reklama

Vyzkoušejte tento způsob vytápění, je ekologické a úsporné

Odborníci radí, že každá místnost by měla mít svoji specifickou teplotu. Abychom si ale užili tepelný komfort, je zapotřebí vybrat vhodný zdroj pro vytápění. Kromě zemního plynu můžeme topit i kapalným propanem. A právě o tomto způsobu vytápění si přečtěte na následujících řádcích.

Velkokapacitní nádrž na kapalný propan (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Klasikou mezi vytápěcími systémy je použití zemního plynu, ne každá obec má ale zavedené potřebné potrubní rozvody. Pokud přemýšlíte nad nějakou vhodnou alternativou, pak vhodným zařízením je topení na kapalný propan, kde propan má proti zemnímu plynu vyšší výhřevnost, takže po spuštění kotle jsou prostory rychleji vytopeny na potřebnou teplotu a méně ztrátového tepla uniká do komína. Kapalný propan se čerpá do nádrže, která je umístěna blízko nemovitosti, jedinou podmínkou je dostatečný prostor pro umístění velkokapacitní nádrže.

Zařízení funguje na principu odpařování plynu ze zásobníku a takto vzniklý plyn odchází pomocí přívodního potrubí až k příslušnému kotli, kde předává teplo vzniklé hořením do vytápěcího teplovodního okruhu. Je to zařízení vhodné i pro často obývané chalupy nebo větší domy. Pokud totiž odjedete pryč, tak topení může pracovat a vy se vrátíte do tepla domova, aniž byste museli pracně roztápět kamna na dřevo či uhlí. V porovnání s tuhými palivy jde o značně ekologický zdroj, který nezatěžuje životní prostředí kouřem a škodlivými zplodinami nedokonalého hoření.

Přívodní potrubí
Detail přívodního potrubí plynu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přes různé prostorové termostaty je možné si nastavit teploty v jednotlivých sekcích ještě před příjezdem do domu. Pořízení a servis svěřte vždy dodavateli plynu, kdy tento má velmi dobré a dlouholeté zkušenosti se servisem, revizemi a dalšími záležitostmi. Neméně důležité jsou krom revize kotle také pravidelné kontroly venkovního zásobníku, což by měla provádět pověřená a odborně způsobilá osoba s patřičnou kvalifikací. Co se týká pořízení, pak je možné ušetřit například za zásobník, který je možné si od dodavatele buď zakoupit, anebo pronajmout za určitou částku, stanovenou v příslušných ceníkách.

Plynový kotel
Nastavovací prvky plynového kotle (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výhody topení kapalným propanem

  • stejně komfortní způsob jako u zemního plynu
  • vyšší výhřevnost proti zemnímu plynu a propan butanu
  • doplnění nádrže je nutné jednou za čas, možnost jejího pronájmu a tedy úspory při pořízení
  • možnost dálkového ovládání
  • vhodné využití nejen v rodinných domech, ale i na chatách či chalupách

Publikováno: 3.9.2021, Autor: Radoslav Ptáček (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Radoslav Ptáček