reklama

Omrzely se vám klasické dveře? Máme pro vás tip!

Napadlo vás někdy vyměnit klasické dveře s otočnými křídly za prostorově nenáročné řešení dveří posuvných či zasouvajících se do pouzdra? Skvělý nápad! Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte vše podstatné.

Posuvné dveře s Grafosklem (Zdroj: JAP FUTURE)

Rozhodujícím faktorem, zda dát přednost dveřím posuvným po stěně nebo zasouvacím do pouzdra, je většinou požadovaný design, velikost interiéru a v případě rekonstrukcí také rozsah stavebních prací. Dveře posuvné po stěně zabírají pouze 0,1 m2 a dveře zasouvací do stavebního pouzdra dokonce nezabírají vůbec žádnou plochu, protože celé dveřní křídlo zajíždí do stěny. Pro srovnání – klasická otočná dveřní křídla zabírají v otevřeném stavu podlahovou plochu cca 0,6 m2. Jaké jsou hlavní odlišnosti posuvných a zasouvacích dveří?

Dveře zasouvací do stavebního pouzdra

Hlavním benefitem dveří, které se otevírají zasunutím do pouzdra, je opravdu maximální úspora prostoru. Stavební pouzdro pro zasouvací dveře je stavební prvek tvořící průchozí otvor a plechovou ‚kapsu‘, do které dveře zajíždí, a která nahrazuje část příčky. Při otevření se dveřní křídlo zcela ukryje do konstrukce pouzdra. Na rozdíl od klasických otočných dveří tak nehrozí, že by v místnosti překáželo. Díky tomu lze naplno využít prostor u stěny v bezprostřední blízkosti dveří. V případě rekonstrukcí však toto řešení vyžaduje poměrně rozsáhlé stavební úpravy. Pro stavební pouzdro je potřeba připravit ve stěně dvojnásobný stavební otvor než pro standardní otočné dveře. Navíc jeho konstrukce nemá nosnou funkci, a proto nad ní vždy musí být v celé délce nosný stavební překlad, který na sebe převezme tíhu zdiva nad pouzdrem. Stavební pouzdra nabízí klasickou obložkovou variantu i moderní bezobložkové řešení, které se zcela nese v duchu minimalistického interiéru.

Norma Komfort je sestavou dvou obložkových stavebních pouzder navzájem spojených vodící lištou
Norma Komfort je sestavou dvou obložkových stavebních pouzder navzájem spojených vodící lištou (Zdroj: JAP FUTURE)

Pouzdro jako stavebnice

Některé typy stavebních pouzder vynikají snadnou přepravou i skladování na malém prostoru, jelikož jsou vytvořené tak, aby je bylo možné dodat na stavbu v rozloženém stavu. Při skladování a nakládce tak zaberou až 6x méně místa než běžná stavební pouzdra a jsou díky tomu ideálním řešením do malých prostor s horší přístupovou cestou, kde byste se s běžným pouzdrem nevytočili. Pouzdro se pak skládá přímo na stavbě a není na něm nic složitého – vše funguje na principu jednoduchého zasunutí a zacvaknutí předchystaných spojů.

Snadná přeprava i skladování na malém prostoru, to je stavební pouzdro PROFIKIT
Snadná přeprava i skladování na malém prostoru, to je stavební pouzdro PROFIKIT (Zdroj: JAP FUTURE)

Dveře posuvné po stěně

Chcete v interiéru nahradit otočné dveře těmi posuvnými, ale nechcete již zasahovat do příček? V tom případě zvolte dveře, které se posouvají podél zděné, SDK nebo celoskleněné příčky. Ty totiž vyžadují jen minimální stavební úpravy. Je ale nutné u nich počítat s omezením umístění nábytku a  dekorací na stěně, na kterou se dveře posouvají. Posuvné systémy se sestávají z pevné konstrukce – kolejnice, která se kotví do zdi nad dveřní otvor. Některé typy lze dokonce umístit i nad stávající zárubeň, aniž by se musela vybourávat. Při výběru konkrétní varianty je tedy třeba řídit se hmotností dveřního křídla. Ve všech případech lze volit jednokřídlé dveře, dvoukřídlé, případně i kombinaci posuvného dveřního křídla a fixního dílce.

Posuv nebo příčka?

Moderní řešení posuvných systémů se od ostatních liší svým kotvením a tím v podstatě i svým využitím. Kolejnice je totiž zabudovaná přímo ve stropě a umožňuje posouvat velkoformátové dílce tak, že dveře v interiéru vytváří iluzi pohyblivé příčky. Díky tomu lze jednotlivé místnosti propojovat nebo oddělovat podle libosti. Na kolejnici, která může být dlouhá až 6 m, lze kombinovat posuvné dveře i fixní dílce. Jedno dveřní křídlo sahající od podlahy až ke stropu může vážit až 100 kg, což umožňuje použití skla, které je u tohoto posuvu hodně oblíbené.

Jedním z moderních řešení posuvných systémů
je posuv PREMIUM
Jedním z moderních řešení posuvných systémů je posuv PREMIUM (Zdroj: JAP FUTURE)

Všechna zmíněná řešení zajišťují plynulý a neslyšný pohyb dveřního křídla s bezproblémovou manipulací. Stanou se tak stylovou a praktickou dominantou vašeho domova, která optimálně využije prostor v každé místnosti.

Podívejte se, jak taková montáž posuvného systému probíhá:

Publikováno: 17.7.2021, Autor: JAP FUTURE (tex a foto) , Profil autora: Redakce