reklama

Nedejte plísním šanci! Větrací jednotky zatočí s vlhkostí, zajistí vám zdravý vzduch i teplo

Dvanáct litrů vody – přesně tolik dokáže během jednoho jediného dne vyprodukovat běžná čtyřčlenná rodina. Vlhkost nejen vydechujeme, ale vzniká také při běžných činnostech jako je vaření, sprchování, sušení prádla či žehlení. Pokud doma nemáme zajištěné správné proudění vzduchu, může být vlhkost velkým problémem. Vede totiž ke vzniku plísní, zápachů a z toho plynoucích onemocnění. V teplých měsících má mnoho z nás okna otevřená dokořán a o větrání je tak postaráno. To se ale s příchodem chladného počasí mění. Sporadickým a nepravidelným větráním si tak doma vytváříme nepřívětivé prostředí pro naše zdraví a celkovou pohodu.

Větrací jednotky
i (Zdroj: KORADO)
Nedejte plísním šanci! Větrací jednotky zatočí s vlhkostí, zajistí vám zdravý vzduch i teplo (Zdroj: KORADO)

Jak poznat špatnou ventilaci vzduchu, než se objeví plíseň?

  • mlží se vám zevnitř okna a kondenzuje na nich vlhkost
  • v jedné místnosti máte zimu v druhé naopak přetopeno
  • máte vlhké skvrny v rozích místnosti
  • špatně vám schne prádlo
  • občas je ve vzduchu cítit závan zatuchliny

Bolest hlavy, ospalost, nesoustředěnost, ale i zhoršené dýchání jsou společným jmenovatelem pro nedostatek čerstvého vzduchu při delším pobytu ve špatně větrané místnosti. „Nízká kvalita vnitřního prostředí budov se objevuje především v rekonstruovaných objektech, které jsou nově zatepleny a kde byla provedena výměna oken. Starší budovy totiž větraly netěsnostmi a uzavřením jejich vnější obálky došlo k zamezení přirozené výměny vzduchu,“ vysvětluje Martin Preclík ze společnosti KORADO, která vyrábí kompletní systémová řešení pro vytápění.

Lokální větrací jednotka vám pomůže s účinným a řízením větráním vašeho domova
i (Zdroj: KORADO)
Lokální větrací jednotka vám pomůže s účinným a řízením větráním vašeho domova (Zdroj: KORADO)

Špatné či žádné proudění vzduchu v místnosti s sebou nese i dlouhodobá rizika. Tam, kde vzduch neproudí vzniká vlhkost, ve které se velmi dobře daří plísním. „Plíseň sama o sobě je karcinogen, a to jak v potravinách, tak i v domácnosti. Pobyt v takovém prostředí je pro člověka naprosto nevhodný,“ říká praktická lékařka MUDr. Alice Povolná. A dodává, že plísně také vyvolávají respirační onemocnění jako je chronická rýma či opakované záněty dýchacích cest. Tyto problémy se pak většinou musí řešit až na alergologii. Nejjednodušším způsobem, jak plísňovému bujení v domácnosti zamezit je účinně a řízeně větrat.

Bolest hlavy, ospalost, nesoustředěnost, ale i zhoršené dýchání jsou společným jmenovatelem pro nedostatek čerstvého vzduchu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Bolest hlavy, ospalost, nesoustředěnost, ale i zhoršené dýchání jsou společným jmenovatelem pro nedostatek čerstvého vzduchu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )

Nevyhánějte si teplo oknem

Při slově větrání si většina z nás představí otevřené okno a vlající záclony, což může být v chladných měsících docela drahé a nekomfortní. „Větrání okny způsobuje průvan, zvyšuje náklady na vytápění, do místností vniká prach, hluk, a chemické výpary. Navíc, tímto způsobem nejsme schopni zajistit účinné větrání. Jinými slovy, buď větráme moc, nebo málo,“ uvádí Preclík. Zajistit řízené větrání umí například nástěnné větrací jednotky, které do místnosti dokážou přivést čerstvý a díky filtrům i čistý vzduch s minimální spotřebou energie a s vysokým útlumem hluku.

Tam, kde vzduch neproudí vzniká vlhkost, ve které se velmi dobře daří plísním
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Tam, kde vzduch neproudí vzniká vlhkost, ve které se velmi dobře daří plísním (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )

TIP: Pokud plánujete stavbu domu, využijte možnosti dotačního programu zelená úsporám a pořiďte si větrací jednotku s rekuperací, která se kromě výměny vzduchu postará i o zpětné získávání tepla.

Kromě řízené výměny vzduchu v místnosti mají větrací jednotky také řadu doplňkových funkcí jako je filtrace vzduchu, zpětné získávání tepla díky rekuperaci, ochrana před hlukem či vlhkostí. Například lokální jednotka KORASMART 1300/1400 nabízí funkci automatické regulace vlhkosti, kdy dokáže reagovat na aktuální vlhkost vzduchu v místnosti a dle toho automaticky upraví parametry svých funkcí. „Ideální hodnota vlhkosti vzduchu v domácnosti by se měla po celý rok blížit 50 procentům. V zimě může být o něco vyšší. Pokud vlhkost vzduchu v místnosti klesne pod 55 procent, funkce automatické regulace vzduchu přepne přístroj na základní stupeň větrání. Když je ale vlhkost vzduchu naopak vyšší než 55 procent, automaticky se zvýší průtok vzduchu v jednotce,“ vysvětluje Martin Preclík.

Dobrý den, již několikátý rok nás trápí vlhkost v chatě. Jezdíme pravidelně jednou až dvakrát za měsíc a prvních pár hodin vždy větráme, kudy jen to jde. Základy i střecha jsou přitom v pořádku. Máte tip, jak se vlhkosti zbavit?

Lenka, České Budějovice

Odpovídá Martin Preclík, produktový specialista KORADO

Dobrý den, Lenko, dobře, že problém řešíte. Vlhkost u chat sice není ničím neobvyklým, ale škodí budově i jejím návštěvníkům. Pokud chalupu necháme celou zimu ležet ladem bez jakéhokoliv větrání, nebo topení, trpí celý objekt, vlhkost se kumuluje a důsledkem může být nejen zatuchlina, ale i plísně. Jako dlouhodobé řešení boje s vlhkostí se nabízí pořízení programovatelné větrací jednotky. Větrací jednotky pracují na principu řízené výměny vzduchu. Díky tomu zajistí automatické odvětrávání a to i v noci či v době, kdy chatě nikdo není. Nehrozí tedy problémy s vlhkostí, hlukem ani usazováním zbytečného prachu. Mezi přednosti jednotek patří možnost naprogramování času a délky doby větrání i signalizace výměny filtru prachových částic. Indikátor jednotky totiž sám upozorní na to, kdy je třeba filtr vyměnit. Na trhu jsou také k dostání větrací jednotky s funkcí automatické regulace vlhkosti. To znamená, že reagují na aktuální vlhkost vzduchu v místnosti a dle toho automaticky upraví parametry svých funkcí. Do chat a chalup všech velikostí jsou díky svým vlastnostem vhodně například lokální větrací jednotky KORASMART či KORAVENT.

Publikováno: 14.10.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce