reklama

Okna se zasklením KLIDEA pomáhají a chrání

Razantní útlum hluku z vnějšího prostředí, větší bezpečnost našich domovů a zvýšená ochrana proti vloupání… to jsou klíčové atributy novinky mezi otvorovými výplněmi – okna se zasklením KLIDEA! Speciální skleněná výplň ze zvukově izolačního trojskla s akustickou fólií, která může být usazená v jakémkoli typu okenního rámu – dřevěném, plastovém, hliníkovém či dřevohliníkovém, dodává oknům zvýšené izolační vlastnosti. Sníží intenzitu vnímaného hluku až o 70 % oproti standardním oknům. Samozřejmostí je pak zvýšená rezistence, a to jak okenního skla proti nárazu, tak celého okna vůči vloupání.

Okna
i (Zdroj: VEKRA)
Okna se zasklením KLIDEA pomáhají a chrání (Zdroj: VEKRA)

Současná hektická a nejistá doba nás stále více vystavuje mnoha stresovým faktorům, jako jsou nadměrný hluk a různá bezpečnostní rizika. Navíc spolu se stále hustějším osídlením v některých lokalitách může docházet k nárůstu nebezpečí vloupání. Tyto negativní faktory nepříznivě ovlivňují komfort našeho bydlení. Pocit klidu a bezpečí tak začíná být nedostatkovým zbožím. Značka VEKRA, která je největším českým výrobcem oken, se proto rozhodla vyrazit do boje za vyšší úroveň našich domovů. Uvádí na trh okno se zvukově izolačním zasklením KLIDEA, které chrání hned na třech frontách. Nejenže tlumí venkovní hluk, ale minimalizuje také riziko rozbití skla a disponuje i vysokou odolností proti násilnému vniknutí do objektu.

Otvorové výplně prošly za posledních patnáct let doslova turbulentními změnami
i (Zdroj: VEKRA)
Otvorové výplně prošly za posledních patnáct let doslova turbulentními změnami (Zdroj: VEKRA)

Co všechno musí vydržet moderní okno?

Otvorové výplně prošly za posledních patnáct let doslova turbulentními změnami. Dříve byly vnímány jako slabý článek obálky budovy, který sice do interiéru přivede dostatek přirozeného světla, ovšem za cenu vyšších tepelných ztrát. „Díky pokoveným sklům jsou tepelně izolační vlastnosti oken výrazně lepší, než tomu bylo dříve. Ale tepelná izolace není jedinou vlastností, na niž je třeba brát zřetel. Dalším problémem se stává hluková zátěž. Navíc velikost oken se stále zvětšuje, a proto je nutné řešit i zasklení se zvýšeným útlumem hluku. Ochranu před ním zajišťovala primárně zeď, nyní se tyto požadavky přenáší i na okna,“ uvádí Jaroslava Dlouhá, marketingová manažerka značky VEKRA. Spolu s větší plochou skla se dnes u oken zvyšují kromě nároků na statiku prvku také požadavky na jeho bezpečnost. Pokud situace stavby vyžaduje lepší akustiku oken nebo vyšší bezpečnostní požadavky, zde přichází na scénu KLIDEA, která dokáže splnit oba tyto nároky, tedy jak na vyšší útlum hluku, tak i na větší bezpečnost.

Současná hektická a nejistá doba nás stále více vystavuje mnoha stresovým faktorům, jako jsou nadměrný hluk a různá bezpečnostní rizika
i (Zdroj: VEKRA)
Současná hektická a nejistá doba nás stále více vystavuje mnoha stresovým faktorům, jako jsou nadměrný hluk a různá bezpečnostní rizika (Zdroj: VEKRA)

KLIDEA – sklo jako sendvič a je klid!

Za snížením hluku u oken s úpravou KLIDEA stojí primárně skladba použitého zasklení. „Okna v provedení KLIDEA jsou osazená speciálním zvukově izolačním trojsklem. Z vnitřní nebo vnější strany je navíc namísto běžného skla použito vrstvené sklo. To se skládá ze dvou pevně spojených tabulí, mezi nimiž je speciální akustická fólie. Díky tomu dokáže okno se zasklením KLIDEA snížit intenzitu hluku až o 70 % oproti běžným oknům,“ říká Jaroslava Dlouhá z VEKRY. Zároveň je ale třeba počítat s vyšší hmotností tohoto zasklení, proto je při návrhu oken nutné vzít v úvahu hmotnostní limity zvoleného profilového systému. Konkrétní požadavky na akustiku okna by měl projektant stanovit již ve fázi projektu na základě lokality, v níž bude dům stát.

Akustický útlum se u oken stanovuje jejich vzduchovou neprůzvučností (Rw). „Jediným optimálním řešením, jak u okna dosáhnout požadovaných akustických vlastností, je zvukově izolační zasklení. Okno v provedení KLIDEA je tak dostupné ze všech druhů materiálů, tedy ze dřeva, hliníku, dřevohliníku i plastu,“ doplňuje Jaroslava Dlouhá z VEKRY. Akustiku okna je ale možné podpořit vhodným těsněním. Z toho důvodu je u oken se zasklením KLIDEA využito středové těsnění, které pomáhá kromě chladného venkovního vzduchu a vlhkosti izolovat také právě zvuk pronikající z exteriéru.

Při návrhu oken je nutné vzít v úvahu hmotnostní limity zvoleného profilového systému
i (Zdroj: VEKRA)
Při návrhu oken je nutné vzít v úvahu hmotnostní limity zvoleného profilového systému (Zdroj: VEKRA)

Nezbytností je u zvukově izolačního okna také správná montáž. Proto VEKRA při instalaci oken v úpravě KLIDEA používá speciální akustickou montážní pěnu, kterou následně překryje izolačními fóliemi. Tím je zajištěno dostatečné utěsnění připojovací spáry mezi okenním profilem a ostěním a minimalizace rizika průchodu hluku skrz tento prostor.

KLIDEA – bezpečí v jednom profilu

Okno s úpravou KLIDEA dokáže díky svému speciálnímu zasklení obstát kromě akustiky i požadavkům rodinných nebo bytových domů na zvýšenou bezpečnost. „Pokud má dům ve druhém nebo vyšším nadzemním podlaží velkoformátové okno, které sahá od podlahy až po strop, je nutné ho patřičně zabezpečit, aby nemohlo dojít při rozbití skla k vypadnutí osoby. Z toho důvodu musí být opatřeno buď zábradlím, nebo osazeno bezpečnostním sklem. Takové zasklení pak zastává úlohu zábradlí, a právě tuto bezpečnostní funkci dokáže splnit i okno s úpravou KLIDEA,“ vysvětluje Jaroslava Dlouhá z VEKRY. V tom případě je z interiérové strany okno osazeno vrstveným sklem s integrovanou bezpečnostní fólií, které se v běžných domácích podmínkách nerozbije. Pokud by k jeho poškození přece jenom došlo, zůstanou střepy nalepené na fólii. Okno se zasklením KLIDEA tak splňuje požadavek na odolnost proti nárazu v třídě 1B1 podle EN12600.

Bezpečnost oken v provedení KLIDEA neovlivňuje jen zasklení, ale také použité kování, které pomůže zvýšit ochranu budovy před vloupáním
i (Zdroj: VEKRA)
Bezpečnost oken v provedení KLIDEA neovlivňuje jen zasklení, ale také použité kování, které pomůže zvýšit ochranu budovy před vloupáním (Zdroj: VEKRA)

Konec nezvaným návštěvám

Bezpečnost oken v provedení KLIDEA neovlivňuje jen zasklení, ale také použité kování, které pomůže zvýšit ochranu budovy před vloupáním. Podle statistických průzkumů totiž zloději do domů pronikají ve více případech vypáčením okna než rozbitím skla. Z toho důvodu značka VEKRA svá okna standardně osazuje celoobvodovým kováním se třemi bezpečnostními uzamykacími body, jejichž počet lze na přání navýšit. „U těchto bodů je na rámu bezpečnostní uzamykací kámen, do kterého zapadne tak zvaná rolnička na okenním křídle. To je tak s rámem pevně spojeno. Takové okno je pro lupiče překážkou, kterou je podstatně těžší překonat. Se zvýšeným počtem bezpečnostních uzávěrů vyhovuje odolnosti RC1 nebo RC2 dle EN1627. Sklo vyhovuje odolnosti proti vloupání v třídě P2A podle EN356,“ objasňuje Jaroslava Dlouhá z VEKRY.

Moderní okna toho jednoduše dokážou mnohem víc, než je prosvětlení interiéru a snížení energetických ztrát. Ať už situace kolem domu vyžaduje zvýšení izolace vnějšího hluku, minimalizaci rizika rozbití okna nebo zvýšení zabezpečení proti vloupání, s KLIDEOU budete mít zkrátka klid.

Publikováno: 23.10.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce