reklama

Izolace lehkých sádrokartonových příček

V poslední době se stále více lidí zajímá o to, jestli je zateplení jejich domů či bytů kvalitní. Důvody jsou zřejmé. Díky důkladně provedené izolaci lze dosáhnout vysokých finančních úspor pro majitele bydlení; snížená spotřeba energií navíc přispívá k ochraně životního prostředí.

Izolace sádrokartonových příček má spoustu výhod
i (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)
Izolace sádrokartonových příček má spoustu výhod (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)

Slyšeli jste o izolaci sádrokartonových příček? Mimo klasické zateplení fasády či střechy je však třeba dbát i na kvalitně provedenou izolaci uvnitř objektu. Jak na izolaci sádrokartonových příček nám poradí architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA, která je profesionálním výrobcem a distributorem tepelných izolací.

Sádrokartonová vs. zděná příčka? Která je lepší?

Pokud se rozhodujete, zda uvnitř svého domu či bytu oddělíte místnosti klasickými zděnými zdmi či vsadíte na lehké sádrokartonové příčky, dovolte nám uvést nesporné výhody druhé varianty. Proč tedy zvolit sádrokartonovou příčku namísto zděné?

„Lehké sádrokartonové příčky mají dvě velké výhody. První výhodou je rozhodně úspora místa uvnitř pokojů. Při použití sádrokartonových příček není třeba využívat takové tloušťky materiálu jako u zděných stěn. To může vést k úspoře místa až několika krychlových metrů,“ vysvětluje Tereza Vojancová a doplňuje: „Druhou nespornou výhodou je snížení stavebních nákladů. Navíc do sádrokartonové příčky nemusíte vysekávat drážky pro rozvody. Vše lze vést v dutině příčky.“  Vynikajícím doplňkem sádrokartonových příček je minerální izolace, která zlepšuje jejich celkové vlastnosti. „Díky použití minerální izolace URSA do lehkých sádrokartonových příček navíc dosáhnete lepších akustických vlastností, konkrétně v přenosu zvuku mezi pokoji,“ vysvětluje architektka Vojancová.

Další výhody sádrokartonových příček doplněných o minerální izolaci URSA:

  • zamezení prostupu a úniku tepla
  • snížení požárního rizika staveb, jelikož izolace URSA je klasifikována třídou reakce na oheň A1 jako nehořlavá
  • suchý proces montáže bez většího znečištění
  • rychlá výstavba bez zbytečných technologických přestávek
  • nízká hmotnost oproti masivním zděným stěnám
Glasswool je univerzální tepelná izolace
Glasswool je univerzální tepelná izolace (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)
Pureone je izolace z minerální vlny na bázi skla
Pureone je izolace z minerální vlny na bázi skla (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)

Jakými způsoby lze izolovat sádrokartonové příčky?

Způsob izolace akustickou předstěnou se využívá hlavně v panelových bytech či stavbách, kde už není možné zasáhnout do příčky. „Akustická předstěna technicky přilne zevnitř k již vybudované stěně a začne fungovat jako dodatečná izolace. Navíc pomůže vašemu domovu snížit hluk o prokazatelných 6 decibelů, přičemž tloušťka aplikované vrstvy je pouhých 4,25 centimetrů. Do předstěny využíváme pružný, tuhý, zpracovatelsky velmi příjemný materiál URSA GLASSWOOL, například URSA PUREONE TWP 37 či URSA USF 35 PLUS,“ uvádí architekta Tereza Vojancová.

Pokud máme tu výhodu, že konstrukci či příčku teprve budujeme, můžeme se rozhodnout pro kvalitní izolaci vloženou přímo do příčky. „Do lehkých sádrokartonových příček doporučujeme využít materiály URSA PUREONE TWP 37, URSA PUREONE TWF 37 či URSA GLASSWOOL TWP 1. Oproti příčkám bez izolace dochází ke snížení přenosu hluku až o 15 decibelů,“ vysvětluje Tereza Vojancová. Takto izolované sádrokartonové příčky tak dosahují lepších výsledků, než zděné stěny: zabírají méně místa, jejich výstavba je rychlejší, a přitom lépe izolují teplo i zvuk.

Na konstrukci připevníme první vrstvu sádrokartonu.

Instalace sádrokartonových desek na připravený rošt
Instalace sádrokartonových desek na připravený rošt (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)
Rozbalení minerální izolace URSA
Rozbalení minerální izolace URSA (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)

Podle naměřeného rozměru konstrukce odřízneme odpovídající kus izolace.

Naměření rozteče konstrukce pro
vkládání minerální izolace URSA
Naměření rozteče konstrukce pro vkládání minerální izolace URSA (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)
Odříznutí naměřené části minerální
izolace URSA
Odříznutí naměřené části minerální izolace URSA (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)

Minerální izolaci vložíme do kovové konstrukce a lehce přitlačíme. Poté připevníme druhou vrstvu sádrokartonových desek.

Aplikace minerální izolace URSA do
roštu
Aplikace minerální izolace URSA do roštu (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)
Instalace druhé vrstvy sádrokartonových desek
Instalace druhé vrstvy sádrokartonových desek (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)

Dejte šanci sádrokartonovým příčkám s minerální izolací URSA!

Sádrokartonové příčky doplněné minerální izolací URSA přinášejí mnoho výhod nejen svým uživatelům, ale přispívají i k ochraně životního prostředí. Minerální izolace URSA jsou vyrobené z více než 90 % z obnovitelných zdrojů a jejich podstatu tvoří ze 70 % skleněné střepy, které pochází z recyklovaného skla, více jak 20 % pak písek. „Jelikož se sádrokartonové příčky a minerální izolace URSA skvěle doplňují, dosahují dohromady těch nejlepších akustických i tepelněizolačních vlastností. Vyhrávají tak na plné čáře nad těžkopádnými zděnými stěnami,“ uzavírá architektka Vojancová.

Publikováno: 22.9.2021, Autor: URSA CZ s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce