reklama

Perfektně provedený roh je elegance sama

Detaily teprve dávají vyniknout celku, to je všeobecně známý fakt. V designu interiéru platí toto pravidlo dvojnásobně. Jedním z běžných detailů, možná trochu opomíjeným, jsou rohy. Představte si kvalitní omítku s bezvadným povrchem a k tomu otlučený roh. To je přece hrozná představa, ale my vám poradíme, jak to udělat, aby byly rohy vždy perfektní.

Perfektně provedený roh (Zdroj: KNAUF Praha s.r.o.)

Faktem je, že rohy stěn nebo příček dokážou pěkně potrápit, protože je to rizikové místo, kde každá omítka „ráda“ praská, a navíc je velmi náchylné na mechanické poškození. Třeba při úklidu. Knauf má jednoduché a hlavně skutečně spolehlivé řešení. Jedná se o tzv. krycí ochranný profil vyrobený z tenkého pozinkovaného plechu, který se vloží do vnějšího nebo i vnitřního rohu dle potřeby. Na rozdíl od často používaného hliníkového profilového rohu, je tento pevný a tuhý.

Z vnější strany je profil opatřen papírovou páskou, která má drobnou perforaci. Právě tento detail zajistí profilu perfektní přilnavost. Ochranný profil rohu se přilepí speciálním tmelem Knauf Fill & Finish Light, případně tmelem Super Finish. Profesionálové jistě ocení k tomuto účelu praktický „váleček“, který pomáhá bezpečně a bezchybně usadit profil do vnějšího i vnitřního rohu. Jakmile se profil přilepí, z vnější nebo vnitřní strany se stejným tmelem přetmelí. Další zpracování, to znamená broušení po zaschnutí a úplné vytvrdnutí, může být naplánováno až na druhý den.

Pozinkované rohové profily Knauf s papírovou páskou je možné použít také u renovací starých omítek. Výsledek je stejný. Jediné omezení: nepoužívat profil pro napojení podhledu na stěnu. V tomto místě musí být přiznána dilatační spára, pro niž lze aplikovat separační pásku. Kromě pravoúhlých rohových profilů dodává Knauf také tzv. „flexibilní profil“, pod názvem Flexible Metal Tape. Profil má podélnou středovou perforaci, podle níž jej lze vytvarovat do libovolného úhlu. Využití nejde například při napojování šikmin podkroví. Takto vypadá roh před úpravou.

Roh před
Roh před úpravou (Zdroj: KNAUF Praha s.r.o.)

Krycí roh Knauf z tenkého pozinkovaného plechu je opatřený papírovou páskou s drobnou perforací pro lepší přilnutí. Připravte si pásku.

Krycí roh
Krycí roh Knauf z tenkého pozinkovaného plechu (Zdroj: KNAUF Praha s.r.o.)
Páska
Připravte si pásku (Zdroj: KNAUF Praha s.r.o.)

Nastříhejte pásku na přesný rozměr, pak ji přilepte speciálním tmelem - například Knauf Super Finish.

Stříhání pásky
Pásku nastříhejte (Zdroj: KNAUF Praha s.r.o.)
Speciální tmel
Páska se přilepí speciálním tmelem (Zdroj: KNAUF Praha s.r.o.)

U dalšího svislého rohu jde práce rychle od ruky.

Lepení pásky
Lepení pásky (Zdroj: KNAUF Praha s.r.o.)
Svislý roh
Dalšího svislý roh (Zdroj: KNAUF Praha s.r.o.)

Nanášení tmelu není nic složitého. Speciální váleček pomáhá a urychlí významně práci.

Tmelení
Nanášení tmelu (Zdroj: KNAUF Praha s.r.o.)
Váleček
Povolejte na pomoc speciální váleček (Zdroj: KNAUF Praha s.r.o.)

Už zbývá jen rohy začistit a plochu stěny plošně vytmelit.

Začištění rohů
Začištění rohů (Zdroj: KNAUF Praha s.r.o.)
Před tmelením
Kvalitní roh a plocha stěny před plošným tmelením (Zdroj: KNAUF Praha s.r.o.)

Publikováno: 19.8.2021, Autor: KNAUF Praha s.r.o. (text a foto) , Profil autora: Redakce