reklama

Když je tichá domácnost žádoucí

Výskající děti, hlučné domácí spotřebiče, hlasitá hudba, psí štěkot… Bere vám každodenní domácí ruch dobré spaní nebo klid na práci? Dopřejte si zase chvilku klidu a zkroťte nadměrný hluk! Jak na to?

Aby klid v domácnosti nebyl pouhým přáním (Zdroj: Vekra)

„Do klidových místností, určených k práci nebo odpočinku, jako je ložnice, pracovna nebo dětský pokoj, bychom měli vybírat dveře v tzv. hlukovém standardu. Nejsou to přitom vyloženě zvukově izolační dveře, ale jedná se o dveřní komplet s kvalitními akustickými vlastnostmi, který dokáže tlumit hluk z ostatních místností dokonce ještě více, než jak to vyžaduje norma,“ popisuje Pavel Hajný, manažer divize interiérových dveří značky VEKRA.

Dveře vám zajistí potřebnou oázu klidu
Dveře vám zajistí potřebnou oázu klidu (Zdroj: Vekra)

Jak toho dveře dosáhnou?

Stačí vybrat vhodné dveřní křídlo a pohlídat si také instalaci jeho zárubně! Dveře by proto v těchto částech domu měly být v plném provedení bez prosklení, které by jejich schopnost tlumit hluk zhoršilo. Důležitá je také dveřní výplň. Oproti té voštinové, kterou tvoří v podstatě jen tvrzený papír, je z pohledu akustiky vhodnější dutinková nebo plná dřevotříska.

„Schopnost dveří tlumit hluk ovlivňuje i způsob jejich osazení. Při osazení zárubně vzniká mezi ní a stěnou mezera, která by měla být vyplněna montážní pěnou po celém obvodu, a nikoliv jen na pár bodech, jak se to běžně dělá. Díky kombinaci vhodných materiálů a správné montáže tak naše dveře dosahují už ve svém standardu útlumu 28 dB,“ říká Pavel Hajný z VEKRY: Běžně dostupné dveře mají přitom ve svém základu zvukový útlum asi jen 21 až 24 dB. Nenechte si tedy kazit chvilku klidu a vsaďte na interiérové dveře se správně usazenou zárubní!

 

Publikováno: 27.9.2021, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce