reklama

Myslíte, že položit nový chodník je práce pouze pro odborníky?

Položit nový chodník včetně obrubníků se může jevit jako práce pouze pro skutečné chlapy a navíc machry ve svém oboru. Ale možná to je snazší, než se zdá, betonové díly jsou dneska jako velká skládačka. A pokud umíte sestavit obrázek z puzzle, půjde vám to i s betonovými dlaždicemi. Poradíme vám, na co nezapomenout.

Myslíte, že položit nový chodník je práce pouze pro odborníky? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Myslíte, že položit nový chodník je práce pouze pro odborníky? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak si postavit chodník, na který budete pyšní?

Chodník u domu by měl mít několik základních vlastností. Měl by být rovný co do povrchu, měl by být pevný a měl by vést tím správným směrem. To, aby vedl, kam má, se musíme postarat sami. O jeho pevnost, resp. o pevnost materiálu, ze kterého chodník postavíme, se postará renomovaná firma, která se specializuje na výrobu betonových dlaždic, dlažby, obrubníků a dalších betonových komponentů. Zbývá už jen vyřešit, jak dát chodníku tvar a rovinu. Jistě, můžeme se obrátit na řemeslníka nebo přímo profi dlaždiče, který nám "vystřihne" chodník jedna radost. A nechcete to zkusit také? Uvidíte, že to nakonec dobře dopadne, pokud se budete držet několika důležitých pravidel.

V první řadě musíme pro chodník připravit místo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V první řadě musíme pro chodník připravit místo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyberte si ideální materiál

Ten už naštěstí máme. Vsadili jsme na betonovou dlažbu, konkrétně na betonové dlaždice, které k našemu domu perfektně ladí. Můžeme použít venkovní dlažbu zámkovou, zatravňovací, terasovou nebo vymývanou. Naše venkovní betonová dlažba je navíc mrazuvzdorná, protože, jak jsme si řekli, budeme jí pokládat na chodník. 

Podloží vysypeme štěrkem a zhutníme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podloží vysypeme štěrkem a zhutníme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nezapomeňte na obrubníky

Obrubníky jsou důležitou součástí chodníků, bez nichž by žádný chodník dlouho nevydržel. Naše obrubníky patří do skupiny univerzálních chodníkových obrubníků, které můžete dostat až v 6 různých barevných odstínech. Vybírat můžete z metrové i půlmetrové délky, což je ideální pro menší připojovací chodníčky nebo "odstavná místa". Ostré rohy i oblouky dlážděné plochy navíc snadno vyřešíte doplňkovými tvary, takže váš chodník s obrubníky nemusí být jen rovný a přímý. Univerzální betonové chodníkové obrubníky jsou z vibrolisovaného betonu a vyrábí se dvouvrstvou technologií.

Takové obrubníky zajišťují mrazuvzdornost a odolnost proti působení vody i chemických rozmrazovacích látek, jsou pevné, udrží dlažbu na místě i desítky let. Jejich jednoduchý design působí moderně.

Obrubník je nepostradatelným prvkem pro zpevněnou plochu. I když obrubník musí být zabetonovaný dřív, než pokládáte dlažbu, doporučujeme si vybranou skladbu kamenů vyskládat nasucho a podle toho zvolit správné umístění obrubníku. Zamezíte tím zbytečné dořezávání dlažby a možné i větší procento odpadu. 

Vaše chodníky budou vždy vypadat perfektně, pokud si vyberete správnou skladbu dlažby a obrubníků
Vaše chodníky budou vždy vypadat perfektně, pokud si vyberete správnou skladbu dlažby a obrubníků (Zdroj: BEST a.s.)
Rovné hrany působí jednoduchým a moderním dojmem a hodí se k dlažbě výšky 6 i 8 cm
Rovné hrany působí jednoduchým a moderním dojmem a hodí se k dlažbě výšky 6 i 8 cm (Zdroj: BEST a.s.)

Přípravné práce

Dříve, než se na samotnou pokládku dlažby vrhneme, je potřeba místo na nový chodník připravit. Především odstraníme plot, který by pokládce obrubníků překážel (následně pak plot obnovíme nebo postavíme nový, který bude s chodníkem ladit). Ideální je, pokud dokážeme plot odstranit jako celek včetně zabudovaných sloupků. Pokud to z nějakého důvodu není možné, bude potřeba chodník buď přizpůsobit sloupkům, nebo vést jinudy. Stejně tak je nutné odstranit všechny další překážky, které by při pokládce chodníku překážely a ztěžovaly práci.

Navezený štěrk uhrabeme do roviny hráběmi
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Navezený štěrk uhrabeme do roviny hráběmi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podloží

Chodník i obrubníky potřebuje pevné a stabilní podloží. Je proto bezpodmínečně nutné odstranit část povrchu a vzniklý "kufr" vysypat štěrkem. V našem případě jsme použili frakci 16/32, která je hrubší. Jakmile tento štěrk pomocí vibrační desky usadíme, budeme první vrstvu zasypávat štěrkem jemnějším. 

Měli byste také vědět, jak vysoké jsou obrubníky, které chcete na chodník používat. Nevypadá dobře, pokud obrubníky vyčnívají nad dlažbu nebo jsou naopak utopené moc nízko. A také je to otázka možného bezpečnostního rizika. Takové zakopnutí o vyčnívající díl obrubníku může skončit neplánovanou návštěvou chirurgické ambulance.

Pomocí upraveného prkna a podle výšky obrubníků si nasypaný štěrk srovnáme do roviny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pomocí upraveného prkna a podle výšky obrubníků si nasypaný štěrk srovnáme do roviny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Abyste nemuseli při zakládání obrubníků neustále pobíhat s metrem a vodováhou, je dobré si potřebnou výšku odměřit a pomocí např. roxorů nebo kolíků a provázku si potřebnou výšku nastavit a zafixovat. Obrubníky pak budete skládat rychleji a snadněji. Tam, kde by obrubníky mohly vyčnívat, podloží ubereme a pokud je někde prohlubeň, zasypeme jí štěrkem.

Obrubníky pak budeme ukládat do betonového lože. Pokud budete dělat jen chodníček zvící několika málo metrů, zvládnete si beton namíchat sami. Větší objem betonu si ale nechte namíchat v nejbližší betonárce, jsou schopni vám vyhovět v jakémkoliv vašem přání a v případě potřeby vám namíchaný beton přivezou až na dvorek. 

Jakmile začneme obrubníky do betonového lože usazovat, musíme je z obou stran mírně zasypat dalším betonem, ale také musíme myslet na to, že do této vrstvy se budou potom skládat betonové kostky. Vrstva tedy nesmí být silná, počítejme maximálně do 1/3 výšky obrubníku.

Při usazování obrubníků budeme potřebovat gumovou paličku, nejlépe bílou, abychom do světlých obrubníků neudělali šmouhy. Paličkou pak poklepem ukotvíme obrubníky v loži tak, aby byly po celé délce chodníku stejně vysoké. Zapuštěné obrubníky pak necháme 24 hodin zatvrdnout.

Obrubníky bude potřeba uložit do betonového lože
Obrubníky bude potřeba uložit do betonového lože (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
A založit je do roviny. V tom nám pomůže provázek a vodováha
A založit je do roviny. V tom nám pomůže provázek a vodováha (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zkracování betonových obrubníků

Obrubníky bude s velkou pravděpodobností potřeba také upravit, nejčastěji přiříznout na potřebnou délku. Protože jde o obrubníky betonové, ideálním pomocníkem bude úhlová bruska s diamantovým kotoučem.

Na řezání obrubníků použijeme okružní pilu s diamantovým kotoučem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na řezání obrubníků použijeme okružní pilu s diamantovým kotoučem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pod chodníkem, zvlášť třeba na zahradě nebo na dvorku, můžeme vést elektrické rozvody, potrubí na vodu a další. Proto je potřeba upravit i obrubníky, např. v nich vyříznout drážky pro kabely nebo větší mezery pro potrubí. Diamantový kotouč a okružní pila si ale dovedou poradit i s takovým úskalím.

Vyřezané obrubníky propustí třeba vodovodní potrubí nebo elektrickou přípojku
Vyřezané obrubníky propustí třeba vodovodní potrubí nebo elektrickou přípojku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Detail vyříznutého obrubníku
Detail vyříznutého obrubníku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokládání dlažby

Samotné pokládání dlažebních kostek je víceméně skládačka jako puzzle. Na připravené a štěrkem vysypané podloží se nasype druhá vrstva jemného štěrku a do této vrstvy se začnou pokládat betonové dlaždice. Dbáme na vázání kostek a také důkladně usazení, proto si pomůžeme gumovou paličkou. Na závěr je pak potřeba spáry mezi kostkami vysypat zásypovým pískem, což je velejemný písek, určený právě pro podobné příležitosti. Koupíte jej ve stavebninách. Písek pomocí koštěte rozmeteme po celé ploše chodníku, ale přebytek necháme minimálně týden na místě. Písek ve spárách si totiž bude postupně sedat a bude potřeba jej doplnit. Abychom podpořili sedání dlaždic i písku, můžeme použít vibrační desku, na kterou si ale nasadíme silikonový chránič, abychom zabránili popraskání dlaždic.

Do připraveného podkladu můžeme začít skládat betonové desky
Do připraveného podkladu můžeme začít skládat betonové desky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do spár vsypeme jemný písek, určený právě pro tyto účely
Do spár vsypeme jemný písek, určený právě pro tyto účely (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Úrazy a úrazové pojištění

60 % Čechů se domnívá, že hlavními příčinami invalidity jsou následky úrazu nebo nehod. Ve skutečnosti jsou úrazy a nehody zodpovědné za pouhá 4 % invalidních důchodů v ČR, zbytek je způsoben nemocemi. Podobné je to u pracovní neschopnosti, kde nemoci mohou za 90 % případů. 

Proč úrazové pojištění NEON od ČPP?

  • K hlavní pojištěné osobě můžete téměř vždy přidat dalšího dospělého nebo děti.
  • Pojistné plnění za hospitalizaci nyní poskytne kdekoliv na světě a bez omezení počtu dnů.
  • Riziko pracovní neschopnosti a hospitalizace mohou sjednat i klienti v I. stupni invalidity. 
  • Úrazové připojištění sjednáte až do 85 let, navíc s rozšířeným krytím.

Publikováno: 20.9.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), BEST a.s. (foto), Profil autora: Martina Pilzová