reklama

Elektrokotel: žrout peněz nebo skvělý zdroj tepla?

Pod slovem elektrokotel si většina lidí pravděpodobně představí malý přímotop, který je skvělým pomocníkem tam, kde je třeba místnost rychle ohřát, ale nehodí se na pravidelné dlouhodobé vytápění. Dnes už ale elektrokotle dokážou víc. Při správném výběru můžou představovat účinný a relativně levný zdroj tepla nejen třeba na chatě, ale také u vás doma.

Elektřina je zcela běžnou součástí dnešních domácností a při správném výběru elektrokotle může být i skvělým zdrojem tepla
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Elektřina je zcela běžnou součástí dnešních domácností a při správném výběru elektrokotle může být i skvělým zdrojem tepla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tento článek byl zařazen do rubriky

Energetická poradna

V dnešní době je elektřina a plyn tématem číslo 1. Proto jsme se rozhodli vytvořit energetickou poradnu, kde najdete články ohledně energií v domácnostech a malých dílnách. Více o poradně

To však neznamená, že se elektrokotel vyplatí každému – v jakém případě se pro něj tedy rozhodnout?

Dva druhy elektrokotlů

Jak už jsme naznačili, existují dva základní druhy elektrokotlů, tedy kotlů, které přeměňují elektrickou energii na teplo. První, takzvaně přímotopné elektrokotle se vyplatí zejména jako doplněk tam, kde je třeba rychle zatopit. Daní za tichý, ale okamžitý a znatelný výkon těchto často přenosných pomocníků je zejména vyšší spotřeba elektřiny, která při větší míře používání vede ke znatelně nepříjemnějším účtům za energie.

Při slově elektrokotel si lidé vybaví malé elektrické přímotopy. Dnes ale můžete elektřinou topit také ve velkém
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při slově elektrokotel si lidé vybaví malé elektrické přímotopy. Dnes ale můžete elektřinou topit také ve velkém (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Elektřina jako hlavní zdroj tepla

Druhým tipem jsou takzvané elektrokotle se zásobníkem, které podobně jako jiné kotle pro vytápění domů využívají takzvaný teplovodní princip – tedy ohřívají vodu v topné soustavě, která šíří teplo do radiátorů nebo třeba do podlahového topení. Na rozdíl od přímotopných elektrokotlů lze tyto stroje za určitých podmínek využít i na ústřední vytápění celého domu. Aby se vám ale oproti dalším možnostem vytápění elektřinou skutečně vyplatilo, je třeba mu vyjít trochu naproti.

Nic pro staré domy

Tím hlavním faktorem ovlivňujícím množství elektřiny, které elektrokotel jako způsob ústředního vytápění spotřebuje, je míra tepelné ztráty vašeho domu. Účet za elektřinu rapidně roste tam, kde lidem z domu snadno utíká teplo. Elektrokotle se tak většinou nehodí do starých domů, zejména pokud neprošly výraznou celkovou rekonstrukcí nebo alespoň zateplením. Excelovat bude elektrokotel naopak v domech nízkoenergetických nebo pasivních, kde vám i díky nízké pořizovací ceně ušetří nemalé peníze, a postará se o dostatek tepla i jako jediný jeho zdroj.

Klasické radiátory i podlahové topení, to vše za správných podmínek elektrokotel snadno rozehřeje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klasické radiátory i podlahové topení, to vše za správných podmínek elektrokotel snadno rozehřeje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zatopte sluneční energií

Pokud je váš dům vhodný k tomu, aby se v něm elektrokotlem vytápělo, můžete zvážit ještě jednu cestu, jak lze za provoz elektrokotle ušetřit. Tou cestou je instalace takzvané fotovoltaiky na střechu vašeho domu. Fotovoltaické solární panely sbírají energii ze slunce a ukládají ji do baterií, ze kterých si ji pak bere elektrokotel. A když jsou zrovna zásobníky prázdné, kotel začne znovu plynule odebírat elektřinu ze sítě. Dalším vhodným doplňkem k elektrickému kotli může být tepelné čerpadlo, nebo tradiční krb, který obzvlášť při chladných zimních večerech zahřeje i pohledem na třepotající se plameny. Zajímavá je i možnost, kdy si můžete přebytečnou energii uschovat. Ve chvíli, kdy ji budete potřebovat, si ji vezmete zpět.

K topení v elektrokotli můžete využít také sluneční energii. A to díky domácí fotovoltaice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K topení v elektrokotli můžete využít také sluneční energii. A to díky domácí fotovoltaice (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ještě více plusů

Jaké další výhody vám může elektrokotel ještě nabídnout? Kotle na elektřinu patří mezi ty více ekologické způsoby vytápění. Kromě tepla vás tak může hřát také pocit, že myslíte na planetu. Instalace elektrických kotlů je navíc velmi rychlá, čistá a jednoduchá. To samé platí i pro jejich obsluhu. Elektrokotel navíc nezabere příliš místa a spolu se zásobníkem na vodu jej můžete umístit téměř kamkoliv v domě. Nespornou výhodou je také nízká pořizovací cena elektrokotlů, která začíná někde na částce 15 000 Kč. Za dvojnásobek, tedy v cenách okolo 30 000 Kč už koupíte opravdu kvalitní a moderní elektrokotel.

Elektrokotle jsou čisté, snadné na obsluhu a v domě je můžete umístit v podstatě kdekoliv
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Elektrokotle jsou čisté, snadné na obsluhu a v domě je můžete umístit v podstatě kdekoliv (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rada od odborníka je nad zlato

Dočetli jste až sem a přemýšlíte nad tím, jestli je váš dům natolik dobře zateplený, aby se vám elektrokotel vyplatil? Rádi bychom vás upozornili, že na tuto otázku není snadné odpověď. Nejsnazší cestou je v tom případě obětování několika tisíc korun do konzultace tepelných ztrát s odborníkem. Ten vám nejen vypočítá, jestli je pro vás elektrokotel vhodnou variantou, ale také dokáže odhadnout, jak výkonný kotel bude váš dům potřebovat, abyste se v něm i v největších zimních mrazech stále cítili jako doma.

Inspirujte se, jak snížit náklady na vytápění:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26.10.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec