reklama

Montování žaluzií do oken v letní kuchyni

Žaluzie jsou již dnes nedílnou součástí našich oken. Mají spoustu výhod, dokážou nás nejen skrýt před zraky sousedů, ale pomohou nám i přes léto, když se nám do bytu vkrádá horko a neodbytné slunce. Dáváte přednost vnitřním nebo venkovním žaluziím? A zvládli byste si je sami namontovat?

Venkovní žaluzie
Montáž venkovních žaluzií na okna v letní kuchyni (Zdroj: Prima DOMA)

Něco o historii žaluzií

Žaluzie do oken nás provázejí už nějaký ten pátek. A není to jen výmysl moderní doby. Žaluzie či rolety znali lidé už v dávnověku. Dokonce už pravěký lovec používal na svou dobu velmi sofistikovaný způsob, jak se ve svém obydlí chránit před palčivým sluncem a zvědavými zraky ostatním. Do svých "oken" si pralidé natahovali zvířecí kůže, které v létě navíc namáčeli do vody, aby je kůže ve větru ochlazovaly.

V Pompejích se pak dokonce našly starověké žaluzie vyrobené z mramorových lamel a mnoho se od těch našich dnešních nelišily. Staří Egypťané pak používali žaluzie z rákosových stébel, Peršané dřevěné a utkané z látek, v Asii zase vsadili na všudypřítomný bambus. Žaluzie se tak v různých obměnách, co do materiálu, dochovaly do dnešní doby. A proto si je můžeme i dnes namontovat na okna nebo posuvné dveře.

Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie využíváme zejména tam, kde nám systém oken nedovoluje použít žaluzie vnitřní. Venkovní žaluzie ale mohou také spolehlivě ochránit okna a dveře před nájezdem nenechavců. Záleží na tom, jaký typ venkovních žaluzií si vyberete. V nabídce firem, které žaluzie vyrábějí, nalezneme žaluzie vertikální i horizontální, a to v mnoha variacích barevných i ve výběru materiálů. Nejčastěji je nalezneme ve variantách plastových či hliníkových lamel, které mohou mít rozdílnou šířku jednotlivých lamel. Velkou výhodou je, venkovní žaluzie můžeme montovat kdykoliv. 

Venkovní žaluzie skvěle zatemňují, odhlučňují i tepelně izolují, při pootevření lamel podle potřeby stíní. Základní rozdíl je ve tvaru lamel - tvar písmene C (Cetta) je nejekonomičtější variantou, dále Z (Zetta), které jsou nejčastěji objednávané, lamely odpovídají tvarem písmenu Z. Po obvodu lamel je vlisovaná guma, díky které žaluzie lépe stíní a tišeji na sebe při sklopení dosedají. Lamely S (Setta) jsou zaoblené ve tvaru písmene S. Stejně jako Zetta mají i tyto lamely po obvodu vlisovanou gumu pro lepší a tišší zastínění. Zda se rozhodnete pro lamely Setta nebo Zetta je pouze o vašich preferencích. Flexi je žaluzie určená především do míst, kde není dostatek prostoru nad oknem a stažená žaluzie bude zasahovat do světlosti okna. Lamely nemají podélné záhyby na obvodu a díky tomu ve staženém stavu na sebe lépe dosedají a zabírají méně místa. Lamela má tvar písmene C.

Montáž venkovních žaluzií

Před montáží nejvíc záleží na správném vyměření šířky okna, které budeme chtít zastiňovat žaluziemi. Měření provedeme nejen v horní části, ale i ve spodní, a pěkně od rámu k rámu. Dále je pak nutné změřit výšku okna. Měříme alespoň na 3 bodech, abychom měli jistotu, že žaluzie budou přesně doléhat a nebudou tvořit škvíry. Výhodou je, pokud jste si nechávali dělat okna na míru nebo atypická, abyste měli schovaný původní výkres, kde jsou rozměry okna přesně dány. Tento výkres pak můžete postoupit výrobci žaluzií.

Upevnění
Lištu pomocí vrutů upevníme na stěnu (Zdroj: Prima DOMA)

Venkovní žaluzie se montují na vnější stěnu domu. Můžeme je montovat těsně pod krov nebo nad překlad okna. Místo pro montování navíjecího boxu žaluzií pak je potřeba očistit a srovnat všechny nerovnosti, aby box dobře přiléhal na stěnu.

Purenit
Purenitové dílce rovněž předvrtáme (Zdroj: Prima DOMA)

Pokud budeme montovat žaluzie na nedokončenou stěnu, která se bude postupně izolovat a omítat. V tomto případě se jedná o HS portál, který se využívá při montáži posuvných dveří. Použijeme pod kovové držáky speciální izolační materiál purenit, což je ideální izolační materiál pro odbourání tepelných mostů.

Lišta
Do horní lišty navrtáme otvory pro ukotvení na stěnu (Zdroj: Prima DOMA)

Lištu navíjecího boxu bude potřeba na několika místech navrtat, aby bylo možné jí uchytit na stěnu. 

Držák
Držáky boxu připevníme na horní stranu boxu (Zdroj: Prima DOMA)

Jakmile je lišta uchycená ke stěně, budeme montovat samotné držáky na navíjecí box. Držáky budou podloženy purenitem, který navrtáme, abychom je mohli spojit s držáky. Box je taktéž z purenitu, takže i do něj si předvrtáme otvory pro držáky. Volnou část držáku připevníme k boxu, druhou s purenitovou destičkou pak připevňujeme ke stěně.

Kotvení
Box s držáky přivrtáme ke stěně (Zdroj: Prima DOMA)

Spodní část boxu nasadíme do lišty na stěně a horní část s držáky připevníme taktéž ke stěně.

Spoj
Na boční strany upevníme kotvicí plíšky (Zdroj: Prima DOMA)

Následně se budou instalovat bočnice, po kterých budou lamely žaluzií jezdit nahoru a dolů. Bočnice se upevní na plíšky, které bude opět potřeba přivrtat do stěny. 

Žaluzie
Žaluzii mírně posuneme dolů (Zdroj: Prima DOMA)

Bočnice pak nasadí a upevní do plíšků a do boxu. Do boxu je potřeba ještě provrtat otvor pro protažení ovládajícího kabelu. Kabel bude napájen pomocí zástrčky k ovládání žaluzie. Dovnitř boxu se pak přimontují držáky na žaluzii, žaluzie se propojí s ovládacím kabelem a usadí se do držáků. Ideální je vyzkoušet ještě před usazením, že žaluzie pracuje. Pomocí dálkového ovládání žaluzii mírně spustíme, čímž si jednak ověříme hybnost lamel, a také si uvolníme místo pro nasazení žaluzie do držáků.

Guma
Těsnící gumu zakrátíme (Zdroj: Prima DOMA)

Jakmile máme žaluzii usazenou v držácích, utáhneme fixační šroubky v liště. Na obě strany bočních lišt pak ukotvíme vodicí lišty s gumovým těsněním, které bude potřeba zasunout dovnitř a přesah zakrátit. Přesahující gumy by se totiž mohly navinout do ovládacího válce žaluzií a celé zařízení by se poškodilo.

Usazení
Celý systém žaluzií usadíme a vyzkoušíme (Zdroj: Prima DOMA)

Vodicí lištu při usazovaní na boční stěny zařízení musíme pečlivě navléknout na všechny lamely. Po ukotvení vodicích lišt pak vyzkoušíme hybnost zařízení a pomocí dálkového ovládání žaluzie spustíme dolů a zase nahoru. Žaluzie nesmí nikde zadrhávat a musí být všechny navlečené ve vodicí liště.

Podrobné video zde: 

Publikováno: 12.7.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Martina Pilzová