reklama

Montáž plastového okna zvládne i kutil. Nevěříte?

Montáž nového plastového okna většinou provádí renomovaná firma. Samotné pořízení nového okna nebo oken je poměrně nákladné. Představa, že další peníze dáváme montérům, kteří nám okna nainstalují. už se nám tak docela nemusí líbit. A víte, že při troše šikovnosti si dokážete okna namontovat sami?

Montáž plastového okna zvládne i kutil. Nevěříte? (Zdroj: Prima DOMA)

Montáž plastového okna

Nedávno jsme vám ukazovali, jak si poradit při demontáži starého špaletového okna a jak připravit prázdný stavební otvor na montáž nového plastového okna. A nyní nastala chvíle, kdy nám odborná firma okna vyrobila a my je máme doma. A tady nastává otázka. Máme si nechat okno nainstalovat od firmy či řemeslníků nebo se pokusíme tuto práci zvládnout sami? Nemusíte se děsit problémů. Není to tak nemožná záležitost. Pokud jste jen trochu manuálně zruční, zvládnete to.

Montáž v několika krocích

Pant
Pant uvolníme pomocí speciálního klíče (Zdroj: Prima DOMA)

Okno je připravené a olepené ochrannou fólií. Tu rozhodně necháme po celou dobu montáže na okenních rámech, vyhneme se tak případnému poškrábání nebo poškození plastu. Nejprve provedeme malou úpravu. Pomocí přiloženého kování (to budeme montovat až naposled) a kliky okno otevřeme a vysadíme z pantů. U plastových oken nejsou klasické nástrčné panty, ale panty speciální, které jsou zajištěné pomocí tzv. šteftu. To je kovový dílec, který spojuje panty uvnitř a brání vypadnutí okna z pantu. 

Klíč
Pokud klíč nemáme, pomůžeme si důlčíkem a kladivem (Zdroj: Prima DOMA)

Tento šteft musíme vytáhnout buďto pomocí speciálního klíče, který bývá přiložen. Pokud jej nemáme, použijeme důlčík a kladivo a šteft lehce vyrazíme z pantu. Potom již můžeme okno vysadit. Jde-li o okno výklopné, musíme jej též vysunout ze spodního výklopného mechanismu. Pracujeme opatrně, abychom panty a mechanismus vyklápění neohnuli a nepoškodili.

Okno
Okno vysadíme z rámu (Zdroj: Prima DOMA)

Proč je potřeba díly okna vyjmout před instalací? Protože všechna okna jsou dnes zasklívána dvojskly nebo trojskly, a jako taková jsou také velmi těžká. Sami byste tedy okno s rámem do stavebního otvoru nenasadili. Samotný rám je pak tvořen pouze plastem a pohodlně ho unesete na dvou prstech.

Rám
Montáž okna začneme nasazením rámu (Zdroj: Prima DOMA)

Samotný rám pak usadíme do stavebního otvoru po původním okně, které jsme vybourali a otvor začistili. Rám by měl přesně dosedat do otvoru a škvíry by měly být jen malé.

Klínky
Všechny strany rámu podepřeme klínky, aby nevypadl (Zdroj: Prima DOMA)

Aby nám rám nevypadl, než jej připevníme do ostění, je potřeba ho zaklínkovat. Použijeme několik malých dřevěných klínků, které vsuneme po všech stranách mezi rám a ostění. Klínky zakládejte tak, aby nedošlo k prohnutí rámu. Také dávejte pozor na spodní část, kde musí zůstat mezi rámem a spodní stranou špalety dostatečně velký prostor pro instalaci venkovního parapetu. 

Vodováha
Po celou dobu montáže hlídáme vodorovnou i svislou rovinu (Zdroj: Prima DOMA)

Kontrolu roviny proveďte pomocí vodováhy, a to jak vodorovně, tak svisle. Namontované okno nakřivo by vám způsobovalo jen potíže a časem by došlo k výraznému poškození rámu a znehodnocení celého okna. 

Vrtání
Do rámu provrtáme otvor pro šrouby (Zdroj: Prima DOMA)

Na zafixování rámu použijeme tzv. turbošrouby. Ideální je dát na levou i pravou stranu dva v určité vzdálenosti od sebe, aby byla stabilita okenního rámu zajištěná. Do rámu a ostění si předvrtáme díry a poté nasadíme turbošrouby.

Vidiák
Vidiovým vrtákem připravíme otvor i do ostění (Zdroj: Prima DOMA)

Dírky se předvrtávají do středu komory rámu, abychom nenarušili izolaci. Nejprve předvrtáme otvor do rámu, potom vyměníme vrták za vidiový a provrtáme otvor do cihel v ostění. Vrtáme opatrně, abychom si zaklínkovaný rám nevysadili. 

Turbošrouby
Do připravených otvorů upevníme turbošrouby (Zdroj: Prima DOMA)

Do otvorů nasadíme turbošrouby a nejlépe akušroubovákem zafixujeme. Tímto způsobem upevníme i další tři turbošrouby. Následně znovu zkontrolujeme vodováhou, zda se rám nevychýlil z roviny.

Pěna
Všechny čtyři strany důkladně vypěníme PUR pěnou (Zdroj: Prima DOMA)

A nyní přichází fáze vypěnění. Použijeme stavební montážní PUR pěnu. Vypěníme všechny 4 strany mezi rámem a špaletou, dbáme na to, abychom pěny nedali málo, ale ani mnoho, protože pěna nabyde a mohla by se nalepit na plochu rámu, čímž dojde k jejímu zašpinění. Před vyplňováním škvír pěnou postupně odstraňujeme vložené klínky.

Pěnu necháme nejlépe do druhého dne zatvrdnout. Přebytečnou pěnu odřežeme odlamovacím nožem a všechno důkladně začistíme. Jestliže je pěna opravdu dobře "nafoukaná", jsou škvíry utěsněné a nikde do místnosti nebude profukovat průvan. Potom můžeme z rámu odstranit ochrannou fólii a nasadit okna. I z nich odstraníme ochrannou fólii a úplně nakonec nasadíme kliky a kování.

Zde se podívejte na video montáže:

Publikováno: 4.7.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Martina Pilzová