reklama

Vybíráte rozvody vody pro váš dům?

Rozhodnutí a volba materiálu nových rozvodů pitné vody případně tepla by se měla řídit především věcnými argumenty, protože se jedná o investici na velmi dlouhou dobu. Je žádoucí, aby transport vody probíhal bez problémů a s maximální péčí o tuto důležitou surovinu. Mezi špičkové systémy se řadí RAUTITAN firmy REHAU. Proč právě RAUTITAN patří mezi systémy, kterými byste měli věnovat pozornost?

Při rozvodech vody je volba materiálu klíčová
i (Zdroj: REHAU, s.r.o.)
Při rozvodech vody je volba materiálu klíčová (Zdroj: REHAU, s.r.o.)

Plast nebo plast?

Plast je v dnešní době pro rozvody zcela dominantním materiálem. Obrovské rozdíly v kvalitě jednotlivých provedení ale působí zmatek. Firma REHAU se proto zaměřila především na obecné problémy a neduhy většiny instalací a její odpovědí je za vysokého tlaku a teploty zesítěný polyetylen PE-Xa, hi-tech materiál s vysokou rázovou houževnatostí, dobrou odolností vůči otěru, absencí důlkové koroze, vynikajícími zvukově izolačními vlastnostmi a bez tendencí vytvářet usazeniny nebo inkrustace. Nejčastější variantou trubky je a ohybově tuhá varianta Stabil, která je kombinací samonosného jádra z PE-Xa a hliníkové vrstvy, z venku chráněné vnějším pláštěm z PE.

Spoj, který vydrží roky

Nejčastějším kamenem úrazu je u rozvodů pitné vody a vytápění právě spoj. I pokud je perfektně proveden, bývá zdrojem tlakových ztrát, hlučných rázů a místem pro tvorbu usazenin. REHAU proto vyvinul pro potrubí RAUTITAN spojování metodou násuvné objímky, která  funguje tak, že se na spoj mechanicky nasune plastová nebo mosazná objímka. Fitinek má podobný vnitřní průměr jako trubka, která se rozšíří pomocí expandéru a díky své tvarové paměti se sama stává těsnicím prostředkem. Je to rychlé a jednoduché, čímž se výrazně eliminuje riziko chyb. Násuvná objímka v polymerním provedení je obousměrně použitelná, materiál je pružný, nevyžaduje proto velkou lisovací sílu a nepoužívá se žádné lepidlo, o-kroužky ani svařování. V místě spoje nedochází k zúžení a efektivně se tak redukují všechny výše zmíněné neduhy. Kompletně odpadá odstraňování otřepu a kalibrace trubek.

REHAU proto vyvinul pro potrubí RAUTITAN spojování metodou násuvné objímky
i (Zdroj: REHAU, s.r.o.)
REHAU proto vyvinul pro potrubí RAUTITAN spojování metodou násuvné objímky (Zdroj: REHAU, s.r.o.)

Hygiena je přece důležitá

Přestože se to u plastu neděje v takovém měřítku jako u starších rozvodů, uvnitř trubek stejně po čase dochází k usazování nečistot. I proti tomu se snaží RAUTITAN bojovat – hladký povrch zabraňuje tvorbě sedimentu. Vnitřní kontury tvarovek jsou navíc hydraulicky optimalizované a vynikají velmi nízkou tlakovou ztrátou. Všechny použité materiály podléhají přísným kontrolám a jsou certifikované pro použití pro teplou vodu. U fitinek RAUTIAN RX z červeného bronzu došlo k odstranění stopového množství olova a jeho nahrazení směsí fosforu a síry.

Pozor na správně navržený projekt

U větších realizací se v systému často vyskytují místa, která nejsou pravidelně využívána (typicky koupelna u pokoje pro hosty), voda v této části rozvodu často stojí a množí se v ní mikroorganismy, které mohou následně kontaminovat veškeré rozvody. RAUTITAN je optimálním řešením pro průtočné a kruhové rozvody, u kterých může pitná vody téci k odběrnému místu dvěma cestami. Alternativou je T-kus RAUTITAN RX, který zajistí, že se voda v okruhovém vedení stále pohybuje prostřednictvím přímého napojení ze stoupačky nebo z rozdělovače.

Voda si maximální péči zaslouží
i (Zdroj: REHAU, s.r.o.)
Voda si maximální péči zaslouží (Zdroj: REHAU, s.r.o.)

Voda nebo teplo?

Od pitné vody malá odbočka k vytápění – protože se RAUTITAN běžně používá i pro tyto rozvody, je třeba zmínit široký sortiment trubek, tvarovek a příslušenství, díky kterým je možné zhotovit všechny možné způsoby zabudování. Rozdělovače topných okruhů pro rozdělování a slučování přípojných vedení kompletují produktovou paletu. Příhodné komponenty umožňují připojit topné těleso z podlahy (možnost lakování připojovacích garnitur pro individuální vzhled) i ze zdi (plná volnost podlahy pro snadné čištění).

Publikováno: 24.9.2021, Autor: REHAU, s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce