reklama

Má střecha parádní krov? Díky nadkrokevní izolaci vynikne

Místo sádrokartonového podhledu dřevěný krov s přiznanými trámy? Místo polystyrenových desek s imitací borovice pravý přírodní záklop smrkovými fošnami? Pokud rádi koukáte na dřevo, volte zateplení střechy nad krokvemi. Jde o rychlé a elegantní řešení ušité stavebníkům přímo na míru. Nevýhodou je snad jen vyšší cena.

Dělník
i (Zdroj: Depositphotos)
Nechte vyniknout krov díky nadkrokevní izolaci (Zdroj: Depositphotos)

Veškeré dřevo, které chcete ve stavbě přiznat, musí být vhodně upravené – trámy ohoblované a ošetřené kvalitní povrchovou úpravou. Kdo si chce opravdu vyhrát, může hrany vazby upravit horní frézkou. Až poté můžete na trámy udělat dřevěný záklop. Obvykle se volí palubkový strop s tím, že minimální tloušťka palubek by měla být alespoň 19 mm. Správnou sílu navrhne projektant vzhledem k váze nadkrokevní izolace. Na dřevěný záklop přijde položit pojistná hydroizolace.

Palubky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Palubky je škoda zakrýt sádrokartonem. Právě v těchto případech se hodí nadkrokevní izolace (Zdroj: Prima DOMA)

Nadkrokevní izolace se vyrábí na míru. To znamená, že je potřeba střechu dobře zaměřit, aby vám izolace nechyběla, nebo naopak zbytečně nepřebývala. Izolace se prodává v různých tloušťkách a s různou povrchovou úpravou – některé typy mají povrch upravený hliníkovou fólií, jiné dřevovláknitou deskou. Nadkrokevní izolace jde lehce řezat obyčejnou pilou na dřevo. Panely se zateplením se položí na dřevěný podhled a do krovů se přišroubují speciálními vruty. Rozteče vrutů udává v technickém listu výrobce. Důležité je založit první řadu izolačních desek přesně a spoje umísťovat tak, aby se překrývaly – jde o podobný princip, jakým se dělá vazba zdiva.

PIR panely
i (Zdroj: Prima DOMA)
PIR panely jsou lehké, a proto se s nimi dobře manipuluje (Zdroj: Prima DOMA)

Panely s PIR pěnou mají po celém obvodu pero a drážku, skládají se proto snadno a nevznikají tepelné mosty. Panely se následně překryjí další vrstvou pojistné hydroizolace, pak na ně přijdou namontovat kontralatě. Ty se kotví konstrukčními vruty, které projdou celou izolací a přichytí se ke krokvi. Kontralatě vytvoří vzduchovou mezeru, která slouží k odvětrání střechy.

Kontralatě, dělníci
i (Zdroj: Depositphotos)
Přibíjení kontralatí výrazně urychlí hřebíkovačka na stlačený vzduch. Pronajmout si ji můžete v půjčovně (Zdroj: Depositphotos)

Následuje přichycení střešních latí. Jejich rozteč je odvislá od krytiny, kterou budete používat. Laťování můžete ke kontralatím přichytit vruty nebo použít klasické či konvexní hřebíky. Skladba střešního pláště se může oproti popsanému způsobu lišit – přesné informace nabídne výrobce konkrétního zateplovacího systému.

Instalace krytiny
i (Zdroj: Depositphotos)
Správná rozteč střešních latí je odvislá od použité krytiny. Pálené tašky vyžadují husté pokrytí latěmi, velkoformátová plechová krytina nikoli (Zdroj: Depositphotos)

Tipy a triky:

  • Dřevo na přiznanou vazbu by mělo být suché – ideální jsou KVH hranoly.
  • Konstrukční vruty se šroubují vruty na Torx drážku. Značkové provedení má certifikát opravňující k použití vrutů na kotvení izolace.
  • Panely s PIR pěnou se hodí také na rekonstrukci střechy.

Publikováno: 26.7.2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA, Depositphotos (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč