reklama

Vybudujte si na střeše svoji vlastní zelenou zahradu

Přestavba původního hospodářského stavení na letní sídlo pokračuje. Tentokrát se budeme věnovat realizaci zelené střechy. Ta začne přípravou dřevěných hranolů na výrobu atiky, pokračovat bude instalací hydroizolace, až po položení geotextilie a hybridních desek na střechu a ukotvení geobuněk. Do nich se pak nasype substrát, rozloží koberec se zeleným podkladem a pěstování zeleně na střeše může začít.

Zelená střecha
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zelená střecha zdobí i izoluje (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Postup prací

Práce na střeše začínají změřením délky a šíře střechy a zakoupením hranolů na výrobu atiky. Ty se nařežou na potřebnou délku a usadí. Atika se montuje po celém obvodu střechy, čímž uvnitř vznikne prostor, takzvaná vana, pro zelenou střechu. Na plochu se nejprve navaří hydrofólie, na ni se položí geotextilie a hybridní desky, poté plástve se zeminou a nakonec zelený koberec s rostlinami. 

Atika
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Atika se montuje po celém obvodu střechy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Klempířské práce

Práce na střeše pokračují přišroubováním střešních háků ke krovu a připevněním okapnice. Poté se oplechuje atika, plechy je možné si nechat naohýbat. Aby se na plech mohla přivařit hydroizolace, je nutné, aby byl v L profilu a poplastovaný. Plechy se pak sesadí a svážou s původní štítovkou. To samé se provede i na vnitřní straně atiky, kde se plech přibije hřebíky papíráky a přinýtuje ke střeše. 

Klempířské práce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Práce na střeše pokračují přišroubováním střešních háků ke krovu a připevněním okapnice (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Oplechování kolem střešních oken

Před instalací zelené střechy je nutné doladit také detaily kolem střešních oken, včetně oplechování a začištění. Stejně tak je nutné dokončit oplechování po celém obvodu střechy poplastovaným plechem a poté zatmelit polyuretanovým tmelem.

Oplechování kolem střešních oken
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Před instalací zelené střechy je nutné doladit také detaily kolem střešních oken (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Střešní hydroizolace

Pro svařování hydroizolace bychom si měli počkat na ideální počasí bez deště a prudkého slunce. Také je nutné odstranit všechny nečistoty na střeše, vysát je a vlhká místa vytřít do sucha. Následuje proměření a natažení první části hydroizolace, kterou je třeba důkladně vyrovnat a vypnout. Pokud je slunečno, vypne se sama. V místě napojení je nutné ji přikotvit plíšky, které se šroubují přímo do střechy. Teprve poté se hydroizolace po částech přivaří. 

Střešní hydroizolace
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odstraňte všechny nečistoty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Svařování hydroizolace

Nejprve si uděláme body a v jejich místě přivaříme izolaci kousek po kousku. Důležité je, nastavit si správnou teplotu a svár nejprve vyzkoušet a zjistit, zda drží. Bílý kouř je známkou, že je vše v pořádku. Svaříme 2 cm od kraje a teprve pak přivaříme okraje, které během svařování povytahujeme ven a přitlačíme. Nutné je zaizolovat i atiku a také oka pro ukotvení pláství. Existuje poloautomatická svářečka, která umí dělat 4cm sváry. Je nutné ji udržovat v čistotě a po ukončení práce provést kontrolu těsnosti spojů. K tomu se používá speciální háček. 

Svařování hydroizolace
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Izolaci přivaříme kousek po kousku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Instalace geobuněk - pláství

Geobuňky jsou plastové trojrozměrné struktury, vyrobené z recyklátů, které se na střeše roztáhnou jako plástve. Používají se i na svahy, kde zabraňují sesuvu půdy. Plástve se ukotví pomocí lanka do ok připevněných na horní části střechy. Lanka se provléknou okem, zatáhnou a ukotví, nejlépe na dvě očka, a zašroubují. Geobuňky se roztáhnou a vystříhají se v nich okénka. Poté se svážou a přetáhnou přes římsu, aby bylo možné na střechu položit nejprve geotextilii a hybridní desky.

Plástve
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Geobuňky jsou plastové trojrozměrné struktury, které se vyplňují substrátem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokládka geotextilie a hybridních desek

Geotextilie, na kterou se po celé ploše střechy pokládají hybridní desky, brání prorůstání kořínků rostlin. Pokud je desky nutné uříznout v některých místech na míru, lze použít nebo si zapůjčit speciální pilu od firmy Envilope. Když jsou geotextilie a desky položeny, stáhnou se na střechu plástve z římsy a roztáhnou po celé ploše střechy. Kolem oken se materiál vystřihne.

Geotextilie
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Geotextilie brání prorůstání kořínků rostlin (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zemina a natažení koberce

Do geobuněk se nasype speciální substrát, určený pro zelené střechy. Poté se zemina po celém povrchu buněk uhrabe a vyrovná. Tím je střecha připravena na pokládku zeleného koberce, který se po částech rozvine po střeše. Poté se po něm rozhází připravené řízky vytrvalých a mrazuvzdorných rostlin. Nejčastěji se používá rozchodník nebo netřesk, ale i jiné rostliny. Boční strany a spodní část střechy se asi do 30 cm od okraje zasypou kačírkem, který funguje jako filtr na vodu. Voda po něm pak během deště stéká do okapu.

Zemina
Do geobuněk se nasype speciální substrát, určený pro zelené střechy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Travní koberec
Natažení travního koberce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Údržba a výhody zelených střech

Údržba zelené střechy od Envilope je minimální. Mezi základní údržbové práce patří dosévání rostlin a zavlažování v období dlouhého sucha, případně přihnojování. Výhoda zelených střech spočívá v přijímání dešťové vody rostlinami, což v teplých horkých dnech vytváří příjemné klima zejména ve městech. Rostliny čistí vzduch a působí jako zvuková bariéra. I malá vrstva zeleně na střeše domu zlepšuje klima a přispívá ke správnému hospodaření s vodou.

Podívejte se, jak šla práce Pepovi od ruky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9.8.2021, Autor: Běla Nedorostová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Běla Nedorostová