Garáž na kola už je komplet vyklizená a stěny jsou opravené. To znamená jediné, přichází na řadu renovace podlahy. Nová podlaha bude odolná a stylová zároveň. Přesvědčte se sami.
Zjištění stavu podlahy
V garáži, která sloužila v minulosti k parkování auta, se dá automaticky očekávat, že budou sem tam nerovnosti. Na pneumatikách se v zimě do garáže dostanou nánosy soli, které vedou ke zvětrání a vydrolení betonu. Když se navíc dostane pod beton vlhkost, tak v mrazech vzniknou na podlaze boule, které je potřeba vyrovnat. Pro srovnání podlahy nestačí jen materiál, ale i kvalitní stroje. Základem je bruska a zaměřovací laser. Laserem bude možné identifikovat, kde je jaká odchylka ve výšce podlahy a bruskou pak budou zarovnány všechny hrboly.

Zaměření podlahy
Před začátkem prací je potřeba zjistit, jaký je aktuální stav. To znamená změření výšky v jednotlivých částech garáže. K tomu pomůže rotační laser. Nejprve si u stěny zaměříte bod ve výšce 1 metru a pak pomocí rotačního laseru a snímače na tyči zjistíte, jaká je výška podlahy v jednotlivých místech garáže. Podle naměřených odchylek si zaměřte, kde bude potřeba podlahu zabrousit a kde naopak vyrovnat do výšky. Vyplatí se postupovat svědomitě a důsledně. Díky kvalitnímu zaměření budete mít následně jednodušší práci.

Brousíme hrboly
Pro broušení podlahy je v první řadě potřeba bruska. Ta může vážit až 100 kg, takže až pro ji půjdete do půjčovny, tak si s sebou nezapomeňte vzít pomocníka. K brusce je potřeba půjčit rovnou i vysavač. Ten napojíte na brusku a odsaje většinu zbroušeného materiálu, takže pak nebude tolik práce s úklidem. Po dokončení broušení vysavač od brusky odpojte a znova ještě vysajte podlahu. Po obroušení a dokončení vysávání je podlaha téměř připravena na vyrovnání. Nyní přichází chvíle, kdy už musí veškerý zbylý nábytek a nářadí pryč z garáže.

Vyrovnání podlahy
K vyrovnání betonové podlahy se dá použít jednosložková vyrovnávací hmota. Ideální je zvolit rychletuhnoucí variantu, která bude během 15 minut zatuhlá. Nezapomeňte při míchání dodržet přesný postup a poměry materiálu a vody, které uvádí výrobce na obalu. Většinou je potřeba směs míchat 2 minuty, následně nechat odstát a nakonec lehce promíchat před aplikací.
Směs nanášejte na podlahu pomocí lžíce a hladítkem následně vyrovnejte do hladka. Nezapomeňte ale na to, že materiál bude do 15 minut zaschlý. Je proto potřeba postupovat svižně. Jakmile je první vrstva lehce zatuhlá, tak přichází na řadu zarovnání pomocí pěnového hladítka. Tím odstraníte vzniklé hrbolky a dosáhnete dokonale hladkého povrchu. Nezapomeňte pak všechny nástroje, včetně pěnového hladítka, ihned očistit. Jakmile by vám směs na nástrojích zatvrdla, tak byste je už neočistili.


Penetrace podlahy
Před tím než se pustíme do penetrace je potřeba opět pracovní plochu uklidit. Jakmile zaschne vyrovnávací vrstva na betonové podlaze, tak ji můžete opět vysát vysavačem. Pak přichází na řadu nalepení dilatační pásky. Ta se lepí po obvodu podlahy a zajistí, že se bude mít nivelační vrstva kam rozpínat.
Po dokončení příprav přichází na řadu samotná penetrace. Zde si dejte pozor při výběru. Ideální jsou speciální penetrace pro nivelační hmoty, které dokážou zajistit, že se hmota dobře přichytí. Penetraci nařeďte podle návodu na obalu a pak pomocí válečku rovnoměrně nanášejte na podlahu. Většinou se penetrace nanáší ve 2 vrstvách. První alespoň 12 hodin před nanesením nivelační hmoty a druhá cca 1 hodinu před nanesením nivelace. Je však důležité, aby druhá vrstva řádně proschla.


Instalace zarážky na dveře
Aby se dveře garáže dobře dovíraly, je potřeba nainstalovat zarážku na dveře. K tomu stačí kus klasické latě nebo lišta, která je dostatečně tenká. Pokud máte nějakou tlustší lať, která vám zbyla z předchozích úprav v domě, tak ji můžete jednoduše seříznout na půl a nemusíte kupovat nový materiál. Když máte lištu nachystanou, tak si zavřete dveře, abyste mohli přesně vyměřit, kam lištu umístíte. Před samotným uchycením latě do země si pod ni dejte trochu zbylé dilatační pásky, aby lať lépe přilnula. Pak už jen zbývá lať přišroubovat do vyznačeného místa a máte hotovo.

Nanesení nivelační hmoty na podlahu
Nyní přichází řada na nanesení nivelační hmoty. Předtím než začnete, si připravte správné vybavení. Mezi nutné vybavení patří nivelační váleček, míchadlo a podlahářská špachtle neboli rakle. Volitelně si pak můžete půjčit i speciální obuv, podlahářské podešve. Jedná se o násadu na podrážku, která má na spodu železné hroty. Díky tomu se budete moci pohybovat po podlaze během nivelace a neponičíte nanášenou vrstvu.
Jakmile máte veškeré vybavení, tak jdeme míchat nivelační směs. Opět se řiďte správnými poměry směsi s vodou, které uvádí výrobce na obalu. Směs do vody přisypávejte postupně a průběžně ji míchejte míchadlem na nízké otáčky. Dejte si při míchání pozor, aby ve hmotě nebyly žádné hrudky. Finální směs musí být před aplikací dokonale hladká. Jakmile je směs hotová, nasaďte si na boty podlahářské podešve a pusťte se do vylévání nivelační hmoty. Po vylití si směs rozetřete po podlaze pomocí špachtle. Nakonec směs projeďte válečkem. Tím dostanete ze směsi přebytečný vzduch.

Položení gumových dlaždic
Podlaha po nanesení nivelační vrstvy musí alespoň 48 hodin vyzrát. Pak teprve můžete začít s pokládkou gumové dlažby. S pokládkou začněte nejprve od vchodu. Tam přijdou nájezdové dílce, které umístíte hned za práh. Pod každý z dílců nezapomeňte umístit lepidlo. Díky zámkovým spojům stačí do sebe jednotlivé dílce pouze zatlouct gumovou palicí a budou perfektně držet. U krajů, kde je potřeba oříznout dlažbu, použijte odlamovací nožík. Nejprve si však dílec lehce zahřejte horkovzdušnou pistolí, aby se lépe řezal. Na rovné řezy zase poslouží podlahářská řezačka.
Postupně umisťujte jednotlivé dílce podlahy, které patří do středové části. Kraje přichází na řadu až nakonec, aby bylo možné ještě podlahu po umístění vyrovnat. U kraje si odměřte dílce tak, aby končily cca 0,5 cm od stěny. Když je dlažba na podlaze kompletní, tak se můžete pustit do posledního kroku, instalace krajových soklů. Sokly mají na zadní straně vrstvu lepidla, kterou se přilepí ke stěně. Přesah ve spoji se pak ohne. Při ohýbání si můžete pomoct opět horkovzdušnou pistolí, která materiál změkčí. Jakmile jsou přesahy zohýbány, tak máte hotovo a můžete do dílny zase nanosit nábytek a nářadí, zapomenout byste neměli ani na pořádný pracovní stůl.


Publikováno: 27.9.2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Nicholas Nazarčuk