reklama

Tapetuju, tapetuješ, tapetujeme stěny a stropy

Nejdříve je nutné vybrat správné lepidlo podle druhu tapet. Při výběru nevhodného typu totiž můžete klidně dopadnout jako ony známé postavičky Pat a Mat, kteří se snažili vytapetovat pokoj. Tapetování je tak trochu vyšší dívčí, takže jej rozhodně nepodceňujte. Při výběru tapet se pak nemusíte nutně držet jen tapet papírových, na trhu je i spousta jiných materiálů.

Jak tapetovat stěny a stropy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak tapetovat bez rozčilování?

Abyste mohli čistě pracovat, je nutné nejdříve odstranit všechny podlahové lišty, spínače světel, zásuvky apod.
Pozor: vypněte proud nebo pojistky. Kvůli vlhkosti lepidla na tapety hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

Výběr tapet v obchodě je klidně i na několik hodin
Výběr tapet v obchodě je klidně i na několik hodin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na to:

Podklad musí být čistý, suchý a dostatečně nosný, proto nejprve velmi pečlivě odstraňte staré tapety nebo kousky omítky. Staré tapety namočte vodou pomocí štětky a (s odstraňovačem tapet).  Můžete také použít parní odstraňovač tapet.

Otvory a drobné nerovnosti zarovnejte spárovací hmotou, štukem nebo nivelační stěrkou. Silně savé a hrubší podklady ošetřete předem penetrací.

Důležité je důkladné rozetření lepidla
Důležité je důkladné rozetření lepidla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro řezání pomocí tapetovacího nože přeložte pásy tapet přesně přes sebe a lehce je přitiskněte. Dbejte na délku vzoru, tzv. raport. Výška místnosti + 10 cm. Lepidlo naneste v dostatečném množství a rovnoměrně od středu k okrajům. Pro změkčení (5 - 15 min.) přeložte pásy tapet nahoře o dvě třetiny a dole o jednu třetinu.

Alternativně můžete také použít strojek na nanášení lepidla, pomocí kterého můžete pásy tapet přímo stříhat. Nikdy nepracujte současně s více než 2 pásy tapet. První pás vyrovnejte pomocí olovnice a cca jednu šíři pásu (mínus přesah pro výklenek okna). Nasaďte vedle okna. Poté pracujte směrem dovnitř - od světla - dále.

Pásy tapet lepte těsně k sobě a poté pomocí kartáče nebo gumového válečku uhlaďte směrem od shora dolů a od středu k vnějšímu okraji. Přebytek lepidla odstraňte válečkem do strany.  Přesahy přitiskněte pevně do rohů, tapetu opět lehce stáhněte a potom ji odřízněte podél záhybu nebo můžete použít pravítko na hrany.

Přesnost a preciznost lepení vyladí výsledný efekt
Přesnost a preciznost lepení vyladí výsledný efekt (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Spojovací švy plochých a neražených tapet přitiskněte opatrně válečkem na švy. Okenní výklenky: pás tapety nařízněte ve výšce okenního parapetu a horní hrany okna. Přečnívající část vložte do výklenku. Přebytek na rámu nebo parapetu můžete odříznout.

Nakonec tapetujte nad oknem (plus dolní okraj výklenku okna) a pod okenním parapetem. Prohlubně pro vypínače, zásuvky atd. se jednoduše přelepí a poté se uvolní nastřihnutím do kříže. Proud nebo pojistky mějte vypnuté. Pro dekorativní vzhled interiéru a ohraničení můžete použít bordury nebo ozdobné profily.

Pro tapetování za radiátory nařízněte tapetu v šířce držáků na zdi zdola nahoru. Alternativně lze zeď v tomto prostoru natřít disperzní barvou. Za účelem tapetování stropů složte dohromady pásy tapet do podélných vrstev. Na stropě pracujte ve dvojici. Jeden člověk nasadí pás tapety, druhý jej podrží. Ponechte překrytí stropních dílů tapety cca 2 cm na stěnu. Tapeta na stěně se poté přisadí přesně do ohybu.

Tapety jsou k dostání v různých materiálech jako je papír, vynil, vlijes. U vzorovaných tapet je nutné dbát na tzv. raport a zohlednit posun a současně naplánovat ve spotřebě větší prostřih tapety. Používejte vždy tapety se stejným číslem výrobní šarže.

Vytapetovaná místnost působí stylově
Vytapetovaná místnost působí stylově (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co budete potřebovat

 • tapety se stejným číslem výrobní šarže
 • lepidlo na tapety podle balení
 • krycí fólie/papír
 • vyrovnávací hmota/sádra
 • tapetové bordury nebo dekorativní lišty
 • tapetovací stůl
 • schůdky
 • vědro na lepidlo
 • štětka nebo strojek na nanášení lepidla
 • rozprašovač na lepidlo
 • tapetovací kartáč nebo gumový váleček
 • zalamovací nůž
 • váleček na tapety
 • pravítko na hrany
 • váleček pro uhlazení spojů
 • olovnice, skládací metr
 • nůžky, tužka
 • houba, špachtle

Tip: Vzduchové bubliny odstraňte vstříknutím malého množství lepidla. Nechte tapetu chvíli namočit a pak přitiskněte válečkem. Pro tento účel existuje speciální rozprašovač na lepidlo. Při usychání tapet se vyvarujte průvanu nebo velkému teplu. Optimální je 18 °C.

Zdroj informací: autor

Publikováno: 23.12.2021, Autor: Jaroslav Celba (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Jaroslav Celba