reklama

Neobvykle úsporný kondenzační plynový kotel. Jaká má pro a proti?

Princip fungování klasického plynového kotle není nijak složitý. Vytápění probíhá spalováním paliva, které ohřívá vodu nebo nemrznoucí kapalinu. Ta pak putuje do topných těles a vyhřívá místnosti v domě. Kondenzační plynové kotle jdou ale ještě o krok dál. Využívají totiž vodní páru a spaliny, tedy látky, které z běžných plynových kotlů utíkají komínem ven.

Kondenzační plynové kotle jsou současným trendem vytápění, a energii plynu využívají na maximum
Kondenzační plynové kotle jsou současným trendem vytápění (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tento článek byl zařazen do rubriky

Energetická poradna

V dnešní době je elektřina a plyn tématem číslo 1. Proto jsme se rozhodli vytvořit energetickou poradnu, kde najdete články ohledně energií v domácnostech a malých dílnách. Více o poradně

Díky této zdánlivé maličkosti ušetří až 20 % spotřeby plynu. A to není málo. Co ještě byste o nich ale měli vědět?

Kondenzační kotel šetří peníze

Dovolte nám ještě jednu procentuální ukázku – kondenzační plynový kotel má až o 30 % vyšší účinnost než jeho předchůdce. Tyto procentuální údaje jednoduše znamenají, že vám po pořízení kondenzačního plynového kotle zůstane v peněžence více peněz, než jste zvyklí. Ve spojení s faktem, že na kondenzační kotel můžete s kotlíkovou dotací nebo příspěvkem z programu Nová zelená úsporám obdržet až 35 000 korun, může tento způsob vytápění pro mnohé představovat nemalé lákadlo. Pokud navíc máte v domě zajištěnou plynovou přípojku, vyplatí se kotel ještě více. V případě, že tomu tak není, dá se přípojka zřídit dodatečně. Možností je také zřízení externí nádrže na palivo.

Díky pokročilým technologiím kondenzační plynové kotle nejen skvěle vytápí, ale i dobře vypadají a nešpiní své okolí
Díky pokročilým technologiím kondenzační plynové kotle nejen skvěle vytápí, ale i dobře vypadají a nešpiní své okolí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pomoc s výběrem

Jak ale v záplavě výrobků ten správný kondenzační plynový kotel vybrat? Orientujte se podle faktů, a následně se poraďte s odborníky. Některé společnosti nabízející kondenzační kotle, jako třeba ČEZ, mají na svém webu dokonce předem připravené jednoduché dotazníky, které vám položí nejpodstatnější otázky, a s výběrem pomohou. Důležité je znát zejména tepelnou ztrátu vašeho domu, a přibližný objem teplé vody, který vaše domácnost na den potřebuje. Podle těchto faktorů se bude ideální kotel pro váš dům pohybovat ve výkonnostním rozmezí 4-30 kW, a bude doplněný o průtokový ohřívač, zásobník či bojler.

Výhod není málo

Už jsme si ukázali, kolik procent plynu vám může kondenzační plynový kotel při vytápění ušetřit. Nyní je čas podívat se na jeho další výhody, ale také na úskalí, se kterými se můžete setkat. Kromě toho, že je provoz kotle, který využívá jinak nepotřebné spaliny, velmi ohleduplný k vaší peněžence, je také logicky velmi šetrný k životnímu prostředí. Díky opětovnému využití spalin a páry je množství znečištění zcela minimální. Kondenzační kotle tak šetří vaše finance stejně jako planetu. Palivo, tedy zemní plyn, propan nebo propan-butan je snadno dostupné a bezpečné. Samotné kotle jsou navíc snadné na obsluhu a jejich provoz je spolehlivý a čistý.

Kondenzační plynové kotle se snadno ovládají. Často i skrze mobilní aplikaci
Kondenzační plynové kotle se snadno ovládají. Často i skrze mobilní aplikaci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nevýhody a co s nimi

Jsou tedy vůbec nějaké faktory hrající v neprospěch kondenzačních plynových kotlů? Několik jich určitě najdete, například vyšší pořizovací cenu nebo fakt, že komín musí být kvůli kondenzátu vznikajícímu při vytápění vyvložkovaný. Samotný kotel je navíc potřeba napojit také na kanalizaci a myslet musíte také na pravidelné revize, ke kterým by mělo docházet pravidelně každý rok. Naštěstí pro ty z vás, které myšlenka na pořízení kondenzačního plynového kotle nadchla, mají výše zmíněné nevýhody často nějaké řešení nebo protiváhu. Vysokou pořizovací cenu zařízení můžou srazit dotační programy zmíněné v úvodu, pravidelné revize za vás zase může ohlídat prodejce kotle. ČEZ například nabízí kompletní servis, jehož součástí je kromě pravidelných kontrol také nonstop asistenční linka a zajištění opravy.

Plyn sloužící k vytápění je bezpečná, dostupná a relativně levná surovina
Plyn sloužící k vytápění je bezpečná, dostupná a relativně levná surovina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kondenzační kotel ve srovnání

Na závěr se nabízí srovnání kondenzačního plynového kotle s jinými způsoby vytápění. Na jakou částku vyjde ročně provoz kondenzačního kotle a jeho konkurentů ve standardním rodinném domě, kde kotel slouží k vytápění a ohřevu vody? U kondenzačního plynového kotle jsou roční náklady asi 23 000 Kč. To je méně, než zaplatíte v případě klasického plynového kotle (asi 29 000 Kč) nebo pokud budete topit elektřinou (asi 40 000 Kč). Levněji vás vyjde pouze roční provoz tepelného čerpadla na elektřinu (asi 19 000 Kč) nebo vytápění tuhými palivy (asi 16 000 Kč). Ve prospěch kondenzačního kotle hraje také snadný a téměř bezúdržbový provoz, nízká ekologická stopa a možnost získání dotace.

Díky kondenzačnímu plynovému kotli ušetříte ročně tisíce korun
Díky kondenzačnímu plynovému kotli ušetříte ročně tisíce korun (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Publikováno: 31.10.2021, Autor: Marek Hadrbolec , Profil autora: Marek Hadrbolec