reklama

Nevyhánějte si teplo z domova! 6 tipů, jak ušetřit za topení

Ať už máte doma topení dálkové, kotel, krb, kamna nebo třeba tepelné čerpadlo, určitě nechcete topit neefektivně a zbytečně. Někdy ale nevědomky děláme chyby, kterými si zbytečně vyháníme nejen teplo z domu či bytu, ale také peníze z peněženky. Přinášíme vám proto několik rad a tipů, jak zbytečně neplýtvat teplem.

Nevyhánějte si teplo z domova
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nevyhánějte si teplo z domova! 6 tipů, jak ušetřit za topení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Zanedbanou údržbu rychle dožeňte

Pokud vám přijde, že například topení v obývacím pokojí hřeje méně, než je tomu v dětském pokoji, zkuste si vzpomenout, zda už jste letos odvzdušňovali. Neodvzdušněný radiátor poznáte snadno: méně topí a při jeho spuštění lze slyšet i bublání, nebo dokonce šplouchání. Vzduchové bubliny je v takovém případě nutné vypustit odvzdušňovacím kohoutem. Za pár minut péče to stojí, radiátoru tak možná jeho výkon i podstatně zvýšíte.

Pokud vám přijde, že například topení v obývacím pokojí hřeje méně než to v dětském pokoji, zkuste si vzpomenout, zda už jste letos odvzdušňovali
i (Zdroj: KORADO a.s.)
Pokud vám přijde, že například topení v obývacím pokojí hřeje méně než to v dětském pokoji, zkuste si vzpomenout, zda už jste letos odvzdušňovali (Zdroj: KORADO a.s.)

Nepřetápějte

V obývacím pokoji je ideální teplota asi 21 °C, v ložnici stačí 18 °C . Bude se vám spát lépe než v horku. Jestliže vaříte, jistě víte, že spoustu práce za topení v kuchyni odvede trouba. Když se nechcete péct také, hodí se teplotu vytápění během vaření snížit. Méně někdy znamená více. V tomto případě více energie pro vás (díky kvalitnějšímu spánku) a také peněz pro vaše konto. Nárůst teploty o 1 °C zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o 6 %.

Větrejte efektivně

Pokud chcete ušetřit, větrejte dvakrát až čtyřikrát denně. I když budete větrat jen na pět minut, nechte okna dokořán. „Nízká kvalita vnitřního prostředí se objevuje především v rekonstruovaných budovách, které jsou nově zatepleny a kde byla provedena výměna starých oken za nová. Starší budovy totiž větraly přirozeně netěsnostmi. Uzavřením vnější obálky došlo k zamezení přísunu vzduchu infiltrací,“ vysvětluje produktový specialista Martin Preclík z KORADO

Pokud chcete ušetřit, větrejte rychle dvakrát až čtyřikrát denně a nechte okna dokořán
i (Zdroj: KORADO a.s.)
Pokud chcete ušetřit, větrejte dvakrát až čtyřikrát denně a nechte okna dokořán (Zdroj: KORADO a.s.)

Tip: Pokud se nebráníte investici, zvažte pořízení větrací jednotky s rekuperací. Vzduch je současně odváděn i přiváděn a díky zabudovanému výměníku jsou jednotky schopny předávat teplo zpět do interiéru. Účinnost rekuperace těchto zařízení se pohybuje v rozmezí 60 do 90 %.

Ujistěte se, zda váš byt těsní

Zkontrolujte, zda vám teplo z bytu či domu neutíká především okny nebo dveřmi. Není totiž snad nic horšího než pod dveřmi profukující chladný vzduch. „V zimě je každá strana vchodových dveří vystavena extrémně odlišným teplotám a v těchto podmínkách mohou být na těsnění patrné změny. Je dobré ověřit, že těsnění dobře přiléhá a není poškozené. Pokud objevíte nějaké netěsnosti okolo dveří či oken, případně dokonce poškozené těsnění, je třeba obrátit se na odborníky a objednat servis,“ radí Stanislav Obyt ze společnosti VP trend, tradičního českého výrobce dveřních výplní.

Chodí k vám kominík?

To, že kominík nosí štěstí, je jasná věc. Jeho pravidelné návštěvy vám ho dozajista „přinesou“, tedy ušetří i nějaké ty peníze. Nejen, že je zanesený komín až životu nebezpečná věc, ale také výrazně ovlivňuje výkon celé otopné soustavy. „Kominík vyčistí a zkontroluje komín, kouřovod i spalinové cesty. Součástí čištění je i výběr sazí. Pro efektivní topení a dlouhou životnost kotle na pevná paliva hraje také zásadní roli kvalita materiálu. Například v případě dřeva je zásadní, aby bylo co nejsušší. Jinak se spousta energie spotřebuje na odstranění vlhkosti,“ radí Pavel Ulrich, obchodní ředitel výrobce a distributora komínů Almeva.

Kominík vyčistí a zkontroluje komín, kouřovod i spalinové cesty. Součástí čištění je i výběr sazí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kominík vyčistí a zkontroluje komín, kouřovod i spalinové cesty. Součástí čištění je i výběr sazí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nechte teplo proudit (správným směrem)

I teplo potřebuje prostor. V proudění by mu neměl překážet nábytek, mokré prádlo ani závěsy. Naopak pomoci může upevnění hliníkové fólie na zeď za radiátorem. Ta bude teplo odrážet.

Jak ušetřit v topné sezóně?

Dobrý den, v poslední době se vše zdražuje, a tak se snažím šetřit všude, kde to jen jde. Poradíte mi, jak efektivně topit?

Radí produktový specialista Martin Preclík ze společnosti KORADO.

Náklady za vytápění mohou někdy nepříjemně překvapit. Vliv na celkovou sumu za topnou sezónu má nejen dodavatel energií či zdroj tepla, ale také údržba topného systému, způsob větrání a samozřejmě i teplota, kterou si doma nastavíte. Rozhodně nezanedbávejte odvzdušňování, kterým můžete během pár minut podstatně zvýšit výkon vašeho radiátoru. Větrejte pravidelně, 2–4 krát denně otevřete okna dokořán a nechte vzduch rychle vyměnit. Zamyslete se nad nastavením teploty, nárůst teploty o 1 °C zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o 6 %. Velké množství tepla může unikat netěsnícími rámy a pod dveřmi, toto můžete snadno vyřešit vhodným těsněním, například silikonem. Zatímco na noc se doporučuje používat žaluzie a závěsy, přes den by proudění tepla od radiátoru nemělo stát nic v cestě.

V proudění vzduchu by nemělo nic překážet, ani závěsy nebo dokonce nábytek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V proudění vzduchu by nemělo nic překážet, ani závěsy nebo dokonce nábytek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdroj: KORADO a.s.

Publikováno: 5.11.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce