reklama

Zkuste podle našeho návodu postavit odvětrávanou fasádu na stěně

Pro odvětrávanou fasádu se rozhodujeme mimo jiné i tehdy, když dodatečně zateplujeme starší objekt, jako je to v našem případě, kde předpokládáme větší vlhkost ve stávající stěně. Ve vzduchové mezeře mezi stěnou, fasádou a izolací totiž jako v komínu proudí vzduch. A navíc taková fasáda je efektní na pohled a při troše šikovnosti a s kvalitním nářadím ji zvládnete i svépomocí.

Letní kuchyně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odvětrávaná fasáda je ideální pro zateplení starších domů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stavba letní kuchyně se pomalu blíží do finále a zbývá už jen několik posledních kroků. Mimo jiné také zhotovení efektní dřevěné odvětrávané fasády. Pro tuto variantu jsme se rozhodli nejenom pro to, že je pěkná na pohled, ale je ideální pro staré zdivo.

Základní rastr

Abychom vůbec mohli začít s obkládáním, je třeba nejprve vyrobit na stěnu základní rastr, přičemž by výška dřeva měla odpovídat síle izolace, v našem případě tedy 14 cm. Protože ale máme fošny širší, je třeba si je předem ještě upravit ideálně na elektrické stolové pile.

Samotný rastr začínáme vytvářet odspoda. To znamená, že si určíme výšku terénu, kterou si srovnáme například s úrovní prahu. Nad terén potom odměříme 10 cm a tady teprve nasadíme fasádu. Odstup je nutný, protože do odvětrávané fasády, by měl vzduch opravdu proudit.

Nyní už opravdu začneme s výrobou rastru. Naznačíme si první svislou linii a na ni do třech míst našroubujeme pomocné L profily. První umístíme nahoru, druhý doprostřed a třetí do spodní úrovně. Takto připravíme první a poslední svislý rastr. Myslete na to, že je třeba zajistit perfektní svislici, pomůžeme si laserem anebo hezky postaru provázkem s olovnicí či vodováhou. Latě uchytíme pomocí konstrukčních vrutů do L profilu.

Máme tedy první a poslední část rastru, nyní, protože naše izolace má šířku 60 cm, si rozměříme rozestupy po 60 cm (a nezapomeneme připočítat vždy šířku latě). Podle vyznačení připevníme všechny potřebné svislé části rastru.

Základní rastr
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Základní rastr připevníme přímo na stěnu domu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Náš tip:

Stolová pila

Stolová pila Scheppach HS 105 skvěle vyhoví jako pila v domácí dílně náročného kutila, i jako lehká přenosná profesionální pila pro drobné řemeslníky. Pila je plně vybavena a díky silnému motoru 2000 W můžete provádět všechny druhy jednoduchých i složených řezů. TCT kotouč má tvrzené zuby a maximální prořez 80 mm. Pilu doplňuje prodlužovací stůl, jenž se vysouvá na pevných hliníkových ližinách, pro přesné provedení řezů pod úhlem je úhlové pravítko vedeno v drážce s „T“ profilem a stroj je rovněž vybaven kvalitním bočním dorazem. Otočný ovladač je vybaven dvěma funkcemi. Jednak slouží pro rychlé nastavení výšky kotouče a rovněž pro přesné mikro-nastavení úhlu sklonu. Stolová pila je standardně vybavena robustním podstavcem z ocelových profilů. Bezpečnostní kryt kotouče je vybaven odsávacím konektorem.

Stolová pila
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Šířku fošny si upravíme na stolové pile (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Fasádní izolace

Nyní do vzniklých mezer usadíme izolaci. Tam, kde rozměry nesedí, upravíme formát jednoduše dlouhým úzkým nožem na izolaci. A abychom řezali přesně, použijeme jako vodítko delší lať nebo dlouhou vodováhu. Izolací pečlivě vyplníme všechny škvíry. Materiál se řeže celkem snadno, proto se nemusíme bát ani menších kousků. Do nejmenších škvír vyskládáme i vše, co odpadlo při řezání větších kusů. Pracujeme hospodárně, abychom neměli velký odpad, všechno stojí peníze a je zbytečné je promrhat.

Fasádní izolace
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mezi rastr uložíme fasádní izolaci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Difuzní fólie

Na izolaci ještě přiložíme vrstvu difuzní fólie. Je propustná a zároveň i pogumovaná, což znamená, že působí jako ochranná hydroizolace. Fólie se na izolaci umísťuje v horizontálním směru, vždy ale začínáme odspoda. Vyměříme si šířku a odřízneme potřebný díl.

První pás přitlučeme k izolaci. Přiložíme druhý pás, opět jej přitlučeme k izolaci a odstraníme pásku, která doposud překrývala lepenku. Vrchní pás fólie přilepíme ke spodnímu a důkladně přitlačíme, aby dobře těsnila. Výhodou této lepenky je, že pokud si fólii omylem někde protrhneme, můžeme z ní vyrábět i záplaty. Jednoduše kousek vystřihneme a přilepíme.

Difuzní fólie
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Difuzní fólie působí jako ochranná hydroizolace (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kontralatě

Pro takzvané kontralatě můžeme použít zbytky, které jsme odřízli od fošen pro rastr anebo nové, 3 cm silné latě. Ty našroubujeme pomocí konstrukčních vrutů na spodní rastr. Nyní můžeme konečně začít přidávat rošt, jenž ponese fasádní prkna.

Kontralatě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na kontralatě budeme připevňovat rošt (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nosný rošt

Na rošt použijeme egalizované (vysušené latě) 60×40 mm, které jsou zárukou toho, že na fasádě nezačnou pracovat a nezkroutí se. Protože potřebujeme rozstupy latí 60 cm, vyrobíme si léru (měřítko rozteče), na níž opět zužitkujeme to, co zbylo. Výšku léry zvolíme s ohledem na šířku roštové latě tak, abychom se dostali na číslovku 60. Na léru položíme první lať a přišroubujeme ji. Takto postupujeme až nahoru, dokud nevytvoříme celou síť roštu.

Fasádní prkna

Na fasádu si připravíme kvalitní prkna, v našem případě je to sibiřský modřín. Ideální spára mezi prkny je 3 až 5 mm a abychom ji dodrželi, použijeme distanční podložky. My jsme se rozhodli pro minimální spáru 3 mm proto, abychom zmezili sršňům a vosám, aby si uvnitř fasády budovali hnízdo. Na montáž použijeme nerezové konstrukční terasové vruty, které zaručí, že se dřevo nebude štípat. Ještě ale dřív, než se pustíme do samotného svislého opláštění, spasujeme si první rohové prkno, jemuž jsme zkosili hranu. Důležité je, ihned k němu napasovat z protistrany druhé, také se zkosenou hranou, abychom měli záruku perfektního rohu. V místě, kde se prkno dotýká nosné latě, je přichytíme vždy dvěma vruty zhruba 1 cm od hrany.  

Fasádní prkna
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Fasádní prkna připevňujeme se spárou 3 až 5 mm (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dokončení

Při opláštění se pochopitelně dostaneme také k oknům, respektive špaletám. I tento prostor je třeba vyřešit. Pomocí protahovačky si prkno ztenčíme, aby nám pěkně vyplnilo otvor. Prkno seřízneme na požadovanou výšku a opět přišroubujeme na místo. Na spodní hranu fasády těsně nad zemí nesmíme zapomenout umístit větrací mřížku, která zabrání v přístupu do izolace ptákům a většímu hmyzu. Nakonec dořešíme a začistíme i detaily na hranách, a přidáme parapety na okno.

Větrací mřížka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Větrací mřížka zamezí proniknutí ptáků a hmyzu do izolace (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ochranný nátěr

Aby obkladová prkna co nejdéle vydržela v pěkném přirozeném odstínu a časem vlivem deště, slunce a větru nešlo k zbarvení došeda, použijeme k finálnímu dokončení ochranný nátěr olejem. Tento olej na ekologické bázi lněných a slunečnicových olejů je zcela bez biocidů a s minimálními přídavky syntetiky a rozpouštědel. Běžně se kromě fasády používá i na terasy a venkovní nábytek, kterým poskytuje vysokou ochranu vůči UV záření. Olej jednoduše a lehce naneseme štětcem na fasádu a necháme zaschnout.

Naše tipy:

Pracovní stůl Flexible Friend

  • Pro přesnou práci potřebujete i kvalitní podmínky. Ty vám zajistí například i pracovní stůl Flexible Friend. Jeho vlastnosti a ideální rozměry (135×50×85 cm) oceníte při mnoha činnostech ať už v dílně, na zahradě nebo doma. Je vybaven truhlářským svěrákem a dírami pro poděráky. Využijete ho tedy i při řezání, hoblování, broušení či frézování. Umožňuje pevně upnout materiál nejrůznějších rozměrů a tvarů.

Kontrola tepelných ztrát

  • Doporučujeme si kvalitu práce na zateplení pláště zkontrolovat pomocí termokamery nebo jednoduše telefonem iGET BLACKVIEW GBV9900 Pro Thermo, jenž přináší unikátní spojení odolného telefonu s termokamerou FLIR. Odolává vodě a prachu, jeho 5,84" FHD+ IPS displej s rozlišením 1080*2280 px je chráněný odolným sklem Gorilla Glass 5 proti poškrábání displeje a zároveň překvapí svým vysokým výkonem (8 jádrovým procesorem, 8 GB RAM a 128 GB ROM).

Pojištění stavby i domova

  • Nejenom domov, ale i probíhající stavbu doporučujeme si pojistit, protože i nářadí a materiál něco stojí. A nejenom, že vám je může někdo odcizit, ale také přívalový déšť nebo jiná pohroma dokážou během několika málo okamžiků napáchat ohromné škody. Pojištění DOMEX+ komplexně ochrání domov včetně konstrukcí a vybavení. Vyberete si, jaké limity nejvíc vyhovují tomu, co vy nebo dům potřebujete.

Komfortní doprava

  • Na každé stavbě stále potřebujete něco odněkud a někam dopravit. Pro příjemný a pohodlný transport vám firma Coyote nabízí řadu produktů od autokosmetiky přes provozní kapaliny, čističe a maziva až po brýle či žárovky, vše s co možná nejlepším poměrem cena a výkon.

Podívejte se na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23.8.2021, Autor: Jana Šulcová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jana Šulcová