garanci získané dotace a možnost výhodného úvěru.

Průběh realizace od ČEZ

Pokud si zvolíte spolupráci s ČEZ, tak budete mít celou dobu situaci pod kontrolou. ČEZ uvádí detailní harmonogram průběhu ve 4 jasných krocích:

  1. Na základě parametrů a dotačních podmínek bude navržena fotovoltaická elektrárna na míru.
  2. Podepíšete smlouvu.
  3. ČEZ zajistí vyřízení žádosti o dotaci.
  4. Proběhne instalace fotovoltaického systému a následně dojde i k vyplacení peněz z dotace na účet.

Jak pokračovat?

Jak jsme si ukázali, tak získání dotace na vlastní fotovoltaickou elektrárnu může být poměrně snadné. Obzvlášť, když využijete partnerství s ČEZ. Navíc se vyhnete neustálému zvyšování nákladů na elektřinu. Pokud však stále nejste rozhodnutí, tak můžete nezávazně kontaktovat ČEZ specialisty, kteří vám odpoví na vaše otázky.

Zdroj informací: ČEZ

Publikováno: 1.1.2022, Autor: Nicholas Nazarčuk , Profil autora: Nicholas Nazarčuk