reklama

Mozaika na výsluní trendů v obkladech a dlažbě

Kam až sahá historie mozaiky a kde ji použít? Z jakých materiálů se mozaika vyrábí a které zpracování se hodí na jaké místo? Využijte informací specialistky z Hornbachu a nechte se jimi inspirovat pro své projekty. Malé geometrické tvary, pro něž se vžil název mozaika, lidé využívají již více než 5 tisíc let. Dochovaly se exempláře z Indie, Řecka anebo Persie.

Efektní mozaika rozzáří váš domov (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

V dnešní době plní mozaika úlohu estetickou a je ozdobou každého moderního interiéru. Mozaikové mohou být díky pestré nabídce i celé bazény či luxusní vany. I poměrně fádní obklad z velkoformátových obkladaček, kdy se mozaika aplikuje na menší plochy, se díky ní může stát doslova uměleckým dílem.

Rozmanitost materiálů a zpracování

Mozaika se vyrábí z nejrůznějších materiálů, včetně luxusních, a tím dodává místnosti na výjimečnosti. Lze jí obložit jakýkoliv prostorový prvek, úzkými pruhy je možné oživit i zrcadlo. Není od věci vložit mozaikové prvky mezi obklad místo ozdobné dlaždice nebo ji použít místo tradičních listel na začištění plochy. „V bohaté nabídce je i tak zvaná mikro mozaika o rozměrech 1×1 cm, z níž lze vytvořit unikátní projekt třeba v podobě portrétů,“ upozorňuje na variabilitu mozaikových motivů Adéla Kadlečíková, odbornice projektových marketů Hornbach. V koupelnových nebo kuchyňských sériích se nejčastěji setkáváme s tradičními formáty mozaiky se čtvercem o rozměrech 2,3×2,3 cm nebo 4,9×4,9 cm až po 10×10 cm.

Kuchyň, mozaika
Mozaikou můžete ozvláštnit... třeba kuchyň (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Možnosti využití

Mozaikou lze obložit i oblé plochy a oživit jí jednoduché obklady a dlažby. Používá se na stěny, podlahy či dna, sluší interiéru i exteriéru, nevadí jí vlhké ani mokré prostředí. „Mohou být glazované, lesklé i matné, jak se komu líbí. Pro mozaiku platí osvědčené rčení, že v jednoduchosti je krása. Mozaika totiž doladí každý prostor. Můžeme jí poklást velkou plochu nebo jejím prostřednictvím jen vypíchnout detail,“ poukazuje na možnosti využití Adéla Kadlečíková z Hornbachu.

Nejběžnější jsou mozaiky keramické a skleněné. Jsou jich stovky druhů v kompletní barevné škále, takže neexistuje obklad, k němuž by se nenašla vhodná mozaika.

Kameninové mozaiky se používají nejen k obkládání stěn, ale i podlah. Mívají vzhled kamene, matný povrch a jsou vhodné pro chůzi naboso i pro podlahové vytápění. Typ z kameniny je mrazuvzdorný, takže s nimi můžeme i do exteriéru. Kamenná mozaika sluší i okolí krbů nebo větší ploše dominantní stěny obývacího pokoje.

Halám, obchodním prostorám, ale i obývacím pokojům sluší mozaiky z přírodního kamene. Jsou zajímavé svým geometrickým řešením, kdy se využívá nejen klasický čtverec a obdélník, ale i trojúhelník či více úhelník. Jejich cenu určuje použitý materiál, protože mozaika z přírodního kamene se vyrábí například i z mramoru či jiných dražších kamenů. Případná vyšší pořizovací cena je ale spolehlivě vykoupena perfektním vzhledem s nádechem luxusu.

Kamenná mozaika
Mozaika se vyrábí i v přírodním designu (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Kovové mozaiky zušlechtí každý interiér, který se stylizuje do futuristické podoby. „Zpravidla se vyrábějí z nerezu, ale přesto se doporučuje, aplikovat je mimo mokré či vlhké prostředí,“ doporučuje Kadlečíková. Kovové mozaiky se hodí na stěny, kde mohou vytvářet neuvěřitelné obrazce plné efektů. Jsou totiž dodávány nejen v tradičním a spořádaném čtverci, ale i ve tvaru pláství nebo úzkých elegantních obdélníků, kladených vedle sebe v řetězících.

Například hliníkové obklady s kartáčovaným povrchem stříbrné barvy jsou věčné a luxusně vyhlížející. „Ještě větší efekt, je-li k tomu vhodný interiér, udělají mozaiky v kombinaci zlatá–černá, které patří ke špičce ve své kategorii. A pokud se v nepřeberném množství nabízených typů, materiálů a vzorů nedokážete rozhodnout, volte mozaiku sestavenou do dlaždice z různých materiálů. Vhodné kombinace vytvářejí dokonalé efekty,“ vysvětluje Adéla Kadlečíková z projektového marketu Hornbach.

Jak se mozaikové obklady prodávají?

Mozaiky se pro usnadnění obkládání prodávají na arších podlepených na rubové straně papírovou sítí. Papírová síť je neocenitelná hlavně u oblých tvarů. Výrobci obkladů našli také fintu na usnadnění práce s dlaždicemi, které se jen tváří jako mozaika. Fungují jako tabulka čokolády, i zde lze jednotlivé části snadno odlomit.

Vyspárováním po dokončení obkládání vzniká dojem celistvé mozaikové plochy, a přitom je cena takové „mozaiky“ výrazně nižší. Současné interiéry i exteriéry ale využívají ve valné většině strojově vytvářené mozaiky, které se staly evergreenem nejen našich koupelen a kuchyní. Mozaiky jsou většinou dodávány ve formátu 30×30 cm, který usnadňuje práci svou optimální velikostí. Díky výrobcem vytvořené přesné struktuře spár tyto lepence eliminují i případnou nerovnost průběhu spár. „Ta by nepříjemně vynikla zejména ve velké obkládané ploše,“ varuje Kadlečíková.

Bílá kuchyň
Mozaiky se pro usnadnění obkládání prodávají na arších podlepených na rubové straně papírovou sítí (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Práce s mozaikou

Dělení lepence na menší díly je jednoduché a postačí k tomu hobby nůž nebo nůžky. Při přípravě podkladu je výhodné mít na paměti, že je možné pokládat pouze celé díly mozaiky. Řezání prvků (kostiček) je poměrně náročné a vyžaduje velkou trpělivost. V případě malých formátů 2,3×2,3 cm platí pravidlo, že nelze oddělit část menší než polovina kostičky.

Proplétaná mozaika kombinuje obdélníčky 2,3×7,3 cm s klasickým formátem drobné kostky 2,3×2,3 cm. Díky kontrastu metalických efektů a lesklých glazur mozaika dostává oslňující 3D efekt. S kombinováním podlouhlého formátu se čtvercovým vyžaduje práce s pletencem odlišný způsob kladení. Pletencová mozaika je vhodná k použití zejména v rovných plochách, díky podlouhlým segmentům není vhodná pro zaoblení pod velkým úhlem.

Je pokládka náročná? Není se čeho bát!

Pro lepení mozaiky je ideální použít flexibilní bílé lepidlo určené přímo na mozaiky. Prolínající se bílé lepidlo tak v drobné mozaice při spárování nezkreslí odstín používané spárovací hmoty. „Spárování mozaiky hraje důležitou roli, protože kvalitní spárovací hmota vytváří pevnou kostru a podílí se na trvanlivosti lepeného spoje. Správnou volbu spárovací hmoty ovlivňuje i prostředí, ve kterém je mozaika umístěna,“ radí Adéla Kadlečíková. Koupelny i kuchyně jsou místa, kde často pracujeme s různými agresivními čisticími prostředky, které mohou spáry porušit či znečistit. Z tohoto důvodu je vhodné používat spárovací hmoty se zvýšenou odpudivostí vody. Je třeba mít na zřeteli, že výrazné barvy spár zcela mění charakter celého keramického výrobku. Výrobci proto doporučují používání neutrální bílé, béžové nebo šedé spárovací hmoty.

Lepení mozaiky
Pokládku zvládnete i svépomocí (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Tip:

Aby byl výčet materiálů, jež se prodávají ve formě mozaiky, úplný, je třeba dodat, že v takovém designu existují i vliesové tapety či samolepicí fólie. Tyto typy lze s úspěchem použít například za kuchyňskou linku či jako ozdobný prvek do vytapetovaných obytných místností.

Publikováno: 5.9.2021, Autor: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o. (text a foto) , Profil autora: Redakce