reklama

Správným výběrem pily si ostudu nemůžete uříznout. Pórobeton však ano

Rekonstrukce nemovitosti velice často představuje celkovou změnu vnitřního uspořádání. Pro výstavbu nových příček se hodí velice dobře pórobetonové tvárnice. Při práci pak potřebujeme některé seříznout do vhodné velikosti. Jaké nářadí je k této činnosti nejlepší? Povíme si také, jak přesně při řezání tvárnic postupovat.

Pepa
Řezání pórobetonu je hračka, když víte, jak na to (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Moderní bydlení láká nejednoho z nás, pozor však na nosné zdi. Ty musí zůstat přesně tam, kde jsou. Ostatní stěny jsou zcela na naší vůli. Jen my rozhodujeme, která stěna přijde pryč a kde vyroste nová. Pro tyto účely jsou velice vhodné tvárnice z pórobetonu. Snadná opracovatelnost i jednoduché řezání je nespornou výhodou tvárnic.

Řezání tvárnice
Pórobetonové tvárnice jsou jednoduše opracovatelné (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nové příčky z pórobetonu

Některé zdi nám přijdou naprosto zbytečné nebo bychom je rádi posunuli alespoň o pár centimetrů jinam. Vysněné a útulné bydlení si zkrátka každý z nás představuje úplně jinak.

Vzhledem k revoluci ve stavebnictví není výstavba nové příčky v bytě nic složitého. Ideální volbou mohou být např. tvárnice z pórobetonu, které zaručují rychlou výstavbu a snadnou opracovatelnost jednotlivých tvárnic. Díky jednoduchému řezání je možné z tohoto materiálu hravě vytvářet nejrůznější atypické tvary a formáty. Každá tvárnice se dá jednoduše řezat, upravovat i přiřezávat přesně podle potřeby. Odpadává tím starost s objednáváním různých speciálních tvarovek či rozměrových variant.

Nářadí pro řezání pórobetonu

Na řezání pórobetonových tvárnic se používá ruční pila určená přímo pro tento druh materiálu. Pokud vám toto nářadí doma chybí, stejnou práci odvede i obyčejná pila na dřevo. Pila určená přímo pro pórobeton má větší diamantové zuby. Právě ty jsou v tomto případě nejdůležitějším parametrem pily.

Pila
Se správnou pilou se výstavba nové příčky stává hračkou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Řezání pórobetonu

Pórobetonovou cihlu si připravíme na pracovní stůl a pečlivě naměříme. Každá pila se skládá z pilového listu a rukojeti. Dnešní pily mají rukojeť uzpůsobenou tak, abychom hravě mohli udělat rysku pod úhlem 90 ° nebo 45 °.

Jestliže potřebujeme uříznout tvárnici pod úhlem 90 °, stačí pouze zakreslit dva naměřené body, přiložit pilu okrajem rukojeti k tvárnici a oba zakreslené body propojit linkou. Nyní se pustíme do odřezávání přebytečného materiálu.

Ryska
Vyznačené body se propojí a vznikne ryska (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na začátku přiložíme zuby pily přesně na rysku a jemně po ní přejíždíme po tvárnici. Není třeba vynakládat větší sílu. Pilový list je dostatečně tvrdý a tuhý, a kdybychom na pilu přitlačili, řez by již nebyl rovný. Shodnými pohyby tedy pokračujeme, dokud celou tvárnici nerozdělíme na dva díly.

Řezání
Pilový list se přiloží na rysku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Naprosto shodný postup aplikujeme při řezu zkoseném o 45° pouze s tím rozdílem, že pilu přiložíme k tvárnici kratší zkosenou hranou rukojeti. Uděláme rysku a můžeme se pustit do řezání.

Úhel
Pro úhel 45°přiložíme rukojeť k tvárnici kratší skosenou hranou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pórobeton je velice často vyhledávané zdivo. Jedná se o lehký stavební materiál, používaný zejména pro své výborné tepelné i zvukově izolační vlastnosti. Při práci s ním nevzniká prakticky žádný odpad a výstavba příčky je rychlá a efektivní.

Publikováno: 9.9.2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Beata Boháčová