reklama

Nátěr má chránit a také dobře vypadat, při malování stěn tedy přemýšlejte

Pokud vás čeká výmalba stěn a stropů, nepropadejte panice. Nejen výběr produktů a barevný tón jsou důležité pro optimální výsledek nátěru, ale také důkladná příprava. Volba výrobku závisí na požadovaných vlastnostech a oblasti aplikace. Pokud se tedy chystáte malovat váš byt, udělejte si důkladnou a dobře promyšlenou přípravu. Zejména mějte rozmyšleno, zda chcete pouze bílit, nebo dodat vašim stěnám barevný kabátek.

Nátěr má chránit a také dobře vypadat, při malování stěn tedy přemýšlejte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výmalba stěn a stropů

K výmalbě stěn a stropů můžeme použít například běžné disperzní, ale také latexové barvy, které jsou odolnější a více zdůrazňují strukturu. Existují také speciální barvy, které brání usazování nikotinu, sazí a vytváření vodních skvrn. Na trhu jsou také barvy pro místnosti s vyšší koncentrací vlhkosti, které poskytují preventivní ochranu proti plísním a mnoho dalších. U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování.

Malba barevným odstínem
Malba barevným odstínem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kontrola podkladu a příprava

Zjistěte, v jakém stavu je vaše zeď. Uvolněné kousky tapet nebo omítky beze zbytku oškrábejte. Kontrola nosnosti starého nátěru se nejsnáze provede lepicí páskou.  Přitiskněte kousek pásky pevně na povrch stěny a rychle pásku strhněte.  Pokud na ní zůstanou nalepené zbytky barvy, musí být starý nátěr, který již nedrží, odstraněn vodou a kartáčem. Přejeďte rukou po povrchu zdi. Pokud se povrch otírá nebo bude vaše ruka bílá, popř. barevná, je nutný podkladový nátěr.

Malování bílou barvou
Malování bílou barvou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přitiskněte mokrou houbu na zeď. Pokud se voda rychle vsákne, nebo se podklad zbarví tmavě, je nutný podkladový nátěr. Omítkové a sádrokartonové zdi, které nemají povrchovou úpravu, musí být vždy opatřeny penetračním nátěrem, aby došlo k úpravě nasákavosti a zpevnění podkladu.

Opravte malé praskliny, díry a spáry před novou výmalbou vhodným tmelícím přípravkem. Pozor: přípravné práce jsou zásadním předpokladem pro kvalitní výsledek. Zajistěte podle pokynů výše, aby podkladové plochy byly čisté, suché, zbavené mastnoty a dostatečně nosné.

Malovat může celá rodina
Malovat může celá rodina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výběr barvy

Rozdíl barev je v jejich kvalitě a vlastnostech, jakož i oblastech aplikací. Na etiketě výrobku najdete všechny informace o rozdílech v kvalitě, jako jsou například krycí schopnost, odolnost vůči otěru za vlhka, vydatnost atd.

Krycí schopnost je rozdělena do tříd 1-4. Třída krycí schopnosti 1 má nejlepší krycí schopnost. Odolnost vůči otěru za vlhka je rozdělena do tříd 1-5. Nejvyšší odolnost a schopnost čištění mají disperzní barvy a odolnost vůči otěru za vlhka třídy 1.

Takto může vypadat hotová výmalba
Takto může vypadat hotová výmalba (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vydatnost vás informuje o potřebném množství materiálu. Vypočítejte si plochu, kterou chcete natřít, a podle vydatnosti uvedené na štítku výrobku můžete stanovit potřebné množství materiálu. 

Zadaná vydatnost může být ovlivněna podkladem (nasákavost, drsnost, atd.), použitými nástroji (štětec, váleček, stříkací pistole), zpracování  atd.

Můžete si nechat namíchat interiérové barvy na stěny, laky a další produkty. Pokud si chcete namíchat barvy sami, použijte plný odstín nebo tónovací barvy.

Výběr barev by měl být uvážlivý
Výběr barev by měl být uvážlivý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nátěr

Pro snazší práci byste měli odstranit všechny vypínače, zásuvky, soklové lišty, atd. Před samotným odstraňováním vypněte proud nebo pojistky. Okenní a dveřní rámy a nábytek kompletně před výmalbou zakryjte a olepte krycí páskou.

Před prvním namočením do barvy váleček navlhčete. U místnosti s vysokými stěnami a stropy je doporučeno používat teleskopickou tyč. Nejdříve naneste barvu štětcem kolem oken, zárubní a přípojek.

Poté začněte s malováním stropu. Případné stříkance na stěnách lze okamžitě odstranit hadříkem nebo je můžete později zatřít při samotném natírání stěn. Pro rovnoměrný nátěr použijte stírací mřížku. Nejdříve natřete válečkem dva až tři pruhy od shora dolů.

Barvu rozetřete napříč a nakonec shora dolů válečkem přetřete. Abyste dosáhli rovnoměrného nátěru, natírejte stěnu v jednom pracovním postupu.

Ihned po dokončení renovace byste měli odstranit díly lepicí pásky, aby hrany zůstaly rovné. Pracovní nástroje důkladně propláchněte vodou. Ošetření nástrojů se vyplatí nejpozději při další renovaci.

Výmalba stropu je prvotním úkonem
Výmalba stropu je prvotním úkonem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co budete potřebovat:

 • barva na stěny
 • penetrace
 • štětec rohový
 • váleček malý a velký
 • role malířské pásky
 • dřevěné míchadlo
 • stírací mřížka
 • vanička na barvu
 • štětec/štětka
 • teleskopická tyč
 • žebřík/schůdky
 • lepicí páska
 • krycí folie
 • krycí lepenka/netkaná textilie
 • vyrovnávací hmota
 • řezací nůž
 • šroubovák
 • špachtle

Tip:

Při práci dbejte na pevný a bezpečný postoj. Nabízejí se různé žebříky a schůdky nebo využívání teleskopické tyče. Udělejte si čas na přípravu a zalepení/zakrytí míst, ušetříte si tak práci s úklidem. Věnujte pozornost kvalitě používaných nástrojů. Dobré výsledky docílíte s kvalitním nástrojem. Během přestávek zabalte štětce a váleček do plastového obalu, abyste zabránili vysychání barvy a mohli později pokračovat v práci tam, kde jste předtím přestali.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 27.12.2021, Autor: Jaroslav Celba (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Jaroslav Celba