Letní kuchyň z původního hospodářského stavení potřebuje také střechu. A jakou jinou než zelenou. Zelená střecha se pokládá zcela jinak než ta klasická, takže bude potřeba se s touto problematikou seznámit trochu blíže. A nebojte se, že by taková střecha byla nad vaše síly, není to nic, co byste s trochou šikovnosti nezvládli.

Zelená střecha
Přestavba původního hospodářského stavení na letní sídlo je již za polovinou. Přichází na řadu střecha, přesněji řečeno atika. Atika je dekorativní architektonický prvek, který prodlužuje fasádu budovy nad hlavní (korunní) římsu tak, že opticky zvyšuje budovu a při pohledu z ulice částečně zakrývá střechu. Atika se bude stavět z hranolů 180×60 cm. Jestliže stavíte takto náročnou střechu svépomocí, nechte si krovy a vazníky připravit u specializované firmy. Na základě projektové dokumentace a statického výpočtu vám vyrobí a smontuje jakoukoliv tesařsky vázanou konstrukci.
Dobrá firma poskytne vysokou kvalitu za rozumnou cenu. Navíc dbá na to, aby byly veškeré nabízené materiály skladem v dostatečném množství. Například Bios s.r.o. je tradičním výrobcem a dodavatelem střešních konstrukcí a dřevomateriálu. Dodává palubky, řezivo, OSB, barvy a další materiály pro vaše stavby. Délku hranolů si naměříme podle toho, jak bude střecha dlouhá. Protože v zadní části střechy se počítá s přesahem, musíme si připočítat 25 ° navíc. K tomu použijeme tesařský trojúhelník. Střecha je dlouhá celkově 8 m. Naše hranoly jsou ale dlouhé pouze 5 m, musíme tedy trámy nastavit. Nástavbu trámů budeme provádět až na střeše, ale již teď si připravíme na jednom konci trámu výseč, do které usadíme stejně upravený druhý trám.


Jaké nářadí vybrat? Hodí se pokosová pila
Využijete také pásovou brusku


Stavba atiky
Po obvodu střechy připevníme připravené trámy a na nejdelší straně spojíme oba připravené trámy do potřebné délky. Abychom mohli atiku postavit, je potřeba nejprve odstranit starou střešní krytinu, ale zachováme střešní izolaci. Přes ni pak přetáhneme a ukotvíme trapézový plech. Do krovů si také předpřipravíme háky na uchycení okapů a překryjeme je okapnicí, která bude zároveň sloužit jako vodotěsná ochrana. Vaše střecha si zaslouží zodpovědný přístup od každého, kdo se na její stavbě či opravě podílí. Střešní systémy a klempířské prvky tedy objednáme přímo pro naši atiku od renomovaného výrobce na míru. Taková firma se snaží nabídnout kompletní servis a maximum informací. Vždy klade důraz na osobní přístup k zákazníkovi.


Každá střecha je svým způsobem specifická. Nelze tedy aplikovat nějaká komplexní pravidla pro materiály, doplňky a technologické postupy. Okapnice se na trapézový plech přinýtují. Dále se budou oplechovávat všechny okraje atiky, protože se na trapézový plech bude pokládat hydroizolace. Tyto plechy nechte připravit u klempířů podle přesně zhotoveného plánku, protože jakákoliv odchylka při ohýbání plechů bude mít za následek nerovnosti na střeše a hydroizolace by byla k ničemu.

Dále je nutné, aby tyto plechy byly na svém povrchu potažené plastem, jinak nám hydroizolace nepůjde na plechy přivařit. Naohýbané profily pak překryjeme připravenými a poplastovanými profily ve tvaru písmene L a celý tento systém k trámům přitlučeme hřebíky. Ke střeše, kde je trapézový plech, se profily opět přinýtují. V místě zkosení trámu napojíme do prázdného místa po celé délce střechy hranolek, na kterém seřízneme kónus podle úhlu zkosení trámu. Tímto hranolkem vyplníme prázdné místo na okraji střechy. Naměřený kónus si nastavíme na pokosové pile a hranolek uřízneme.


Pokud budeme na střeše počítat se střešními okny, tato okna vsadíme do krovů standardním způsobem, ukotvíme a zapustíme. Zde však bude potřeba navíc vytvořit okolo střešních oken oplechování pro rovné střechy. Toto oplechování se po stranách přinýtuje a zakryje rámečkem z oplastovaného plechu. Rámeček se připevní k oplechování polyuretanovým tmelem. Na okraji střechy pak nainstalujeme naohýbaný plech z tahokovu. Tahokov je kovová mřížovina, vyráběná střižením a následným tažením plechu. Využívá se také jako architektonický prvek, převážně jako kovové fasády a podhledy nebo jako výplně zábradlí a plotů. Materiály, ze kterých je tahokov standardně vyráběn, jsou běžná ocel, hliník a nerez. V našem případě bude potřeba všechny tyto plechy opět opatřit plastovým pokryvem.


Hydroizolace
Pro přivaření hydroizolace na střechu využijte konstantní počasí, kdy není příliš velké horko a slunce nepálí, ale zároveň se nechystá ani déšť nebo prudké ochlazení. Hydroizolace nacházejí uplatnění nejen na plochých střechách, ale také v přízemí či ve sklepích. Hydroizolační fólie se snadno svařují a dokonale splňují svůj účel. Představují dokonalou ochranu před vlhkostí a vodou, mají extrémně dlouhou životnost. Celou atiku nejprve zbavíme nečistot, k čemuž nám pomůže průmyslový vysavač. Dále střechu a atiku dokonale setřeme a vysušíme. Následně si naměříme a nastříháme potřebné díly hydroizolace a tu začneme postupně natahovat na střechu. Hydroizolaci budeme připevňovat pomocí speciálních plíšků, které ke střeše přivrtáme.


Vhodné nářadí:

Hydroizolační fólii musíme k oplechování přivařit pomocí horkovzdušné svářečky plastů, na které je možné si nastavit potřebnou teplotu. Pokud máte pochybnosti, zda bude vámi zhotovený svár držet, vyzkoušejte si svařování nanečisto. Doporučujeme, aby svařovaná spára byla minimálně 4 cm široká. Hydroizolaci budeme svařovat tak, že si nejprve přivaříme body, vzdálené od sebe několik centimetrů. Tím ukotvíme hydroizolaci na střeše a nebude nám sjíždět. Následně budeme svařovat celou spáru za pomoci horkovzdušné svářečky a plastového válečku, kterým svařovaná místa pevně přitiskneme k podkladu. Jako známka správného sváření se bude objevovat bílý kouř. Válečkem pohybujeme po svařované ploše směrem ven, abychom hydroizolační fólii dobře vytáhli.
Existuje i poloautomatická svářečka, která v podstatě udělá veškerou práci za vás, požadované 4 cm sváru nastaví a vytvoří a zároveň jak hydroizolaci zahřívá, ji také dvěma válečky přitlačuje k podkladu. Kontrolu dokonalého spoje a sváru provedeme pomocí klempířského háčku, kterým přejedeme po sváru. Jakmile se háček dostane pod izolaci, je v těchto místech svár provedený špatně a hydroizolace netěsní.


Kromě plochy střechy je nutné hydroizolaci natáhnout i přes atiku a oplechování všech prvků. Do okrajů atiky se budou dále instalovat kotvicí oka, která budou držet pohromadě geobuňky a celou zelenou střechu.

Geobuňky
Geobuňky jsou recyklované plasty, uzpůsobené do tvaru včelích pláství. Tyto geobuňky se podle potřeby a velikosti střechy roztáhnou a ukotví. Kromě střech se používají např. ve svazích, kde brání pohybu zeminy dolů ze svahu. Zde na střeše se využijí pro nasypání substrátu, který je speciálně určen pro zelené střechy. Geobuňky se upevňují pomocí provlečeného lanka, které se připojí na kotvicí oka. Při pokládce nezapomeneme vystříhat otvory okolo střešních oken. Celý systém, který máme navléknutý na lanka a ukotvený, zdvihneme (můžeme klidně spustit přes okraj střechy dolů) a na střechu a hotovou hydroizolaci položíme geotextilii a přes ni potom tzv. hybridní desky.


Tyto desky jsou vyrobeny z recyklátu, konkrétně z textilií. Tam, kde bude potřeba hybridní desky zaříznout, můžeme použít speciální pilu určenou právě na řezání těchto materiálů. Přes hybridní desky přetáhneme geobuňky a v prostoru nad okapem zasypeme asi 30 cm vrstvou kačírku, který poslouží zároveň jako filtrace vody stékající ze střechy.


Upevněné geobuňky prosypeme dostatečně silnou vrstvou substrátu a uhrabeme do roviny obyčejnými plastovými hráběmi.


Přes substrát se pak natáhnou travní koberce. Aby se travní koberec pěkně zazelenal, prosypeme koberec nařízkovaným rozchodníkem (rozchodník, latinsky Sedum, je rod rostlin z čeledi tlusticovitých 'Crassulaceae', který má výborné kořenící a půdopokryvné vlastnosti). Okraje střechy dosypeme kačírkem a vytvoříme dekorativní lem. A pak už jen počkáme na déšť, který nám celou střechu zalije.

Podívejte se na video:

























Publikováno: 2.8.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Garland distributor s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová