reklama

Nevíte, jak se bránit před padajícím sněhem? Bezpečnostní prvky na střeše vám pomohou

Venku sice ještě svítí letní slunko, ale právě toto je ten pravý čas, kdy připravit střechu domu pro nadcházející zimu, především pro napadaný sníh. Bezpečnostní prvky jsou nepostradatelným doplňkem každé střechy. Střešní schůdky jsou důležité pro snadný a bezpečný přístup ke komínu a ochranu před padajícím sněhem ocení lidé, kteří se ocitnou v bezprostřední blízkosti domu, a nepřistane jim na hlavě bílá sněhová čepice.

Střecha
i (Zdroj: Depositphotos)
Každá střecha by měla být vybavena určitými bezpečnostními prvky (Zdroj: Depositphotos)

Střešní schůdky

Střešní schůdky jsou důležitým bezpečnostním prvkem, který ocení především kominíci pozvaní k čištění komínu. Pro střechu s hliníkovou krytinou jsou velmi vhodné kovové schůdky. Je to takový díl ohnutý do písmene L, který se jednoduše připevní ke střeše. Velmi důležitý je sklon střechy. Do 33 ° sklonu se kovový díl přiloží tak, aby nášlapná plocha byla delší než plocha, která vede ke střeše.

Střešní schůdky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Střešní schůdky ocení především kominík, který nám přijde vyčistit komín. (Zdroj: Prima DOMA)

Jestliže je sklon střechy větší, příslušný díl se pouze otočí tak, aby nášlapnou plochu tvořila kratší část schůdku. Na každý schůdek se nacvaknou pryžové podložky, přiloží se ke střeše a přišroubují. Pro připevnění se musí použít speciální šrouby do plechu. Každý šroub opatrně dotahujeme, nesmí dojít k jeho stržení. Ve chvíli, kdy se šrouby dobře zatáhnou, budou schůdky pevně držet a žádný kominík nemusí mít strach vystoupat na střechu.

Montáž střešních schůdků
i (Zdroj: Prima DOMA)
Při montáži střešních schůdků záleží na sklonu střechy (Zdroj: Prima DOMA)

Sněhové zábrany

Dalším neméně důležitým prvkem jsou sněhové zábrany na střechu. Ochrání všechny kolemjdoucí proti sněhu, který tak často padá ze střech. Pro tento bezpečnostní prvek budou použity trubkové sněhové zábrany. V první řadě se musí ke střeše připevnit držáky, které se opět přišroubují speciálními šrouby do plechu. Velice důležité je dodržet správné rozprostření jednotlivých komponentů. První držák se musí připevnit 20 cm od okraje střechy, a pak musí být dodržena maximální vzdálenost 120 cm mezi jednotlivými držáky. Navíc je důležité komponent připevnit v místě, kde je plech zdvojený, aby došlo ke správnému uchycení. Držáky se šroubují na střešní vlny.  

Držáky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jednotlivé držáky se připevňují na střešní vlnu (Zdroj: Prima DOMA)

Stejně, jako při šroubování schůdků na střechu, i v tomto případě musíme postupovat při šroubování opatrně. Šrouby se musí dotahovat pouze do pozice, kdy se roztáhne těsnění. Ve chvíli, kdy bychom toto nedodrželi, konstrukce by na střeše nedržela. Dalším důležitým bodem této konstrukce je připevnění jištění na tyče. Na již připevněných držácích, a to na začátku, uprostřed i na konci celé konstrukce, se přiloží komponenty, díky kterým dochází k zajištění tyčí vložených do držáků. Poté se vloží jednotlivé tyče.  

Tyče
i (Zdroj: Prima DOMA)
Tyče zabraňují sjíždění sněhu ze střechy (Zdroj: Prima DOMA)

V posledním kroku se na tyče nacvaknou plastové díly, které brání i minimální sněhové pokrývce sklouznout ze střechy. V tuto chvíli jsou již bezpečnostní prvky aplikovány a nikdo nemusí mít strach, že padající sníh zraní lidi, kteří prochází přímo pod naší střechou.

Publikováno: 15.7.2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Beata Boháčová